Brickos

Opinione

Agim Vuniqi: Elita e zhurmuesve

Agim Vuniqi

U mendua gjatë, se të gjitha problemet me të cilat po përballet establishmenti i Kosovës me Serbinë i ka pastruar lufta, por nuk ndodhi ashtu. Nuk është në pyetje ndonjë obligim ndaj Serbise, por e Serbisë ndaj Kosovës, sepse ajo ishte palë humbëse dhe çështjet që shtrohen në tavolinën e …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Pse qasje dhe vendime selektive?

Tahir Ahmeti: Pse qasje dhe vendime selektive?

Qeveria e Kosovës miratoi kërkesën e MPB-së, për ndarjen e mjeteve shtesë për kompensimin e orëve shtesë për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar jashtë orarit të punës, në vlerë prej 2 milionë e 600 mijë euro, një vendim ky i qëlluar dhe i merituar. Është lajmë mjaftë i mirë …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Në Shqipëri siguria më e sigurt është pasiguria

Skënder S. Kapiti

Njerëzit organizohen në shoqëri dhe hyjnë, përpiqen, luftojnë  e ndërtojnë shtetin e tyre kombëtar për të qenë të sigurtë në shtetin e tyre sovran dhe të pavarur nga pushtuesi i huaj; ndertojnë  dhe kontribuojnë dhe e mbajnë shtetin  për sigurinë e jetës nga kërcënimi prej njëri –tjetrit, prej më të …

Më shumë...

Izet Shala: Komploti apo mini grusht-shteti..?

Izet Shala

Hitleri dhe Mussolini ishin vetëm zëdhënësit e qëndrimit mbi dominimin dhe dëshirën për pushtet që janë pothuajse në zemrat e të gjithëve. Derisa burimi të pastrohet, gjithnjë do të ketë konfuzion dhe urrejtje, luftëra dhe antagonizma klasorë (Jiddu Krishnamurti). Tingëllimat e veprimit simulutan të mendimit komplotist apo minigrushtshtetit të zhvilluar …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Kosova dhe Spanja në ballafaqim politik dhe ekonomik

Nebih Rexhepi

Bllokadat ekonomike shpeshherë janë më të suksesshme se  lufta. Mu për këtë edhe njihet si luftë ekonomike. Sot shembulli i SHBA-ve dhe Kinës etj. Qysh pas luftës së dytë botërore bllokadat ekonomike ishin intensifikuar si mjeti më efikas për t’iu shmangur konflikteve ushtarake. Kësaj radhe do shkoqitur atë nga viti …

Më shumë...

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, dikur një komunist fanatik, sot kryetar i përzgjedhur nga Edi Rama dhe Partia Socialiste, na del zogist dhe monarkist, jo sepse ka përkujtuar  90-vjetorin e krijimit të Mbretërisë së Shqipërisë në krye me Mbretin Zog, por sepse për të qëndruar në pushtet, ai do ta …

Më shumë...

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Një ditë e veçantë dhe me plot emocione ishte data 29 shtator në qytetin e Trevizos Itali ku u mblodhën shqiptar nga të katër anët e diapsorës për të inauguruar statujën e Nënës së dashurisë NËNË TEREZËS, Pikërisht kjo statujë tepër shprehëse u vendos në qytetin e lashtë në prani …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ne, jemi NATO

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Si radhë herë, java e parë e Tetorit ishte një javë e ngjeshur me aktivitete të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO, si në kryeqendrën e saj ashtu edhe në rajon. Në Bruksel, zhvilluan këtë javë bisedime dy-ditëshe, ministrat e mbrojtjes të vendeve anëtare të Aleancës Perëndimore, duke u fokusuar – …

Më shumë...

Mentor Hajrizi: Letër në varr TIM VËLLAI, MUSA XH. HAJRIZI

Musa Xhafer Hajrizi (20.8.1975 - 6.10.2000)

(E premtja u bë e zezë, por ti je heroi ynë i vërtetë!) Toka, e, po edhe pluhuri i saj, u gjakos. Të riut herët i erdhi mortja (25). S’e la as edhe një çast të frymonte lirshëm e as të jetonte si ne, ia përpiu jetën si dheu që …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Taksa e “Rrugës së Kombit”- tregues dhe veprim politik “kosovarofob” i Tiranës

Skënder S. Kapiti

ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Shteti i Kosovës me standarde të dyfishta, për dikë nënë e për dikë njerkë!

Labinot Dervishaj

Të gjithë të rinjtë që kanë kandiduar për t’u bërë pjesë e Policisë së Kosovës e që nuk janë shqiptarë, por serbë boshnjakë, turq, ashkali etj, e kanë kaluar provimin edhe nëse nuk i kanë arritur 70% të pikëve të testit me shkrim, kriter minimal ky që vlen për kandidatët …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët dhe Qendra Wilson, në 50-vjetorin e Qendrës në Uashington

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Muaji shtator i këtij viti shënoi 50-vjetorin e themelimit të Qendrës së Studimeve Woodrow Wilson në Washington, që njëkohësisht, duke u bazuar në një akt të Kongresit amerikan, kjo qendër shërben gjithashtu edhe si një memorial, kushtuar Presidentit të 28-të të Shteteve të Bashkuara, Woodrow Wilsonit.  Është pra një qendër …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Hashim Thaçi dhe partitë politike të vendit

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Kam shkruar dy-tri komente. Edhe sot shkrova nje, prandaj nuk kisha ndermend te shkruaja sonte. Nuk do te shkruaja edhe per arsye se kur shkruan shpesh edhe mund ta besh pshesh! Po ku te lene ne kete kohe te qenrosh indiferent e te shikosh punet e qejfet tua… Sapo lexova …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Shqiptarët pa dallim për bashkim

Xhevat Bislimi

Keta dy muaj eshte ber shume pluhur e shume zhurme spekulative per bashkimin e Kosoves Lindore me Republiken e Kosoves! Personi qe hodhi kete ide te vjeter ne ‘tregun” e kombit nuk eshte qytetar i zakonshem, por Kryetar i Republikes se Kosoves! Eshte njeriu më pergjegjes (bashke me Rugoven dhe …

Më shumë...

Bedri Elezi: “Korrigjimi i kufijve”, ndikimi në sigurinë e Kosovës dhe të rajonit “

Kosova

Propozimi i drejtorit të drejtorisë speciale ruse të spiunazhit (FSB ) Andrei  Manoilo, ” Rishikimi i kufive”, temë  e ditës në rajonin e trazuar, pak para referendumit për antarsimin e Maqedonisë në NATO.? “Superagjentja” e shërbimit Federal të Sigurisë  Ruse “FSB”, Ana Brnabic (e bija e Zoran dhe Ruzica Brnabic …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pazari i Hashim Thaçit me kufij, tërë Kosova në pazar

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Me rastin e botimit të hartës se çka merr Serbia nga Kosova nga gazeta “Le Monde”, i kthej lexuesit paksa prapa, në histori. Më 1988 Budimir Llonçar (Ministër i Punëve të Jshtëme i RSFJ-ës-hb), i jep intervistë të njejtës gazetë në mes tjerash thotë se: “Shiptarët në Kosovë kanë ardhur …

Më shumë...