Opinione

Dilaver Goxhaj: Letër e hapur drejtuar kryeministrit të Kosovës, gjeneralit, Ramush Haradinaj

Dilaver Goxhaj: Letër e hapur drejtuar kryeministrit të Kosovës, gjeneralit, Ramush Haradinaj

Zoti Kryeministër, A do të më lejoni, si mirënjohës që jam për kontributin Tuaj të madh gjatë Luftës Çlirimtare të Kosovës, për të treguar shqetësimin tim për të mbajtur lart prestigjin tuaj të merituar dhe për të vënë në dukje se ylli juaj, i cili deri më tani ka shkëlqyer …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Jemi bashkë jo vetëm për t’i nderuar dëshmorët por edhe për ta çuar në vend amanetin e tyre

Xhevat Bislimi

Edhe sot në Gllogjan, edhe dje në Prekaz, por edhe për çdo ditë anekënd Kosovës dhe Maqedonisë shqiptare organizohen homazhe, vendosen lule, bëhen tubime dhe akademi përkujtimore për dëshmorët dhe heronjtë tanë… U tha sot në Gllogjan, siç u tha edhe dje në Prekaz (5-6-7 Mars) e siç po thuhet …

Më shumë...

Popat dhe Vuçiqi fajësojnë gratë serbe jo vetëm për humbjen e Kosovës, por edhe për vdekjen e qetë të kombit

Popat dhe Vuçiqi fajësojnë gratë serbe jo vetëm për humbjen e Kosovës, por edhe për vdekjen e qetë të kombit

Analisti, Goran Mishiq, në një shkrim të botuar në Al-Xhazira ka shkruar se krerët e Kishës dhe të Shtetit në Serbi fajësojnë gratë serbe jo vetëm për humbjen e Kosovës, por edhe për vdekjen e qetë të kombit. Peshkopi serb Amfilohije Radoviq  në fund të vitit të kaluar kishte filluar …

Më shumë...

Reagimi i kryetarit të Partisë FJALA, Gëzim Kelmendi, pas ratifikimit të Demarkacionit

Gëzim Kelmendi

Ku mbet krenaria o shqiptarë?! Po a shitet pjesë e atdheut?! Nuk po mund të gjej fjalë për thyerjen shpirtërore dhe dëshpërimin që e përjetova dje me rastin e ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Nuk po mund të besoj se një deputet …

Më shumë...

Refik Hasani: Krahina e Preshevës ka mbetur e diskriminuar dhe pa asnjë përkujdesje nga Shqipëria e Kosova

Refik Hasani

 Nuk kanë kontribuar  asnjëri e as tjetri  për Krahinën që përfshin komunën e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës pasi është Rajoni më i  diskriminuar në Euvropë. Ky Rajon vazhdon të injorohet nga Prishtina dhe Tirana zyrtare. Jo që është zbatuar rezoluta nga Parlamenti i Kosovës me nr.04-R-011 i miratuar me  datën …

Më shumë...

Mogherini, Avramopulos, Hahn: Demarkacioni ishte kushti i radhës, por jo i fundit për liberalizimin e vizave

Mogherini, Avramopulos, Hahn: Demarkacioni ishte kushti i radhës, por jo i fundit për liberalizimin e vizave

1878: Çare s’kemi pa e lëshue Ulqinin, – kem Stambollin “muhasere”! 2018: Çare s’kemi pa e lëshue Kullën e Qakorrin, – kem liberalizimin “muhasere”! ….    : Çare s kemi pa e lëshuar Veriun, kem ulësen në OKB- muhasere! Kanë kaluar tri vjet  të rënda e të mundimshme, me përpjekje për …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: E pa pse u duhen të korruptuarit dhe kolaboracionistët në pushtet

Xhevat Bislimi

Per te saten here e pame dhe e vertetuame pse i duhen pranise nderkombetare dhe “miqve” tane nderkombetare te korruptuarit, te padinjitetshmit, te shantazhuarit, injorantet, kolaboracionistet, servilet dhe sahanlepiresit e te gjitha koherave dhe kategorive… Kjo fare e ndyre u ka sherbyer atyre me zell e perkushtim ne te gjitha …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Po i dhatë sot Çakorr e Kullë, nesër Serbinë do ta kemi mbi urë

