Opinione

Andrej Nikollaidu: Çerdhe e vërtetë evropiane e xhihadistëve është Franca edhe Belgjika, jo Bosnja

Analisti malazez i Al-xhazirës, Andrej Nikollaidu, në një vështrim të tij lidhur me politikën e Francës kundër disa shteteve të Ballkanit, shkruan: Mos u mashtroni “Jo” sepse  Macron nuk e ndryshon Ballkanin: ne jemi akoma po aq të parëndësishëm sa kemi qenë gjithmonë. Dhe nëse pyetëm  unë ky është një …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: LAVDI MARRËZISË!

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Kryeministri i dorehequr, tash edhe i humbur ne zgjedhje, paska pranuar doreheqjen e drejtorit te AKI-se, Shpend Maxhuni!… Por, marrezia nuk perfundon ketu: kryeministri i dorehequr dhe i humbur ne zgjedhje i paska dhene te dorehequrit tjeter “Urdherin Gjergj Kastrioti – Skenderbeu”!! Ani kujt se?! Zera nga zyra e ketij …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ranë maskat, qielli u hap, nuk ka më errësirë… ERDHI DITA

Agim Vuniqi

Çka eshte liria dhe cili eshte kuptimi i saj, pse shqiptaret luftuan… Ata nuk luftuan qe nje sundimtar i eger serbe te zevendesohet me nje sundimtare te ri shqipfoles, keta jeniqere te konvertuar ne demokrate po vazhdojne sundimin e eger, kaotik, duke ndërtuar nje sistem feudesh, i cili ne vend …

Më shumë...

Mr.Ali Hertica: Demokracia ishte më shumë se e drejta e votës

Ali Hertica

Çdo njeri do të thoshte që vetëm tradita e mirë si “traditat, entitete në përkatësinë e tij në botën e shpirtit objektiv e bën të pavarur”. Por edhe njeriu i elitës u nënshtrohet shumë ndikimeve dhe është më pak i ftohtë sa ai mendon. Unë e kuptoj se filozofët, duke …

Më shumë...

Hyzri Salihu: Muaji Nëntor të shpallet muaji i Përpjekjes për Shqipëri Etnike

Flamuri Kuq e Zi

Përshëndetje për të gjithë ata që veprojnë për Shqipëri  Etnike ,për të gjithë ata që me vite , muaj e dekada veprojnë me ketë amanet dhe e mbajnë të gjallë, duke mos harruar dëshmorët e Kombit e familjet e tyre. Të respektuar njerëz të tokës së Shqipëris Etnike dhe mërgaten …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Demoralizimi demokratik

Shefqet Dibrani

Isa Mustafa, kreatori i LKJ-së, duhet të marrë shembull nga drejtori i AKI dhe urgjentisht të largohet nga LDK-ja. Pastaj nëse dëshiron Kryesia e LDK-së mund ta dekorojë me Urdhrin e AVNOJ-it, për merita të jashtëzakonshme, për futjen e konceptit përçarës brenda LDK-së. Kjo klientelë e ardhur nga RIINVEST, mund …

Më shumë...

Skënder Kapiti: “KUJDES”, LDK!

Skënder S. Kapiti

Me Vjosa Osmanin LDK po rilind, por nëse kjo nuk vlerësohet dhe rrangallat  dështake politike të LDK-së e minojnë kontributin, aftësinë dhe meritën  e Vjosës , dhe nëse egoizmi dhe  revanshi i tyre kundër saj agravon  atëhere LDK-në e pret një degradim dhe falimentim i madh. Nëse dështon kualicioni VV-LDK …

Më shumë...

Xhevat Bislimi” Do të vdiste si kryetar Shteti, i biri i botës

Xhevat Bislimi

(Për Isa Mustafën) Këto ditë kemi parë e dëgjuar se kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, po e kushtëzon Vetëvendosjes dhe krijimin e qeverisë së Republikës Shqiptare të Kosovës me “dëshirën” e tij për t’u bërë kryetar  shteti (ose siç u pëlqen të vetëquhen “president”)! E çuditshme dhe neveritëse për mendjet …

Më shumë...

