Opinione

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër socializmit por kundër regjimit jugosllav

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981

Pavarësisht deklarimeve paushalle në tryezën me temë: “Drejtësia tranzicionale në Kosovë-ligjet për lustracionin”, e cila u mbajt sot në Prishtinë, protestat e demonstratat e marsit dhe prillit të vitit 1981 nuk ishin të drejtuara kundër ideologjisë socialiste, as komuniste, por kundër regjimit titist jugosllav, me kërkesë për barazimin e Kosovës …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Shpend Ahmeti kryetar i askujt

Nebih Rexhepi

Me të vërtetë Kosova është një vend “sui generisë”, për shumë çka. Por më e veçanta pa dyshim  është politika e saj. Në botën demokratike në të njëjtën parti është tejet normale të ketë mendim ndryshe, pse jo edhe fraksione. Po ashtu edhe në Kosovë për momentin thuaja në të …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Ku mbeten 35 mijë shqiptarët e Sirisë?

Fidan Mustafa

Tridhjetepesëmijë shqiptarët e Sirisë sot ende nuk kanë një adresë se ku gjenden, nëse janë gjallë apo të strukur nën gojën e armikut ndokund, drejt groposjes brenda një varri masiv siç ka ndodhur historikisht me fatin e shqiptarëve. Ndonëse folklorizmi shqiptar mes dy shteteve (Shqipëri e Kosovë), vazhdon drejtë arritjes …

Më shumë...

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Zeqir Uka: Bjeshka e Zhlepit, Zhlepi është bjeshka e jonë, të paktën 8 gjenerata para nesh

Bjeshka e Zhlepit kufizohet me kater fshatra te Rozhajes, Bollotiq, Pllucaj, Dacaj, Husaj. Kufizohet me bjeshkën e Ishtedimit, prej shkalles se Rajkut( Rajku eshte shqiptar nga fshati Dobuvik) përpjet kurrizit te gropat e Jahirit, përpjet ne Maje te Rosulise, teposhte te ura e Zhlepit, perpjet Hamshorit deri ne Bjeshke te …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Nga e ka prejardhjen Dita e Gruas?

Mexhid Yvejsi

    ”Dita e Gruas” apo “Dita ndërkombëtare e gruas”, e cila shënohet, përkujtohet, protestohet në shumë vende të botës, është një ditë që shërben për të përkujtuar përpjekjet e tyre për drejtësi, paqe, barazi. Nga e ka prejardhjen Dita e Gruas?     Dita e Gruas e ka prejardhjen nga Shtetet …

Më shumë...

Ministri, Abelard Tahiri, konstaton se angazhimi i EULEX-it në Kosovë paska qenë shumë i madh

Deklarata skandaloze e Abelard Tahirit thellon përçarjen e krahut të luftës dhe nuk përçon shumicën e votuesve të PDK-së

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në vizitën që i bëri Institutit të Mjekësisë Ligjore, ka folur edhe për mandatin e EULEX-it, pas qershorit të këtij viti. Ai ka theksuar se ende nuk ka ndonjë marrëveshje se çfarë do të bëhet pas skadimit të mandatit të EULEX-it në qershor 2018. Pa …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Dezinformimet e stilit të UDB-së lidhur me Legjendarin, Adem Jashari

Xhevat Bislimi

Lexova edhe nje shkrim “xhevahir” te stilit udbesk nga nje kalemxhi i LDK-se (i krahut pro jugosllav!). Ky fare kalemxhiu me shkollen jugotitiste (gojekeqinjte thone qe e ka edhe shkollen e UDB-se!) leshoi edhe nje tullumbace (dezinformate) ne nje dite te perzgjedhur: ne njezetevjetorin e renies heroike te Komandantit Legjendar …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Turp, 20 vjet në liri e 10 vjet shtet e shtatorja e Adem Jasharit ende mungon në kryeqytet!

Labinot Dervishaj: Turp, 20 vjet në liri e 10 vjet shtet e shtatorja e Adem Jasharit ende mungon në kryeqytet!

