Opinione

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Një ditë e veçantë dhe me plot emocione ishte data 29 shtator në qytetin e Trevizos Itali ku u mblodhën shqiptar nga të katër anët e diapsorës për të inauguruar statujën e Nënës së dashurisë NËNË TEREZËS, Pikërisht kjo statujë tepër shprehëse u vendos në qytetin e lashtë në prani …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ne, jemi NATO

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Si radhë herë, java e parë e Tetorit ishte një javë e ngjeshur me aktivitete të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO, si në kryeqendrën e saj ashtu edhe në rajon. Në Bruksel, zhvilluan këtë javë bisedime dy-ditëshe, ministrat e mbrojtjes të vendeve anëtare të Aleancës Perëndimore, duke u fokusuar – …

Më shumë...

Mentor Hajrizi: Letër në varr TIM VËLLAI, MUSA XH. HAJRIZI

Musa Xhafer Hajrizi (20.8.1975 - 6.10.2000)

(E premtja u bë e zezë, por ti je heroi ynë i vërtetë!) Toka, e, po edhe pluhuri i saj, u gjakos. Të riut herët i erdhi mortja (25). S’e la as edhe një çast të frymonte lirshëm e as të jetonte si ne, ia përpiu jetën si dheu që …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Taksa e “Rrugës së Kombit”- tregues dhe veprim politik “kosovarofob” i Tiranës

Skënder S. Kapiti

ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Shteti i Kosovës me standarde të dyfishta, për dikë nënë e për dikë njerkë!

Labinot Dervishaj

Të gjithë të rinjtë që kanë kandiduar për t’u bërë pjesë e Policisë së Kosovës e që nuk janë shqiptarë, por serbë boshnjakë, turq, ashkali etj, e kanë kaluar provimin edhe nëse nuk i kanë arritur 70% të pikëve të testit me shkrim, kriter minimal ky që vlen për kandidatët …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët dhe Qendra Wilson, në 50-vjetorin e Qendrës në Uashington

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Muaji shtator i këtij viti shënoi 50-vjetorin e themelimit të Qendrës së Studimeve Woodrow Wilson në Washington, që njëkohësisht, duke u bazuar në një akt të Kongresit amerikan, kjo qendër shërben gjithashtu edhe si një memorial, kushtuar Presidentit të 28-të të Shteteve të Bashkuara, Woodrow Wilsonit.  Është pra një qendër …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Hashim Thaçi dhe partitë politike të vendit

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Kam shkruar dy-tri komente. Edhe sot shkrova nje, prandaj nuk kisha ndermend te shkruaja sonte. Nuk do te shkruaja edhe per arsye se kur shkruan shpesh edhe mund ta besh pshesh! Po ku te lene ne kete kohe te qenrosh indiferent e te shikosh punet e qejfet tua… Sapo lexova …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Shqiptarët pa dallim për bashkim

Xhevat Bislimi

Keta dy muaj eshte ber shume pluhur e shume zhurme spekulative per bashkimin e Kosoves Lindore me Republiken e Kosoves! Personi qe hodhi kete ide te vjeter ne ‘tregun” e kombit nuk eshte qytetar i zakonshem, por Kryetar i Republikes se Kosoves! Eshte njeriu më pergjegjes (bashke me Rugoven dhe …

Më shumë...

Bedri Elezi: “Korrigjimi i kufijve”, ndikimi në sigurinë e Kosovës dhe të rajonit “

Propozimi i drejtorit të drejtorisë speciale ruse të spiunazhit (FSB ) Andrei  Manoilo, ” Rishikimi i kufive”, temë  e ditës në rajonin e trazuar, pak para referendumit për antarsimin e Maqedonisë në NATO.? “Superagjentja” e shërbimit Federal të Sigurisë  Ruse “FSB”, Ana Brnabic (e bija e Zoran dhe Ruzica Brnabic …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pazari i Hashim Thaçit me kufij, tërë Kosova në pazar

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Me rastin e botimit të hartës se çka merr Serbia nga Kosova nga gazeta “Le Monde”, i kthej lexuesit paksa prapa, në histori. Më 1988 Budimir Llonçar (Ministër i Punëve të Jshtëme i RSFJ-ës-hb), i jep intervistë të njejtës gazetë në mes tjerash thotë se: “Shiptarët në Kosovë kanë ardhur …

Më shumë...

Izet Shala: “Procesi” i Kafkës dhe “Fajtorët e Lirisë”

Izet Shala

 “Procesi”, kur nuk ke zgjidhje tjetër pos të shpallesh i fajshëm Në dialogun me Kasem Trebeshinën, pak para vdekjes, prapa urës së Bosforit në qytetin e Stambollit, mes Evropës dhe Azisë folëm për Burgun e Burelit dhe sjelljet e banorëve të Spaçit, udhëheqjen e Enver Hoxhës,  për procesin e prodhimit …

Më shumë...

Frank Shkreli: Maqedonia, një vend i vogël me një program gjigant rus

Frank Shkreli

Kanë mbetur vetëm edhe disa ditë kur në Maqedoni do të mbahet referendumi për ndryshimin e emrit të vendit nga Republika e Maqedonisë në “Republika e Maqedonisë së Veriut”.  Është zhvilluar një fushatë e ashpër për këtë referendum të rëndësishëm — jo vetëm për Maqedoninë por edhe për rajonin –midis …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kaos i rëndë në politikën kombëtare

Frank Shkreli

Ka disa javë tashti që flitet seriozisht për shkëmbime territoresh, ndreqje kufijsh, korrigjim ose për diçka krejtësisht tjetër, midis Republikës së Kosovës dhe Serbisë, varësisht reagimeve se kush e thotë dhe kur e thotë.  Sot e kësaj dite askush nuk e di dhe askush nuk thotë se si dhe pse …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kandidatura për demagog apo lindën “VIP-it” në Kosovë ?

Agim Vuniqi

Një anë e filozofisë sime jetësore është “open mind” mendja e hapur duke shfrytëzuar përvojat e të tjerëve për të mësuar gjëra që nuk i kam ditur më parë. Nganjëherë mendja më thotë se jam demagog i madh (?), meqë nuk kam pasur ndonjë aftësi të materializoj demagogjinë, shumë e …

Më shumë...

Astrit Zemaj: “Për një Evropë, shtëpi të përbashkët për të gjithë”

Astrit Zemaj

(Pjesa e tretë e debatit me studentë dhe publikun gjerman në “Institucionin arsimor protestant në Schwanenwerder”. Te nderuar miq, Perderisa pjesën e parë dhe të dytë të debatit të sotëm, biseduam për gjendjen politike, ekonomike dhe të sigurisë në Kosovë dhe rajon, me lejoni që ti them edhe disa fjalë …

Më shumë...

Ismet Ibishi, është vënë në shënjestër të medieve serbe, për veprimtarinë e tij profesionale e patriotike

Ismet Ibishi

(Në gazetën serbe “Vesti”, hollësisht është shkruar për veprimtarinë e oficerit të karrierës, Ismet Ibishi, bashkëpunëtorit të kolonel Ahmet Krasniqi dhe të kolonel Tahir Zemaj, duke thënë se ishte njëri ndër bartësit kryesor të organizimit të ish oficerëve ushtarak, nën ombrellën e Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, në …

Më shumë...