Opinione

Arbanë Q. Gashi: Nga viti në vit mezi dolën në dritë 17 vëllime të monografisë, “Feniksët e lirisë”

Arbanë Qeriqi-Gashi

Nuk kam asgjë kundër Rita Orës as Dua Lipës, por nuk i krahasoj dot me Kampionen botërore, Majlinda Kelmendi, me të cilën krenohem, por besoj se meritat dhe sukseset e të triave tok, që ta përfaqësojnë shtetin nga vijnë, dhe  kombin të cilit  i përkasin ato dhe të tjerët,  janë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qytetarët janë ata që duhet ta ndryshojnë gjendjen

Agim Vuniqi

Qytetarët janë ata që duhet ta ndryshojnë gjendjen Termi demokraci shërbente për të manipuluar popullin “budalla”, mirëpo nuk del ashtu, sepse populli nuk është edhe aq i pa ditur. Abraham Linkolni thoshte: “Ju mund të gënjeni të gjithë popullin për një kohë, ju mund të gënjeni një pjesë të popullit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Kosova dhe Shqipëria hartojnë plane, shtetet fqinje i realizojnë ato

Nebih Rexhepi

Demarkacioni është një çështje shumë e ndjeshme dhe tejet serioze, sepse aty caktohet vija kufitare. Shumë shtete kanë probleme me këtë çështje, por më i theksuar është ai në shtetet Ballkanike, dhe gjërat si po rrjedhin vështirë se do të arrihet një zgjedhje…Ballkani si qendra më konfliktuale në Evropë, sërish …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Cilat ishin aspiratat e “kosovarëve”?

Sylejman Krasniqi

Abdullah Hoti iu kundërvu kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në fjalën e ti përshëdetëse për dhjetëvjetorin e shpalljes  së Pavarësisë  së Kosovës me ç’rast ai ( Edi Rama) e hodhi idenë që në dhjetë vjetët e ardhshme të mendohet për një Kryetar shteti  për  Shqipëri dhe Kosovë. Në këtë konferencë …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Në shenjë respekti për ditëlindjen e Adem Demaçit e Astrit Deharit

Ruzhdi Jashari

Publikut dhe popullit tonë, çdo ditë i bënë presion korrupsioni dhe krimi i organizuar, padrejtësia, servilizmi dhe despotizmi tradhtarë. Gjendja e rëndë sociale dhe varfëria, po kështu rëndon mbi ne. Statistikat flasin se populli më i varfër në truallin europian është Kosova, e cila prapa ka vetëm Moldavinë. Kur mungon …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Liderët e Kosovës me gjashtë yje (një yll për një komunitet!!!) janë në siklet!!!

Agim Vuniqi

Presioni si vlerë fizike ka kuptim të natyrshëm, çdo prekje e gishtit kudo në çfarëdo sipërfaqe të trupave në natyrë përcakton kuptimësinë e presionit, ashtu edhe definohet, varësisht nga sistemi i matjes jepet edhe vlera adekuate në njësi matëse. Është pra një dallim shumë i madh krahasues i të definuarit …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Kush e futi Kosovën në krizë energjetike?

Sylejman Krasniqi

          Ka  më shumë se dy vjet që mediat e paralajmërojnë një krizë energjetike që do të ndodhë në Kosovë. Dhe , çuditërisht, askush nuk është marrë me këtë problem që do të paraqitet tek ne. As qeveria, por as ministritë përkatëse, asnjëherë nuk e kanë shtrua në tryezat e …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Evropa, u bën presion shqiptarëve me Demarkacionin ashtu sikur në vitin 1880 për Ulqinin

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Evropa e pafytyrë, Evropë!, pse mbete antishqiptare gjithmonë kur shqiptarët janë më të hershmit në këto troje? Evropa, armiku i madh i shqiptarëve, e cila ua copëtoi trojet, e ndau dhe e përdori Shqipërinë etnike si mall tregu duke ua falur dhe dhuruar trojet e saj shovinizmit ardhacak sllav e …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në Kufijtë e një Besimi

Blerim Muriqi

Dekadave të fundit elementi shqiptar në ish jugosllavi përpëlitej për të gjetur rrugën e lirisë. Universiteti ishte bashkuar me traditen atdhetare dhe kishin ngjizur shkëndijen e bërjes së asaj klase njerëzish që nuk do ndalnin veprimin deri në bërjen e saj, me çka aspironim të çliroheshim dhe t’i bashkoheshim Nënës …

Më shumë...

