Opinione

Fehmi Rama: Sërish vjen marsi!

Fehmi Rama

5, 6, 7 marsi i 1998, janë ditet më sublimimin më të madh për lirin e vendit tonë, është kohë kur në zemrat e gjithë atyre që frymojnë shqip lindën mijëra ADEM JASHARA. Marsi është muaji në të cilin arriti kulminacionin sakrifica për liri, në rrafshin atdhetar Jasharajt u bënë …

Më shumë...

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

25 vite më parë me 1 dhe 2 mars të vitit 1992 ishte koha kur shqiptarët përpos stërvitjeve dhe parapërgatitjeve ushtarake, paralel me ta kishin edhe organizimin politik për shpalljen e pavarsisë së Kosovës në Kosovë, Iliridës në Maqedoni dhe referendumi politikë për shpalljen e autonomisë së Kosovës lindore si …

Më shumë...

Nebih Rexhepi Politika↔aki ti loP

Rastësisht e lexova këtë fjalë mbrapsht, me ç’rast më asocioi në disa fjalë, si p.sh, politika mund të falë gjithçka, për veç sinqeritetit… Nëse ti nuk merresh me politikë, politika do merret me ty. A janë politizuar edhe lopët. Janë këto disa thënie kuptimplote, dhe shumë domethënëse. Fillimisht, iu kërkoj …

Më shumë...

Daut Cacaj: Kosova, shteti më i izoluar në Evropë

Kosova ende mbetet vendi i vetëm i Ballkanit perëndimor, pa një të ardhme të qartë të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Në planin gjeostrategjik (tash për tash), territori i Republikës se Kosovës, është i vetmi vend, ku politika pansllaviste e Rusisë, po përpiqet që me çdo kushte të krijoj destabilitet në …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Premtime boshe “liri-demokraci”, “authoritarianism”

Agim Vuniqi

Termi demokraci shërbente për të manipuluar popullin “budalla”, mirëpo nuk del ashtu, sepse populli nuk është edhe aq i pa ditur. Abraham Linkolni thonte: “Ju mund të gënjeni të gjithë popullin për një kohë, ju mund të gënjeni një pjesë të popullit për të gjitha kohërat, por ju nuk mund …

Më shumë...

Çerkin Dukolli: Pesë vjet me NISMA-n në Kosovë

Çerkin Dukolli: Liria e shtypit, është e drejtë themelore dhe vlerë kuptimplote e shteteve demokratike

Themelimi i Partisë NISMA për Kosovën pesë vite më parë, erdhi si domosdoshmëri e kohës në skenën politike të vendit tonë, duke i’u ofruar qytetarëve një subjekt politik ku të gjithë pjestarët e sa ndihen njëjtë të barabartë dhe të rëndësishëm, subjekt politik ku debati i brendshëm është vlerë dhe …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Likoshani dhe Qirezi e zgjuan nga gjumi Prishtinën

Sylejman Krasniqi

Stina e pranverës për historinë  shqiptare ka qenë, në shumicën e rasteve, ndjellakeqe. Shumë ngjarje të liga kanë ndodhur  në muajt e parë të vitit. Këte e kam vërejtë edhe vet ,nga ngjarjet që i kemi përjetue, dhe nga mësimi i historisë tonë që nga Skëderbeu e këtej. Vdekja e …

Më shumë...

Në landin e Bavarisë në bashkëpunim me KMPGJSH-në u festua 11 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Në landin e Bavarisë në bashkëpunim me KMPGJSH-në u festua 11 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Manifestimi i 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti u manifestua edhe në mërgatën shqiptare, konkretisht në disa shkolla të Landit të Bavaris, si: Në Holzkirchen, Abensberg, Deggendorf, Straubing dhe në Rosenheim të Gjermanisë. Në qytetin Abensberg, të Gjermanisë përpos pavarësisë së Kosovës që u festua,  u bë edhe ceremonia …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Relacionet për Kosovës dhe kufijtë e saj në Pazar

Hakif Bajrami

Presidenti Hashim Thaçi nuk po kuptohet a është vet në pazar apo e ka qitë Kosovën në te pa gjymryk, e që për këtë nuk admirohet prej askujt, por imponohet duke manipuluar me emra fuksionarësh Perëndimor. Po,Instituti “Hopink” ka bërë disa skica për Kosovën, por ato janë vetëm matje e …

Më shumë...

