Brickos

Opinione

Entuziazmi i hyrjes së Kosovës në “Portën Triumfale” shkel mbi 400 mijë viktima shqiptare

Entuziazmi i hyrjes së Kosovës në “Portën Triumfale” shkel mbi 400 mijë viktima shqiptare

Më 11 nëntor në Paris u mbajt  ceremonia e ashtuquajtur e nivelit global, sikur ishte shënimi i 100 vjetorit të përfundimi të Luftës së Parë Botërore. Në këtë ceremoni ishte ftuar edhe kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili tani përfaqëson  shtetin, që para 100 viteve Evropa e kohës ia …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shprehje mendimi me zë publik: Zoti e bekoftë Amerikën dhe shqiptarët

Agim Vuniqi

Do të doja të kuptoja  krejt çka po ndodhë në SHBA në relacion me botën, pas zgjedhjeve kombëtare për Kongres (435 ulëse të Dhomës së Përfaqësuesve dhe 1/3 e Senatit), ku fitoi bindshëm Partia Demokratike në Dhomën e Përfaqësuesve derisa për Senat fituan republikanët, kështu votoi populli amerikan edhe pse …

Më shumë...

NATO-ja e përkrahë zhvillimin e FSK-së në mandatin e tanishëm

NATO-ja e përkrahë zhvillimin e FSK-së në mandatin e tanishëm

NATO ka qëndrim shumë të qartë. Aleanca e përkrahë zhvillimin e FSK-së në mandatin e tyre të tanishëm. FSK është forcë profesionale dhe burim i stabilitetit rajonal. Nëse mandati do të ndryshojë Këshilli Veriatlantik do të rishikojë angazhimin e NATO-së në Kosovë. Është shumë e rëndësishme që për çfarëdo ndryshimi …

Më shumë...

Senad Maku: Letër e hapur drejtuar kryepriftit serb, Amfillohije…

Senad Maku: Letër e hapur drejtuar kryepriftit serb, Amfillohije...

Zotëri, Amfillohije, po ju shkruaj në cilësinë e një imami (hoxhë) nga Ulqini, të cilët ndajmë të njëjtën detyrë të përbashkët si prijës fetarë të komuniteteve tona. E pash të udhës që t’iu rikujtoj, se, NE duhet të jemi shembull për njëri tjetrin dhe mbi të gjitha për besimtarët tanë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Balsamimi i figurave politike dhe krijimi i mitit si histeri per njeriun e “pavdekshem”

Agim Vuniqi

Nje njeri i zakonshem, intelektual, lider i shqiptareve te Kosoves ne periudhen e roberise se plote te saj, dhe i perpjekjeve te tij per ringritje kulturore dhe politike ne kushte okupimi te rende, asesi president shteti, sepse nuk ka pasur shtet tjeter perveq Serbise, e cila ka pasur policine, ushtrine …

Më shumë...

Adil Fetahu: Kënga serbe: “Vitin tjetër në Prizren”-thirrje për luftë

Adil Fetahu

Muajin e kaluar (tetor 2018), në “Youtube” u përhap një këngë e gjatë propaganduese serbe, me titull: “Vitin tjetër në Prizren”, e përcjellur me video-spote situatash tmerruese, gjoja se shqiptarët e Kosovës ua kanë bërë serbëve. Këngën e paskan sajuar një ansambël reperësh beogradas, i quajtur “Beogradski sindikata” (Sindikata e Beogradit), në …

Më shumë...

Spartak Ngjela: Grekët edhe serbët po i tremb deri në çmenduri krijimi i Shqipërisë Etnike

Spartak Ngjela: Grekët edhe serbët po i tremb deri në çmenduri krijimi i Shqipërisë Etnike

Policia speciale e Shqipërisë ka qenë në krye të detyrës së vet kur vrau terroristin grek. Shqipëria është e pacenueshme. E shihni si janë katandisur pushtuesit anadollas grekë që vijnë në Shqipëri me terroristë injorantë të përsërisin historinë e turpshme aneksioniste të vitit 1913? Grekëve iu ra dhe një “dëshmor” …

Më shumë...

Nikos Dimou: O shqiptar, kurrë nuk do të bëhesh grek!

Nikos Dimou: O shqiptar, kurrë nuk do të bëhesh grek!

Po plakemi dhe po varfërohemi si vend. Statistikat thonë se në 2050 ne do të jemi një milion e gjysmë qytetarë më pak – dhe shumë më të plakur. Tashmë lindin më pak fëmijë, ndërsa më shumë të rinj po largohen nga vendi, dhe në qoftë se vazhdojmë kështu, mund …

Më shumë...