Të shkruash për Adem Jasharin, Komandantin Legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk është punë e thjeshtë, ngase duhet menduar shumë herë para se ta vendosesh një fjalë apo një tekst për këtë hero. Pasi që vepra dhe sakrifica e tij sublime është unikate në gjithë historinë botërore dhe i …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Kush dështoi në rastin e vrasjes së Donjeta Pajazitaj, hetuesia apo drejtësia?!

Adem Lushaj

Edhe pas dy vitesh, dështuan përpjekjet për zbardhje të rastit të vrasjes së mistershme të Donjeta Pajazitaj. Gjykata e Pejës (pas dy vitesh), mori vendim dhe shpallë të pafajshëm të dyshuarin për vrasjen e turpshme të Donjetës. Edhe pse, hetuesia për më shumë se dy vite angazhim të zbardhjes të …

Më shumë...

Një letër falënderuese nga dr. Nusret Pllana

Një letër falënderuese nga dr. Nusret Pllana

Atë që nuk e bëri Kosova, as Shqipëria Londineze, e bëri deputeti shqiptar nga Brukseli – Amet Gjanaj! Një ëndërr që e kisha qe 18 vite (shpërndarjen falas të librit të popullit shqiptar “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844 -1999) të gjithë deputetëve të Parlamentit Evropian, e bëri realitet …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Shqiptarët e grekët i ndanë Çamëria

Xhevat Bislimi

Kufijt e Republikes se Shqiperise u imponuan nga Fuqite e Medha! Dy te tretate e Shqiperise mbeten jashte ketyre kufijve, te pushtuara nga Serbia, Greqia e Mali i zi! Ne Greqi mbeti Shqiperia e Poshtme ose Çameria e pertej saj deri ne Peloponez. Kjo eshte e verteta e madhe historike …

Më shumë...

Prof. dr. Bashkim Musliu: Para dhe pas Epopesë së Jasharajve

Prof. dr. Bashkim Musliu

Epopeja e Jasharajve është një prerje e kohës në jetën e shqiptarëve, prandaj kur flasim për kohën atë mund ta ndajmë në kohën para dhe pas Epopesë së Jasharajve. Po si ishte jeta jonë para Epopesë, posaçërisht gjatë viteve ’90? Shqiptarët e Kosovës kishin mbetur askushi: pa pasuri, pa dinjitet, …

Më shumë...

Agron Sadiku: Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Agron Sadiku: Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Vlerësimi i cilësisë në bazë të ekonomisë së tregut në arsimin superior në Kosovë Së fundmi u panë disa lista vetëvlerësuese për bartësit e arsimit superior në Kosovë, ku renditeshin këto institucione si më të “mirat”! Në këto lista printe Universiteti Publik si i pari dhe Kolegji AAB si i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mësuesit shqiptarë në vitet ‘90 i kishin rezistuar kohës

Agim Vuniqi

Shqiptaret dje nuk ishin pjese e aleancave te mëdha ata ishin bisht i zgjatur i sundueseve te huaj, sic jane edhe sot, paksa me ndryshe, sepse qytetaret e Kosoves nuk jane te lire, ata jane te sunduar nga qeverit vendore, njera pas tjetres. Nuk eshte larg koha kur Policia dhe …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Mbeturinat serbofile

Agron Kajtazi: Mbeturinat serbofile

Si pasojë e okupimit të gjatë të Serbisë dhe asimilimit të pjesshëm të disa individëve dhe disa familjeve, ne ende trashëgojmë njerëz me të mbeta të asaj kohe dhe nga kjo, shkaktohen shumë dëme në mbarëvajtjen e jetës së lirë në shtetin tonë, tashmë të çliruar. 20 vite nga lufta …

Më shumë...

Entuziazmi i tepruar për të ndëshkuar çlirimtarët e Kosovës, i ngel në fyt kryeprokurorit, David Schwendiman

David Schwendiman

Kryeprokurori i Gjykatës Speciale për krime lufte, David Schwendiman, është larguar nga detyra, për faktin se Departamenti Amerikan i Shtetit nuk e ka kryer siç duhet punën, shkruan e përditshmja britanike “The Guardian”. Schwendiman ka thënë se nuk ka njohuri nëse kërkimi për pasardhësin e tij ka nisur ende, është …

Më shumë...