Sinani ING

Opinione

Arsim SEJDIU: Më në fund “pushoi” Adem Demaçi!

Adem Demaçi

Pushoi së jetuari, Adem Demaçi,   që na prishte gjumin.   Donte të na zgjonte,   “Tepër” herët.   E ne,   Dëshironim të flinim,   Se na vinte ftohtë,   Se duhej pastruar duart,    Se duhej pastruar sytë,   Se duhej pastruar fytyrën.   O Adem Demaçi,   …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Kur drejtësia bëhet mallkim

Sytrim Halitaj

Ligji i mirëfilltë, e mban balancën e gjithë diversitetit së një vendi, duke e përjashtuar eskalimin e situatave në ekstremitete të formave të ndryshme. Prandaj, çdo ligj i cili i veçon qytetarët mbi bazën politike, etnike, fetare, gjinore, sociale apo tjetër, atëherë legjitimiteti dhe drejtësia në përgjithësi është selektive sepse …

Më shumë...

Selim Tahiri: Letër e hapur drejtuar ministrit të Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Shyqyri Bytyçi

Nga viti i ardhshëm MASHT planifikon që të angazhojë 100 asistentë në shkolla për nxënësit me nevoja të veçanta

I nderur, z. ministër! Me udhëzimin administrativ nr. 10/2018, për normativin mbi kuadrin profesional të arsimit të përgjithshëm, keni ngjallur debat te mësimdhënësit, janë shprehur shumë dilema, pajtime e mospajtime. Më të shqetësuar mbeten ata mësimdhënës që pa fajin e tyre janë me vetëm 180 kredi. Por, unë do të …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Të munda, më munde…!

Agim Vuniqi

Shqiptaret e Kosoves jane te njohur per stoicizmin e tyre dhe dashurin e madhe per Kosoven. Ata zaten, fituan mbi fushaten e spatrimit etnik te projektuar nga Serbia. U kethyen i madh e i vogel pas luftes, duke shpresuar se çlirimi dhe liria e shumepritur do te agoje per ta. …

Më shumë...

Dashamir Alliu: kundrejt largimeve, dezertimeve të disa deputetëve nga Lëvizja Vetëvendosje

Dashamir Alliu

A ka arsye argumente që të ndjehen jenë të zhgënjyer dekurajuar-pesimist të tradhtuar  keqpërdorur-manipuluar, simpatizantët anëtarësia elektorati votuesit 24-karat atdhetar shqiptarë  i Lëvizjes Vetëvendosje, konkretisht nga  ish udhëheqësia themeluesit dhe lideri shpirtëror i kësaj lëvizje Albin Kurti, tek të cilët kanë besuar shpresuar se kontributi përkushtimi vota e tyre do të zgjidhte deputet  personat …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Shqipëria të zgjohet nga gjumi, ideja e Kurtit të jetësohet sa më parë

Zeqir Bekolli

Pozita e Kosovës, pas dialogut tejet enigmatik për publikun, ka nisur t’i bëjë gjithnjë e më shumë nervozë qytetarët e Kosovës, të cilët në mungesë të informacioneve të sakta për përmbajtjen e bisedimeve dhe “marrëveshjeve” të arritura deri me sot, ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe, po druajnë se një …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pse po nënvlerësohet Kosova…!?

Agim Vuniqi

Paqja, siguria dhe stabiliteti në rajon është qenjësore për të ardhmen e Europës, Ballkanit dhe Kosovës, por paqja mund të arrihet duke u shfrytzuar edhe resurset e brendshme demokratike, si mediet e lira dhe shoqërinë civile. Është vështirë të arrihet stabiliteti i qëndrueshëm nëse një popull i tërë është e …

Më shumë...

