Brickos

Opinione

Agim Vuniqi: Delegacioni i bedelëve

Agim Vuniqi

Delegacioni nuk ka legjitimitet as demokratik, as konstitucional të përfaqësimit shtetëror, ai ka vetem karakter këshillues dhe korigjues të presidentit, asesi përfaqësues me të drejtë nënshkrimi. PSD nuk është parti parlamentare Qeveria e RK që moti e ka humbur legjitimitetin demokratik PANA+LS+ 10 deputetë (të partive politike, përfaqësuese të komuniteteve …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Pse nga Brukseli, nga BE-ja ka jo pak zëra kundër Kosovës?!

BE i kërkon Kosovës t’i dëshmojë përpjekje në sundimin e ligjit, migracionit dhe sigurisë për ta fituar liberalizimin

Ndërkombëtarizimi i problemit të formimit të Ushtrisë së Kosovës nxori në pah dhe në dritë ata se kush janë miqtë dhe aleatët e vërtetë të shqiptarëve dhe të Kosovës. Qarqe, politikanë madje edhe politikanë të profilit të lartë në BE , të NATO-s dhe disa shtete serbofile të BE-së dijeni …

Më shumë...

KMLDNj ka reaguar pas letrës së Bashkimit Evropian, dërguar Zyrës së kryeministrit në Kosovës, Ramush Haradinaj

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar pas letrës së Bashkimit Evropian, dërguar Zyrës së kryeministrit në Kosovës, Ramush Haradinaj përmes së cilës thuhej se dialogu Kosovë–Serbi nga pala kosovare udhëhiqet nga presidenti Thaçi. Në reagim thuhet se treshja e BE-së, shefja e politikës së …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Koha që Serbia të qetësohet

Xhevat Bislimi

Reagimet irracionale të Beogradit zyrtar Miratimi i ligjeve për transformimin e FSK-së në ushtri ka ngjallur reagime iracionale në Beogradin zyrtar: “Kosova nuk ka të drejtë të ketë ushtri”, “Rezoluta 1244 nuk e lejon Kosovën të ketë ushtri”, “Me krijimin e ushtrisë së Kosovës u varros e drejta ndërkombëtare”, “Krijimi …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: JA PSE E TMERRON SERBINË USHTRIA E KOSOVËS

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Shqiptarët në Kosovë festuan me 14 Dhjetor 2018 Formimin e Ushtrisë së Kosovës. Kjo u kremtua si festë kombëtare pasi tashmë Shteti i Kosovës ka të zyrtarizuar Ushtrinë e vet kombëtare, e cila është garantuesja e sigurisë dhe e integritetit të Shtetit të Kosovës. Ushtria është “mbi politikën”  dhe nuk …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Heronj apo tradhtarë ?

Sytrim Halitaj

Është për tu habitur qasja jonë si shqiptar ndaj personaliteteve që bënë të pamundurën që ne sot të jetësojmë dy shtete shqiptare si Shqipëria dhe Kosova. Për tu thelluar më shumë në këtë temë, të gjithë jemi të vetëdijshëm për brishtësitë e shteteve shqiptare. Por, ajo çfarë e rrezikon ngritjen …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ai që zbrazë mjaltin lëpin gishtat

Agim Vuniqi

Korrupsioni, premtimet…, nga “kallashët” politikë si duket patën sukses, të gjithë iu përshtatën rregullave të reja, çdo gjë e keçe “bleronte”, edhe muçitjet ishin tjetërfare, ato vinin nga shtëpitë publike, kështu pavrejtur shqiptarët fillojnë të tjetërsohen, lakmia për pushtet, lakmia për para, ua hapi portat e kullave shqiptare fajdexhive, fallxhive, …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Thank You USA, mburoja dhe garancia për Kosovën!

Ushtarët amerikanë

Këtë falënderim për SHBA-në nuk e bëj vetëm unë por të gjithë shqiptarët , për faktin e rolit të jashtëzakonshëm dhe vendimtar që kanë luajtuar dhe luajnë SHBA-të në mbështetje të të drejtave kombëtare, të lirisë,të pavarësisë,të shtetndërtimit të shtetit modern dhe për integrimi si të Shqipërisë edhe të Kosovës. …

Më shumë...

