Opinione

Nexhmi Llumnica: KEK vetëm KPPM-së i paguan rreth 30 milionë€ për shfrytëzimin e thëngjillit në miniera

Telekomi i Kosovës

Pas asaj qe tha Këshilltari Belegu për punëtoret e KEK-ut në emër të Sindikatës së Re Korporata Energjetike e Kosovës Reagojm. Tani po e di zotri Belegu që e ke gabuar profesionin. Kur po flet për punëtoret KEK-ut kujdes se krejt se krejtë Kosova e njohin punën dhe sakrificën e …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Me sa pafytyrësi flasin fjalë të mëdha politikanët sot për fëmijët!

Labinot Dervishaj: Reketi Tendencioz Kriminal (RTK)

1 qershori në gjithë botën njihet si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Si e tillë kjo ditë shënohet edhe në vendin tonë me aktivitete të ndryshme e që më shumë kanë karakter sensibilizes për të promovuar dhe fuqizuar të drejtat e fëmijëve. Për fatin e keq shumë kujt vetëm sot i …

Më shumë...

Xhyhere Vezaj-Maçkaj: Në çdo përvjetor ne familjarëve dhe mua si bashkëshorte e dëshmorit, më thahet shpirti

Xhyhere Vezaj-Maçkaj: Në çdo përvjetor ne familjarëve dhe mua si bashkëshorte e dëshmorit, më thahet shpirti

Sot shënohet  përvjetori i 19-të, i rënies së dëshmorit,  Selver Maçkaj, bashkëshorti dhe bashkëluftëtari im. Në  çdo përvjetor neve si familjarë e pikërisht mua si bashkëshorte e dëshmorit më thahet shpirti. Në përvjetorë, ne shkojmë për ti lehtësuar plagët nga njerëz që na nderojnë, por ku shohim disa fytyra që …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Kur do të shpëtojnë shqiptarët nga tmerri i padrejtësive?

Skënder S. Kapiti

Po nëse në Shqipëri dështon edhe VETTING-u …?! Pse gjithmonë që me krijimin e shtetit shqiptar të Shqipërisë gjthmonë punët në Shqipëri shkuan rrëmujë e tollovi. Këtë e ka perifrazuar mjaft saktë që  në vitin 1914 edhe sekretari i Legatës romune në Durrës, princi Sturdza, mik i Shqipërisë i cili …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ka përpjekje për intolerancë fetare dhe asgjësimin e kulturës shqiptare islame në Kosovë

Agim Vuniqi

Kohët e fundit Kosova po lëkundet nga valët e komenteve agresive, deri vone të qeta, që më vonë mund të eskalojnë dhe të dalin jashtë kontrollit, nëse në Kosovë nuk vendoset debati shoqërore dhe demokratik, për të gjitha çështjet e hapura. Edhe më keq, paqja dhe toleranca ndërfetare ka filluar …

Më shumë...

Dr. Gëzim Kelmendi: Krimi i organizuar po e ngulfat Kosovën

Gëzim Kelmendi

Krimi i organizuar dhe kurrupsioni kanë ngulfatur jetën e qytetarëve të Kosovës. 1.Krim në politikë (miliona euro në dreka dhe darka, miliona euro në udhëtime dhe meditje, miliona euro për 70 zv.ministra, keqpërdorime me buxhetin- taksat e qytetarëve, etj.). Krim në arsim (shitje e notave, shitje e diplomave, ngacmine seksuale …

Më shumë...

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Qysh prej Shkurtit 2008,  shpalljes së pavarësisë së Kosovës – ku të paktën 90% e popullsisë së saj njihet nominalisht si myslimane – Vatkani ka kërkuar dukshëm ta rrisë prezencën e tij vazhdimisht, tani madje pa e fshehur fare si qëllim. Pavarësisht faktit se vetëm 5 % e kosovarëve njihen …

Më shumë...

Adem Lushaj: Ata dhanë jetën për lirinë e Kosovës, ne japim gjak për të shpëtuar jetë!

