Opinione

Ahmet Qeriqi: Gjykata Speciale, inkuiziconale, kundër UÇK-së filloi hetimet, aq shumë të pritura nga Serbia dhe mbetjet e saj në Kosovë

Ahmet Qeriqi

Specialja, filloi heshtas edhe pse jugo-gazetarët e Kosovës, titistët e mbetjet serbe në vendin tonë e më gjerë,  kanë pritur arrestime spektakolare, “dridhje” të pushtetit, “rënie të kokave”, “goditja speciale” që mund të përkthehet si “burg” për të gjithë ata që quan dorë kundër Serbisë dhe Milosheviqit, kthimin e bashkim …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Organizimi më i mirë i diasporës shqiptare do të sillte mirëqenie!

Agim Vuniqi

Tash për tash shqiptarët siç janë të shpërndarë nuk shfrytëzojnë maksimalisht mundësitë që ua ofron demokracia perëndimore, ngase sa më e fuqishme që është mërgata shqiptare aq më i fuqishëm do të jetë vendi nga ata vijnë. Shumë organizata lobiste në Amerikë kanë shfrytëzuar këtë mekanizëm për të lobuar në …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Përdorimi i fishekzjarrëve i rrezikshëm sidomos për fëmijët

Tahir Ahmeti

Në Kosovë një numër i madh i fishekzjarrëve që tregtohen, janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mundë të jenë të rrezikshme gjatë përdorimit, andaj duke marrë parasysh se në të shumtën e rasteve personat që i shpërthejnë këto mjete piroteknike janë të miturit dhe fëmijët, duhet të apelohet për kujdes …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Lëvizja Për Universitetin”- kauzë për “Universalitetin”, gjithë përfshirjen

Skënder S. Kapiti

Shqiptarët mezi kanë pritur për një Lëvizje të tillë Antipolitike si kjo e studentëve sot, sepse shqiptarët janë mashtruar, gënjyer, vjedhur, grabitur, varfëruar dhe  stresuar nga e gjithë elita politike e tranzicionit.  Kjo elitë politike ka prodhuar vetëm trauma e fatkeqësi të rënda  publike e kombëtare. Kjo elitë politike hajdute, …

Më shumë...

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë kushtuar vëmendje nostalgjike koncertit të Cecës së Arkanit në Mitrovicë

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë kushtuar vëmendje nostalgjike koncertit të Cecës së Arkanit në Mitrovicë

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë dhënë hapësirë e vëmendje të veçantë koncertit të Cecës së Arkanit, në Mitrovicë. Përçudnimi i tillë na kthen në kujtesë kohën kur në një koncert të po kësaj Cecalinës, mbajtur në Shkup,  më shumë se dhjetë vjet më parë, brenda ditës patën kaluar kufirin …

Më shumë...

Kristaq Xharo: Ushtria e Serbisë blen bombardues, Rusia rrëmben anije, NATO-ja i jep ultimatum Kosovës!

Kristaq Xharo: Ushtria e Serbisë blen bombardues, Rusia rrëmben anije, NATO-ja i jep ultimatum Kosovës!

U desh që qeveria e Kosovës të deklaronte se në fund të dhjetorit do të miratonte bazën ligjore për krijimin e forcave të armatosura dhe ‘të tronditej’ nga themelet gjithë diplomacia ndërkombëtare. G-20, deklarata e Pompeut për ndryshime në rendin global, por edhe çështja Khashogi u kaluan si ngjarje të …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI, Thirrje shoqërisë: Mbeshteteni Protestën Studentore Kombëtare!

Skënder S. Kapiti

Po Ju drejtohem shqiptarëve por si fillim të kësaj thirrjeje timen po citoj një fragment nga letra ime drejtuar Rinisë Shqiptare me 25 Prillit 2009 botuar në Librin tim “TRIUMFI I KOMBIT “:  “Brezi i Ri realizon aspiratat e vërteta patriotike, morale, fisnike dhe intelektuale, sepse ai është i lirë, …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Nuk jam nga ata që pranojnë të nënshtrohen, ta shtrembëroj të vërtetën para çfarëdo presioni, akuze a shantazhi