Mogherini dhe Merkel, kërkojnë të ndërpritet masakra e filluar një javë më parë në Siri, meqë qenka bërë mjaft(!)

Siri

Kërkesa që kanë publikuar sot kryesuesja e BE-së, zonja Mogherini dhe kancelaria gjermane Merkel, për t’i dhënë fund masakrës mbi popullatën civile në Siri, e cila ka filluar një javë më parë, në radhë të parë  lë mesazhin cinik që lë të kuptohet se tashmë është bërë mjaft, andaj duhet …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Duke u shkundur nga të metat i përfitojmë cilësitë

Ramadan Bozhlani

Pavarësia e Kosovës e ka marr rrugën e përjetshme pavarësisht barrierave që do t’i hasë. Rritja e moshës së saj e obligon shoqërinë tonë të udhëtoj në rrugën e vlerave, emancipimit, kulturës, shkencës dhe arsimimit të mirëfilltë. Edhe pse ambienti i shtetit tonë nuk mundëson kushte të favorshme, ne duhet …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Qëndrimi aktual i kryeministrit Ramush Haradinajt për demarkacionin është i pakuptim

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Gjyshi im, ndjese past, thoshte birooo, ne çarçafin e dikujt duket nga larg edhe nje pike e zeze krejt e vockel… Ka politikane dinsëzë e kolaboracioniste te vjeter me babe e gjysh ne kete vendin tone. Nje pjese e mire e tyre jane aktive ne politike e ne funksione publike …

Më shumë...

Mrika Trumshi: Gëzuar Kosovë!… por pa asnjë këngë për Adem Jasharin në këtë 10-vjetor të pavarësisë

Mrika Trumshi

Këngëtarët ndër më të njohurit kudo ndër shqiptarë, Mrika Trumshi dhe Arif Vladi kanë reaguar kundër  anashkalimit të këngëve të lirisë manifestimet për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës Mrika Trumshi:  S`ka ma memorie,  ajo iku , por iku kaq shpejt! Asnjë koncert homazh për viktimat e luftës, asnjë nderim akoma …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Pas Kushtetutës, a do ndëshkohemi edhe nga Parlamenti?

Adem Lushaj

A do të jenë qytetarët e Komunës së Deçanit, sërish viktimë e politikës kosovare dhe ndërkombëtare? Nëse deputetët e Kuvendit të Kosovës, do pranojnë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi, e që do humbnim sipërfaqet e përfolur, së bashku me qytetarë të Pejës, do të pësojnë edhe deçanasit, e …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Ja pse ka degraduar edhe sistemi i mirënjohjeve dhe dekoratave në Shqipëri dhe në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Shkak për këtë shkrim është fakti se shumë personalitete dhe media të shquara dhe meritore në Kosovë refuzuan dekoratat e dhena për dhjetëvjetorin e Pavaresise se Kosovës akorduar nga Presidenti aktual Hashim Thaçi. Me sa kam vëzhguar, ndjekur dhe lexuar arsyet e ketij refuzimi, une gjykoj se nuk ka se …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Më vjen “turp” që jam mësues, ndihem krenar që jam mësues!

Adem Lushaj

Kam zgjedhur profesionin që mendoja se është më i miri nga të gjitha profesionet. Arritëm të futem në karvanin e gjatë të atyre që duan   punën me fëmijët. Jam një mësues i vogël në mesin e shumë mësuesve të mëdhenj të kombit tonë. Për tri dekada mundohemi të jemi argatë …

Më shumë...