Adem Lushaj

Më shumë se njëqind persona iu kanë përgjigjur ftesës së Kryesisë së fshatit Carrabreg i Epërm të Deçanit, për dhurim vullnetar të gjakut. Ky fshat, në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në Prishtinë, për gjashtë vite radhazi, bëjnë një organizim të tillë, për nderim të të rënëve …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ata që u larguan me dhunë nga puna, po ndëshkohen serish si pensionistë

Agim Vuniqi

Thaçi dhe qeverite e Kosoves, njera pas tjetres, nuk u interesuan te vene ne spikame asnjehere demet qe iu shkaktuan  shtreses se pensionisteve te rinje, te cilet u rebeluan dhe rrezistuan më se shumti regjimin Millosheviqian për ti ruajtur fabrikat, te cilat i shkaterruan Millosheviqet e vegjel shqipfoles permes procesit …

Më shumë...

Shaban Murati: Gabimet e Ramush Haradinajt në Vatikan

Shaban Murati: Gabimet e Ramush Haradinajt në Vatikan

Në faqen zyrtare të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, janë publikuar njoftimet për audiencën private, që i dha atij më 23 maj Papa Françesku në Vatikan dhe për takimin më 22 maj me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Pietro Parolin. Ishte një vizitë e nevojshme në kuadrin e përpjekjeve të …

Më shumë...

Prifti suedez, Stefan Lindquist: Sa të rrezikshëm janë myslimanët?

Prifti suedez, Stefan Lindquist: Sa të rrezikshëm janë myslimanët?

Artikulli i priftit suedez me rekord të pëlqimit dhe shpërndarjes në rrjetet sociale Artikulli i kryetarit të Krahut të Majtë të Unionit të Kishave në Suedi, Stefan Lindquist, të cilën e shkroi në rrjetet sociale në lidhje me myslimanët, ka thyer rekorde të pëlqimit dhe shpërndarjes, duke u bërë viral, …

Më shumë...

Prof dr Hakif Bajrami: Retorika frytdhënëse klanore apo maskim tradhtie për statusin e Kosovës?

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në Ballkan pas shembjës së komunizmit do të fillojë të vlojë uji në akull. Krime të papara do të ndodhin në shtetin hybrid të quajtur Jugosllavi. E tërë kjo tragjedi do të ndodhë me nxitjen tinzare të Rusisë, e cila brenda saj  do të shembet, sidomos në veri ku nuk …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Diaspora shqiptaro-amerikane pa qendra kulturore, e uniformuar fetarisht dhe politikisht

Agim Vuniqi

Diaspora shqiptare dalengadale po merr primatin e elites se re intelektuale, fal te rinjeve te cilet jane afirmuar me punen e tyre ne shume fusha studimi akademik, por edhe te biznesit. Fatkeqesisht arritjet e tyre jane individuale! Ka pasur perpjekje udhezuese nga ministrite e diaspores, te nje kooordinimi te angazhimeve …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Pretendimet e manastirit kundër qytetarëve të Deçanit!

Adem Lushaj

(Reagim kundër komunikatës së lëshuar nga Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit) Largimi i gurëve nga rruga qenka shkelje e Ligjit, ndërsa këta që kanë sjellë Grykën në këtë gjendje, janë mbrojtës të ligjit. Kështu vepron personale i manastirit të Deçanit!!! Reagimi i Kishës serbe, përkatësisht të Dioqezës së Rashkës dhe …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Punëtorët e ndërtimit të lartë në mëshirën e Zotit pa mbrojtje dhe siguri në punë

Islam Krasniqi

Institucionet e  vendit janë verbuar  ndajë realitetit, ku brenda  vitit  dhjetra  aksidente  fatale ndodhen në vendin e punës, si pasoj e  mos  sigurimit në punë, dhe  akoma  heshtin përball këtyre tragjedive që po marrin jetën e të rive tanë. Aksidentet  në vendin e punës  çdo ditë e  më shumë veq …

Më shumë...

Luan Hamiti: Nuk mund të akuzosh pa prova, një Institucion si SHISH se paska kryer një vrasje

SHISH

Të akuzosh SHISH për një veprim që e kanë bërë disa “kumandarë shiftarë” të UÇKombëtare është jo vetëm amatorizëm, por edhe kërcënim ndaj sigurisë kombëtare të kombit shqiptar dhe po fsheh pikërisht tradhtarët që ishin tellall për shërbimin maqedonas në atë rast. Në faqen Illyria News Agency (INA) ka dalë …

Më shumë...