Milojko Pantiq: Vuçiq, a e di ti se Shumadija është zemra e Serbisë, e jo Kosova?

Milojko Pantiq: Vuçiq, a e di ti se Shumadija është zemra e Serbisë, e jo Kosova?

Kosova është një histori fisnore e këtij vendi dhe historia kombëtare fillon në Orashac, jo larg nga Kragujevci. Kemi hyrë në muajin e katërt e protestave qytetare, paqësore në të gjithë Serbinë, dhe një “mbret” politikan  serb,  thotë se protestat nuk i  interesojnë. Në të vërtetë, së pari  duhet ditur …

Më shumë...

Rrjeti i Bizneseve i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë e Samitit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare

Rrjeti i Bizneseve i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë e Samitit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Evropë njofton mediat se lajmi që po qarkullon këto ditë se Rrjeti Global i Bizneseve të Diasporës Shqiptare nuk merr pjesë në Samitin e Diasporës nuk është i vërtetë. Rrjeti i Bizneseve të Evropës i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë …

Më shumë...

Shefket Palloshi: Kujtojmë daljen nëpër pika te njësiteve te Brigadës 162 “Agim Bajrami” ne krye me Qamil Ilazin dhe Hajrush Kurtaj

Shefket Palloshi: Kujtojmë daljen nëpër pika te njësiteve te Brigadës 162 "Agim Bajrami" ne krye me Qamil Ilazin dhe Hajrush Kurtaj

(25 dhe 26 shkurt 1999) 20 Vjet më parë më 25 dhe 26 shkurt të vitit 1999, sot kujtojmë daljen neper pika te njesiteve te Brigades 162 “Agim Bajrami” te prire nga komandanti Qamil Ilazi (Bardhi) dhe zv.komandanti Hajrush Kurtaj (Kaçaniku i Forte), te rreshtuar me ushtaret e tyre per …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Nëse bëhet ndarja e Kosovës atëherë pse u bë Lufta!?

Skënder S. Kapiti

Këtë si pyetje po ia drejtoj të gjithë atyre dhe sidomos politikanëve e pushtetarëve, si p. sh. edhe Presidentit të Kosovës. H.Thaçi dhe Kryeministrit të Shqipërisë E.Rama, pseudohistorianëve e pseudopatriotëve “intelektualë” e “mediatikë” si dhe atyre që tradhëtisht hapur e tinëzisht  janë për “shkëmbim territoresh” e “ ndryshim  kufijsh” të …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: A po e paralajmëron varrin e Republikës projekti fantom i marrëveshjes që po qarkullon nëpër internet?

Zeqir Bekolli

Daniel Server, profesor dhe analist amerikan, jo fort moti pat thënë: “Nëse preken kufijtë , kjo nënkupton edhe fundin e shtetit të Republikës së Kosovës”. Kjo thënie e tij po përkon shumë me një projekt fantom ruso-serb, që po qarkullon këto ditë nëpër rrjetet sociale,si përmbajtje gjoja e një marrëveshjeje …

Më shumë...

Viktor Malaj: Destabilizimin e jetës shoqërore në Shqipëri, prej vitit 1997 e bën Sali Berisha, tani me Lulzim Bashën në krye

Sali Berisha

Për shumë njerëz, brenda dhe jashtë Shqipërisë, akti më i fundit i opozitës shqiptare, heqja dorë kolektivisht, në tufë, nga mandatet e dhënë prej zgjedhësve të tyre ishte një befasi. Mirëpo, për të gjithë ata që e njohin realitetin shqiptar dhe që kujtesa historike i ndihmon të sjellin ndërmend moralin, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pëllumbat e paqes, apo korbat e fatkeqësisë, ec e merre vesh…?

Agim Vuniqi

Serbët nuk po pranojnë asnjë zgjidhje të shekulli XXI, këtë koncept kozmopolit të palës shqiptare, ata po betonojnë gjithnjë e më shumë kërkesa të reja, derisa të arrijnë maksimumin e mundshëm nga këto bisedime, ku do të kap shkuja nga të gjitha anët, pavarësi me “promajë”. Fatmirësisht kështu nuk mendon …

Më shumë...