Opinione

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji i fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji I fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës. Po të ishte Shotë Galica gjallë të gjithëve do t` u mallkonte për dëmin që ia bëni kombit, me përçarjet e juaja për intersa personale. Pajtohuni shqiptarë, ju fton amaneti i Bajram Currit t` i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 20-vjet nga dita kur forcat e barbarisë serbe masakruan banorët e Reçakut

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

20 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake  serbe, …

Më shumë...

Fazli Maloku: Liridashësit çlirimtarë urdhërohen për në Gjykatën Speciale, kriminelët, kalërojnë atin të lirë

Fazli Maloku

Liridashësit – Çlirimtarët, Urdhërohen Për Në Gjykatën Speciale Te Hagës, Kriminelët, Kalërojnë Atin Të lirë Si Në Kosovë Po Ashtu Edhe Në Serbi!! Absurditet i Llojit Të Vet Rifilloi përpjekja për ta përbaltur Luftën e Shenjtë të UÇK-së, përmes të ashtuquajturës “Gjykatë Speciale” e Hagës për Kosovën, e diktuar dhe …

Më shumë...

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Banoret e Orllanit me padurim e kanë pritur fillimin e vitit 2019, që ti vie fundi  diskriminimit që u është bërë banorëve të Orllanit dhe fshatrave përreth, lidhur me furnizimin me ujë të pijshëm, fatkeqësisht kësaj radhe qëllimisht MMPH ne krye me ministrin z.Fatmir Matoshi po donë të na  “vjedhë”  …

Më shumë...

Izet Shala: Ngjashmëritë dhe dallimet në arsim, dje dhe sot, një ide për zgjidhje

Izet Shala

Klasa në minimum dhe maksimum duhet të ketë 21-25 nxënës me një mësues, ndërsa hapësira e klasës duhet të ketë së paku 60 metra katrorë. Arsimi fillor niset që në moshën gjashtë vjeçare dhe mbaron në moshën 15 vjeçare. Kjo është e qëndrueshme dhe sot respektohet. Duke analizuar me kujdes …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Mjerë i ligu e lum i forti

Xhevat Bislimi

Poziten e veshtire te me te dobtit populli yne e ka shprehur me kete fjale te urte: “mjer i ligu”, ashtu sikur e ka shprehur edhe poziten e mire te me te fortit: “lum i forti”! I ligu, i dobeti ishte populli shqiptar, ishte Shqiperia me rreth 100 000 km …

Më shumë...

Adil Fetahu: Si e ndanë Dollanci e Ljubiçiqi Jovankën prej Josip Broz Titos?

Adil Fetahu

A kishte gjasa që pas vdekjes së Titos, pozitën e kryetarit ta trashëgojë e shoqja? A kishte frikë Dollanci nga e kaluara e tij jo e lavdishme?   Diktatorët janë të pavdekshëm (vetëm) deri sa janë gjallë. Dhe sa të jenë gjallë, në biografitë e tyre shumëçka mbetet e panjohur …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Pse është e nevojshme që çështja e Kosovës të rikthehet në Uashington

Zeqir Bekolli

Me Konferencën e Rambujesë, kur praktikisht çështja e Kosovës mori rrugën e zgjidhjes, pat ndodhur edhe një diçka, që gati pat kaluar në heshtje. Çështja e Kosovës, e cila deri në atë kohë udhëhiqej nga Uashingtoni, përkatësisht SHBA-ja, u zhvendos në Bruksel, me ç’rast Uashingtoni u bë partner me BE-në, …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Për ku presidenti Meta?

Blerim Muriqi

 Se, a është opozitar veprimi i Presidentit Meta rreth dekretimeve apo thjeshtë një dimenzion ligjor, kjo u mbetet ta thonë ekspertët! Kushtetuesja do ishte adresa e saktë. Por për tu shprehur ajo duhet të egzistojë! Segmenti i drejtësisë po ribëhet dhe në këtë ribërje akoma ka shumë mungesa mes të …

Më shumë...

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Edhe pse vjedhjet e shumta kishin shkaktuar shqetësime të mëdha, siguria e qytetarëve dhe rritja e besueshmërisë në institucionin policor, ishin dukshëm të nivelit më të mirë se në vitin paraprak, gjë që janë edhe synimet e vazhdueshme e punës së gjithë zyrtarëve të Stacionit policor të Deçanit. Kështu është …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Pashallarët shqiptarë të Perandorisë së Re, një histori e paralelizmit

Gjon Bruçi: Pashallarët shqiptarë të Perandorisë së Re, një histori e paralelizmit

Gjatë afro tri dekadave të sistemit aktual borgjez në vendin tonë, dy kanë qenë objektivat kryesorë të luftës midis politikanëve dhe kahjeve politike: Shteti dhe pushteti. Teorikisht objektivi kryesor ka qenë shteti, ndërsa pushteti është reklamuar si një mundësi teknike për të bërë shtetin. Mirëpo rezultati ka qenë mjeran. Ndërsa …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kosova duhet patjetër të forcojë pozitën e saj diplomatike!

Agim Vuniqi

Në vitet e fundit dialogu (“dialogue”-ka kuptimin e foljes “verb sense” në anglishten amerikane) është ringjallur, veçanërisht në komunikim në mes të partive politike në kontekste institucionale ose politike dhe nënkupton përfshirjen dhe angazhimin në një shkëmbim joformal të pikëpamjeve. Edhe pse Shakespeare, Coleridge, dhe Carlyle kanë përdorur atë (dialogun) …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: BATON HAXHIU 37.000 ANËTARË TË VETËVENDOSJES I QUAN KRIMINELË?!

Zeqir Bekolli

Fjala publike ka peshë dhe pikërisht për peshën që ka ajo, populli ynë kaherë pat thënë: ”Dy herë mendo e njëherë fol”. Por kjo fjalë e urtë popullore si duket nuk i ka lënë përshtypje publicistit Baton Haxhiu, i cili në stilin e një amatori ka nxjerrë një deklaratë publike, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Për një strategji të përbashkët mbarëkombëtare

Frank Shkreli

Para nja tri javësh më ra në dorë libri më i fundit i autorit Prof. Asc. Dr. Thanas Gjika, “Një Letërsi Kombëtare, Një Atdhe i Vetëm”.  Para se të emigronte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1996, Profesor Gjika, ka punuar si redaktor dhe gazetar në Radio Tirana …

Më shumë...

Dorëzohen veteranët, për të mirën e shtetit kërkojnë ta pranojnë Gjykatën Speciale (!)

Gucati

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka ftuar veteranët e UÇK-së që të bashkëpunojnë me drejtësinë, me  Gjykata Speciale kundër luftëtarëve të lirisë, për sikur thuhet, në të mirë të Shtetit.  Gucati, që dikur ishte kërcënuar me mosbindje e me organizim protestash, …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Gjykata Speciale sa politike aq edhe e padrejtë

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Organizimi i luftës së armatosur në Kosovë nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte shpresa dhe rruga e vetme për liri. Lufta e UÇK-së nuk është vetëm luftë që e ka çliruar Kosovën, por është luftë që i ka çliruar shqiptarët kudo që janë nga psikologjia e robit. Në …

Më shumë...