Adem Breznica: Akademiku Rexhep Qosja ka të drejtë: LDK-ja përdori FARK-un për të ardhur në pushtet

Adem Breznica

“Udhëheqja e LDK-së e kishte krijuar FARK-un si gjoja ushtri të saj për të mos lejuar që UÇK-ja të marrë pushtetin” /R.Q/. Ndoshta edhe mund të jetë kështu, siç ka konstatuar akademiku ynë, Rexhep Qosja, në shkrimin e fundit “Dhunëtarët e Historisë”, ama Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kah po shkon politika në Kosovë?

Bahri Bivolaku

Po kërkohet rrugë tjetër politike, pasi perëndimorja(ekzistuesja) qenka e gabuar. Po cila mund të jetë rruga tjetër? Ca nga politika, por dhe ca opinionistë karshi zhvillimeve më të reja për dhe rreth Kosovës, po kërkojnë revolucion apo përmbysje e për t’i dhënë fund një politike me të cilën po ecën …

Më shumë...

Ferat Shala dhe Liridon Sejdiu: Automjetet dhe mjedisi

Ferat Shala dhe Liridon Sejdiu: Automjetet dhe mjedisi

Njëri nga faktorët themelorë të sigurisë në komunikacion është edhe automjeti. Ky faktor për nga rëndësia dhe pjesëmarrja e tij në komunikacion llogaritet si faktor i dytë i rëndësishëm pas faktorit njeri. Nisur nga ky fakt shumë institucione shkencore dhe akademike por edhe institucione shtetërore dhe menaxhuese e kanë automjetin …

Më shumë...

Skandalet e Gjykatës së Lartë që shpallën të pafajshëm Ilir Metën në aferën 700 mijë euro të publikuar nga Dritan Prifti

Skandalet e Gjykatës së Lartë që shpallën të pafajshëm Ilir Metën në aferën 700 mijë euro të publikuar nga Dritan Prifti

Nuk kanë fund skandalet e Gjykatës së Lartë me vendimin për të shpallur të pafajshëm Ilir Metën në aferën 700 mijë eurosh në videon e publikuar nga Dritan Prifti. Gazeta Sot, ka nisur një cikël botimesh mbi seancën gjyqësore të videos Meta-Prifti, pasi për shkak të provave që u depozituan …

Më shumë...

Dy Heronj me një ushtri

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Në kujtim të dhimbjes e krenarisë. Data 2 nëntor 1989, na kujton qëndresën heroike të dy viganëve tonë kombëtar, dy Heronj me një ushtri, dy revole përballë tankeve e autoblindave të forcave pushtuese. Dy revole ishin sa dy raketa tomahokë sepse shpërfaqja e guximit çlirimtar përballë nj pushtimi aq të …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Kushti i vetëm i Vetëvendosjes për Isa Mustafën dhe partinë e tij

Xhevat Bislimi

E kaluara e Isa Mustafës është e qartë si drita e diellit. Nuk ka asnjë “hije” apo fije dyshimi në biografinë e tij të pastër si loti. E kaluara e tij ishte fund e krye komuniste – titiste. Ai është “prodhim” i shkollës së komunizmit jugoserb titoist. Ai hyri në …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Shqiptarët e kanë humbur besimin te politika dhe te politikanët shqiptarë, dhe jo vetëm shqiptarët por madje edhe ndërkombëtarët nuk kanë besim më te kjo elitë politike dhe te këta “liderë”dështakë e të konsumuar. Prej kësaj politike shqiptarët vetëm sa largohen nga atdheu, dhe po prej kësaj politike as BE …

Më shumë...

Shënohet 68-vjetori i Medresesë “Alauddin”, por edhe kësaj radhe u anashkalua segmenti i rezistencës kombëtare

Tërnava

Në ambientet e Medresesë së mesme “Alauddin”, me një program të pasur kulturor, u shënua 68-vjetori i themelimit të këtij institucioni. Në këtë solemnitet morën pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, i shoqëruar nga një pjesë e kabinetit të tij, drejtori i Medresesë, Jakup ef. Çunaku, …

Më shumë...