Max Brym: Shqipëria e Kosova kanë nevojë për kuadro dhe sistem tjetër të përkujdesjes shëndetësore në atdheun e tyre

Prof.h.c Max Brym

Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn (CDU) dëshiron të rekrutojë specialistë të Evropës Juglindore, në luftën kundër mungesës së personelit. Sidomos në Kosovë dhe Shqipëri ekziston një potencial i lartë i profesionistëve të rinj, tha ai për “Bild am Sonntag”. “Arsimimi shëndetësor shpesh është më i mirë se sa ne …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Si duhet ta përkthejmë largimin e serbëve nga FSK-ja me kërkesë të Beogradit

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në dy muajt e fundit në institucionin ma të çmuar të shtetit ma të ri në Evropë, në Republikën e Kosovës, FORCA e SIGURISË KOSOVËS nuk lejohet të avansohet në ushtri. Kjo shansë që Beogradi ta mbajë Republikën e Kosovës, në pranga është vënë në Marrëveshjen e Wjenës . E …

Më shumë...

Nexhat Llumnica: Protesto që të respektojnë!

Nexhat Llumnica

Të nderuar punëmarrës të Kosovës,të sektorit privat dhe publik,të nderuar qytetarë të papunë, ka filluar shprehja e pakënaqësisë ndaj drejtave të punës me protesta sepse ka arsye të shumta për të Protestuar. Mos respektimi ligjit të punës, Marrëveshjes kolektive ,njohja e përvojës së punës të vitit 1990-99 ,siguria në punë,sigurimi …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mobilizimi i diasporës çështje oportuniteti

Agim Vuniqi

Cila është mërgata shqiptaro-amerikane? Diaspora apo Mërgata shqiptare është burim i pashterrshëm i derdhjes së mjeteve financiare në Kosovë, në Shqipëri, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në Maqedoni, ky konstatim vërehet pa bërë ndonjë hulumtim të veçante nëse vizitohen vendet ku pushojnë shqiptarët, por edhe nëse …

Më shumë...

Refik Hasani: Shqiptarët nga Kosova Lindore kërkojnë të mos mbetën jashtë bisedimeve Kosovë-Serbi

Refik Hasani

Në kohën që po flitet si asnjëherë më parë për arritjen e një marrëveshje të quajtur finalja e bisedimeve Prishtinë-Beograd,shqiptarët nga Komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe  Preshevës sikur me të drejtë presin dhe  kërkojnë të mos  mbetën jashtë këtyre bisedimeve. Dje,Këshilltarët shqiptarë të tri kuvendeve komunale aprovuan një deklaratë politike. …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Meritor për sukseset, por të pafajshëm për krimet që bëjnë

Sytrim Halitaj

Tek ne, të gjithë politikanët ankohen tek njëri tjetri për të këqijat që ndodhin në vend. E gjithë politikbërja është se cili është hajni, zhvatësi, krimineli e më i keqi. Nuk ka të mirë në këtë mes sipas tyre, dhe nuk ka të ndalur prej akuzave të kësaj natyre ndërmjet …

Më shumë...

F. Shkreli: A ka të drejtë kryetari, Trump, kur thotë se vendet e NATO-s nuk paguajnë sa duhet për mbrojtjen e përbashkët?

Frank Shkreli

Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe sfida me të cilat përballet Aleanca e Atlantikut Verior, sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, por edhe çështje të tjera që kanë të bëjnë me zhvillimet …

Më shumë...

Hasan Nuhanoviq: Nuk do të ketë drejtësi për Srebrenicën, të cilën e tradhtoi UNPROFOR-i dhe batalioni holandez

Hasan Nuhanovic

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq, në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë, ku ushtria serbe 26 vjet më parë  ka vrarë mbi 8.000 boshnjakë …

Më shumë...

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Një shkrim i botuar në një të përditshme me titullin: Urrejtja e shqiptarit patologji që nuk duhet harruar, e vë autorin, gazetarin, Ben Andoni, përpara pyetjes: Është shqiptar apo jo? Pas këtij shkrimi, i duhet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Sipas shkencës së logjikës, silogjizmi nuk lë shteg  për mëdyshje: autori …

Më shumë...