Luan Hamiti: Historikisht, Serbia e Greqia janë armiqtë tradicionalë të kombit shqiptar

Luan Hamiti: Historikisht, Serbia e Greqia janë armiqtë tradicionalë të kombit shqiptar

Historikisht, Serbia e Greqia janë armiqtë tradicionalë të kombit shqiptar. Ata kanë vepruar dhe veprojnë në koordinim për të shkatërruar shtetet shqiptare. Që nga shekulli XIX kur u krijua Narçetanja serbe të Ilija Garashninit e Megali Idheja greke, serbo-grekët u kanë mohuar shqiptarëve shtetformimin. Ata kanë zili për sukseset shqiptare, …

Më shumë...

Instituti EPIK: Ndikimi i dialogut me Serbinë në njohjet dhe përfitimet e dy vendeve në procesin e integrimit

Dialogu

Me 8 mars 2011 filloi dialogu Kosovë-Serbi, që kishte për bazë Rezolutën 64/298 të miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në shtator të vitit 2010, ku Bashkimi Evropian do luante rolin e ndërmjetësuesit në këtë proces. Fillimisht dialogu kishte natyrë teknike i koncentruar në tri çështje kryesore: nxitjen e …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Edhe dje pushtetarët “harruan” themeluesen e UÇK-së, Lëvizjen Popullore të Kosovës

Xhevat Bislimi

Lufta e Armatosur per çlirimin e Kosoves (te gjitha krahinat e pushtuara te Shqiperise nga Jugoserbia) nuk u be nga ndonje Hashim, Kadri a Ramush, as pagezimi i kesaj force te armatosur nuk u be nga ndonje emer i perveçem njeriu. Ketu edhe duhet kerkuar fati dhe suksesi i Luftes …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Lojë matrapazësh për përfitime personale në kurriz të pensionistëve

Sylejman Krasniqi

(Reagim ndaj një informate të përhapur në disa portale tona me titull:  ‘Koha që Serbia t’i kthejë pensionet në Kosovë) Në fillim të dhjetorit ( më 02.12.2018) në disa portale ( Telegraf.com;  rtklive.com, gazeta “Epoka eRe etj.) njëfarë  Sylejman  Meta (i  vetëquajtur  kryetar  i  Sindikatës së Pensionistëve të Kosovës) bënë …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Më 14 dhjetor 1998 ranë 41 por u ngritën 41 mijë të tjerë që atdheut i bënë shumë nder

Labinot Dervishaj

Moti di të përsëritët por në rrethana të ndryshme. Sot bëhen 20 vite nga rënia e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij si dhe plagosja e shumë të tjerëve. Në kufirin shqiptaro-shqiptar u skuq bora më gjakun e trimave që më supet e tyre rëndonin çantat …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Përndjekja dhe dënimi i Luftës së UÇK-së!

Xhevat Bislimi

Perpjekjet per çlirimin e Kosoves se pushtuar nga Jugoserbia (me Kosove Levizja kuptonte te gjitha viset e pushtuara te Shqiperise nga Jugoserbia) kulmuan me themelimin, organizimin dhe drejtimin e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves nga Levizja Popullore e Kosoves. Lufta Çlirimtare e LPK-UÇK-se, perveç perkrahjes mbarekombetare shqiptare, fitoi edhe perkrahjen e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Diaspora shqiptaro-amerikane shpresë për shqiptarët

Agim Vuniqi

“Diplomacy, Development and Defense: Diaspora” (Diplomacia, Zhvillimi dhe Mbrojtja: Diaspora), ka shënuar një ndryshim historik në pikëpamjet e Agjencisë së Emigrantëve Global. Inciativa e SHBA për Diasporën Globale në fakt ishte angazhim për nismën e “IDEA”-International Diaspora Engagement Alliance (Aleancës për Angazhim të Diasporës Ndërkombëtare), që shënon një ndryshim historik …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tatari i marrtë vesh!

J. Krasniqi

Tatari i dëgjoi e ju tha: ” Tatar kesh, por gjë nuk mora vesh”! Po thonë: “A po merr kush vesh, çka po ngjet në vegshin e politikes sonë?” Dikush nga vegshi po thotë: “Në vegsh jemi e vesh s’po marrim”! Mbase mediet mund të dinë diçka?! Pyetni ato?!Ndoshta e …

Më shumë...