Faton Mehmetaj

(Kundër-reagim ndaj reagimit të major Rrustem Tetajt, me titull “Reagim ndaj shtrembërimit  të historisë – Beteja e Loxhës”, botuar në fjalorin enciklopedik të Kosovës I-II”, botuar te gazeta elektronike “Rubrika”, e datës 21 nëntor 2018). Në radhë të parë major Tetaj, edhe pse fillimisht thoni se “Në Zonën Operative të …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Kur Adem Jashari dhe Abedin Rexha, dhan kushtrimin dhe lufta filloi. Hashim Ram Haliti, bashkë me vëllezer, kushërinj dhe far e fis, ju përgjigj kushtrimit nder të paret. Hashimi ishte epror dhe komandant i mirë, kishte Lëvdatat dhe përkrahjen e madhe nga Sandokani dhe gjithë ne ushtaret e tij, pasi …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Stoltenberg thotë se Kosova sërish do të përballet me pasoja serioze, nëse ajo krijon ushtrinë!

Sejdi Veseli

Kjo deklaratë e z. Stoltenberg më përkujton ditët fundit të Pranverës 1999. I popullit tim liridashës të cilit i takojë, se ishte NATO, ajo e cila i lejoj dhe i mundësojë ushtrisë serbo-çetnike( e tillë është edhe sot), të tërhiqej nga Kasaphana e Kosovës, me terë arsenalin e armatimit dhe …

Më shumë...

Frank Shkreli: Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor

George H. W. Bush

Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare.  Presidenti George Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor dhe si një President, shembulli i të …

Më shumë...

Fadil Maloku: Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe por, me ekspertë e politika kompetente shtetërore

Fadil Maloku: Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe por, me ekspertë e politika kompetente shtetërore

Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe poltroniste, por, me ekspert e politika kompetente shtetërore Me çfarë mandati, (po tentojnē të futen me çdo kusht!) në ekipin e “delegacionit shtetēror”, në bisedimet me Serbinë, ca ish parashutista e ca poltronista tē tanishëm klanor e partiak, kur qartë Kushtetuta e …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: BE-ja nuk duhet të sillet akoma me shqiptarët si Europa në vitin 1913

Skënder S. Kapiti

Qarqe, politikanë dhe disa shtete serbofile të BE-së dijeni se ka vdekur krijesa Jugosllavi e sajuar nga Europa në fillimshekullin e 20-të, dhe nuk mund të ngrihet më as me ndihmëpropozimet e disa “vizionarëve” europianë që nën maskën e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perendimor synojnë rikthimin neoJugosllav. Europa edhe …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Prerja e pyjeve dhe shkatërrimi i hapsirave të gjelbërta, shkaktari kryesor i ndotjes së ambientit, në Prishtinë

Nebih Rexhepi

Një hektar tokë e pyllëzuar, bënë pastrimin e ajrit në 18 milion metër kub. Pyjet janë mushkëritë e njeriut. Kosova në të kaluarën jo fort të largët kishte sipërfaqën më të madhe me tokë të pyllëzuar në rajon, diku mbi 60%. Kjo përqindje kaq e lartë e pyllëzimit kishte rëndësi …

Më shumë...

Gjatë javës së fundit tetë shqiptarë të vrarë në Greqi, “Shqipëria” e Ilir Metës bën gjumin dimëror

Gjatë javës së fundit tetë shqiptarë të vrarë në Greqi, “Shqipëria” e Ilir Metës bën gjumin dimëror

Pas vrasjeve të njëpasnjëshme në rajonin e Janinës e Çamërisë, është vrarë  me armë zjarri nga grekët edhe një 18-vjeçar shqiptar. Vrasja ndodhi gjatë natës në  qytetin dikur shqiptar të Kavallës. Sipas medieve greke, 18 vjeçari shqiptar është ekzekutuar me dy plumba. I riu, emri i të cilit edne nuk …

Më shumë...

Qeveria Haradinaj i ka akorduar një pagë mujore 1000 euro, gruas së vejë të Ibrahim Rugovës, Fana Rugova

Qeveria Haradinaj i ka akorduar një pagë mujore në shumë,  një mijë euro, gruas së  vejë së Ibrahim Rugovës, Fana Rugova. Përveç kësaj gruaja e ish kryetarit të LDK-së, Ibrahim Rugova ka një dispozicion një veturë zyrtare dhe një shofer për nevojat e saj. Ky vendim është marrë me qëllim …

Më shumë...