Kuvendi i Kosovës

Skena politike shqiptare e pas luftës fatkeqësisht, më vonë e quajtur dhe e vetëquajtur kosovare,  ishte e ndërtuar nga agjentura të huaja të dirigjuara nga Beogradi në formën më të përsosur të mundshme në mënyrë që koalicionet që do e mbajnë pushtetin çdo herë të bëhen ashtu siç ata kanë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Vritet gazetari, bie Qeveria

Frank Shkreli: Vritet gazetari, bie Qeveria

(Sulmi kundër gazetarëve është një sulm kundër të gjithë neve) Ja, mu në qëndër të Evropës, në Sllovaki, vend anëtar i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian, është vrarë muajin e kaluar gazetari, Jan Kuciak dhe e dashura e tij.  Vrasja shkaktoi protesta të mëdha anë e mbanë Slovakisë që sipas …

Më shumë...

Mejdi Sadiku: Kosova dhe ngecja teknologjike e saj !

Mejdi Sadiku: Kosova dhe ngecja teknologjike e saj !

Kosova thonë se  shquhet që është ndër shtetet më të zhvilluara në rajon sa i përket teknologjisë. Ndoshta edhe është. Por, nëse me të vërtetë është, atëherë vërtetë rajoni qenka shumë mbrapa me teknologji krahasuar me Evropën. Kompanitë telekomunikuese në Kosovë flasin për përfshirje me rrjet 3G e 4G në …

Më shumë...

Dr. Gëzm Kelmendi: Me 20 Mars, Gjykata merr vendim për prof. dr. Shefqet Krasniqin

Kryetari i Partisë, “Fjala”, Gëzim Kelmendi ia ka përmendur mashtrimet, Albin Kurtit

Me 20 Mars Gjyqësia merr vendim për Prof.dr.Shefqet Krasniqin! Me 20 Mars Seanca plenare për votimin e Demarkacionit! Nuk është hera parë që temat dhe situatat e rëndësishme për vendin tonë mbulohen me çështje që ndërlidhen me besimin Islam. Me 20 Mars është seanca gjyqësore ku gjykata do të merr …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: E drejta për të mbrojtur jetën, shtëpinë, familjen, pronën e Atdheun është e shenjtë

Xhevat Bislimi

E drejta për të mbrojtur jetën, shtëpinë, familjen, pronën e Atdheun është e shenjtë, është e drejtë e njohur, e pranuar dhe e garantuar me të gjitha konventatë ndërkombëtare. Mirëpo, ne shqiptarët gati gjithmonë kemi qenë të privuar nga kjo e drejtë themelore, e drejtë mbi të drejtatë tjera. Popull …

Më shumë...

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër socializmit por kundër regjimit jugosllav

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981

Pavarësisht deklarimeve paushalle në tryezën me temë: “Drejtësia tranzicionale në Kosovë-ligjet për lustracionin”, e cila u mbajt sot në Prishtinë, protestat e demonstratat e marsit dhe prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër ideologjisë socialiste, as komuniste, por kundër regjimit titist jugosllav, me kërkesë për barazimin e Kosovës …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Shpend Ahmeti kryetar i askujt

Nebih Rexhepi

Me të vërtetë Kosova është një vend “sui generisë”, për shumë çka. Por më e veçanta pa dyshim  është politika e saj. Në botën demokratike në të njëjtën parti është tejet normale të ketë mendim ndryshe, pse jo edhe fraksione. Po ashtu edhe në Kosovë për momentin thuaja në të …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Ku mbeten 35 mijë shqiptarët e Sirisë?

Fidan Mustafa

Tridhjetepesëmijë shqiptarët e Sirisë sot ende nuk kanë një adresë se ku gjenden, nëse janë gjallë apo të strukur nën gojën e armikut ndokund, drejt groposjes brenda një varri masiv siç ka ndodhur historikisht me fatin e shqiptarëve. Ndonëse folklorizmi shqiptar mes dy shteteve (Shqipëri e Kosovë), vazhdon drejtë arritjes …

Më shumë...

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Bjeshka e Zhlepit kufizohet me kater fshatra te Rozhajes, Bollotiq, Pllucaj, Dacaj, Husaj. Kufizohet me bjeshkën e Ishtedimit, prej shkalles se Rajkut( Rajku eshte shqiptar nga fshati Dobuvik) përpjet kurrizit te gropat e Jahirit, përpjet ne Maje te Rosulise, teposhte te ura e Zhlepit, perpjet Hamshorit deri ne Bjeshke te …

Më shumë...