Skënder S.KAPITI: Çfarë duhet të dinë shqiptarët dhe çfarë duhet të presin nga politikanët e pushtetarët e tyre

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Shkurtimisht, mendoj se shqiptarët duhet të dinë se çfarë duhet të presin nga politikanët dhe pushtetarët e tyre. Duhet të dinë t’i zgjedhin ata të cilët duhet dhe që i duhen atdheut dhe shqiptarëve. Shqiptarët duhet të dinë se elita politike e tyre dhe sundimtarët e tyre në Shtetin e …

Më shumë...

Ja cilat janë 40 kushtet fyese dhe antikombëtare që i kanë pranuar krerët e Kosovës në dëm të vetvetes e për hir të BE-së

BE i kërkon Kosovës t’i dëshmojë përpjekje në sundimin e ligjit, migracionit dhe sigurisë për ta fituar liberalizimin

Analistja e Institutit Demokratik të Kosovës, Violeta Haxholli, ka publikuar një shkrim në medie, ku ka radhitur 40 kushtet fyese e antikombëtare të cilat i ka pranuar klasa politike e Kosovës gjatë periudhës 2007-2016, mbase edhe nën presionin e BE-së dhe faktorëve të tjerë ndërkombëtarë. Pranimi i këtyre kushteve tregon më …

Më shumë...

Leonard Veizi: Sot, në tokën shqiptare, grekë histerikë me simbole fetare, guxuan të thërrisnin “qen shqiptar”

Leonard Veizi: Sot, në tokën shqiptare, grekë histerikë me simbole fetare, guxuan të thërrisnin “qen shqiptar”

Patën guximin grekët të hidhnin parulla kundër Shqipërisë, sepse u trimëruan nga përulësia e shtetit shqiptar. Sepse shteti ynë u mjaftua me ndalimin e ca dhjeramanëve që me demek mbanin me vete sende të papranueshme për të lakuar kufirin, e që me siguri do ketë qenë armë të ftohta se …

Më shumë...

Lëvizja popullore shqiptare për kultivimin e veprimtarisë së Enver Hoxhës, shënoi 77-vjetorin e formimit të PKSH-së

Enver Hoxha

Lëvizja Popullore Shqiptare për kultivimin e veprimtarisë revolucionare të shokut Enver Hoxha, sot me 8 nëntor 2018 (komiteti drejtues I LPSH-KVE-së) shënoi 77 vjetorin e themelimit të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe 70 vjetorin e mbajtjes së kongresit të parë të Partisë së Punës së Shqipërisë Me këtë rast u …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: A do ta shkel Ilir Meta Kushtetutën, apo Kushtetuta Ilir Metën?!

Nebih Rexhepi

E vetmja pikë e ndritshme pas tranzicionit politik në Shqipëri ishin presidentët, përjashto Sali Berishën. Ata thuaja se më përpikëri i zbatonin ligjet kushtetuese. Por presidenti aktual Ilir Meta po del të jetë më i veçantë nga të gjithë. Ilir Meta, me origjinë është nga Skrapari. Skrapari ka një veçori …

Më shumë...

RKL: Ndërprerja totale e marrëdhënieve ekonomike e tregtare të Kosovës me Serbinë mund të ketë efekt pozitiv

RKL

Vetëm ndërprerja totale e marrëdhënieve ekonomike e tregtare të Kosovës me Serbinë do të mund të arrinte rezultate, sepse një masë e tillë i prek edhe serbët e Kosovës, por këtë masë, Qeveria Haradinaj nuk guxon, as ta mendojë se lërë më ta vë në veprim. Po kështu është vështirë …

Më shumë...

Idajet Beqiri: Zyrtarë të ARRSH-it u kërkuan largimin nga shtëpitë familjeve Hoxha dhe Peçi dhe jo 317 të tjerëve

Idajet Beqiri

Kreu i ARRSH në një reagim të tij thekson se ka një projekt që bie mbi shtëpitë e banimit të Rustem Peçit, Nexhmije Hoxhës dhe të 317 familjeve të tjera, projekt i cili qenka me një rëndësi 100 vjeçare, sepse shoqërohet me të gjithë elementet urbane. Askush, për rrjedhojë as …

Më shumë...

Veprimi i ARRSH-së kundër familjes Hoxha dhe Peçi është antinjerëzor dhe antikombëtar

Lajmi i djeshëm se bashkëshortja e Enver Hoxhës, Nexhmija, dhe djali i Heroit të popullit, Shefqet Peçi, Rustem Peçi do të nxirren nga banesat ku jetojnë pas viteve 90 ka ngjallur habi të madhe dhe indinjatë, veçanërisht tek veteranët e Luftës për mënyrën si po veprohet nga ARRSH, shkruan botuesi …

Më shumë...