Opinione

Egzon Kastrati: Ideologjia e zhvillimit “Kosova vend i qymyrit apo diçka tjetër “

Egzon Kastrati

– Kosova si vend për vite më radhë strategjinë e zhvillimit e ka mbështetur në resurset natyrore nëntokësore. Resurset natyrore nëntokësore në Kosovë janë shumë të mëdha, por ende me potencial të pashfryteëzueshëm.Nëse e marrim dhe e analizojm orientimin ekonomik të Kosovës në energji si shfrytëzuese e këtyre burimeve ajo …

Më shumë...

Robert Bosh: Më befason fakti se gjyqtarët thonë që të shikojnë krimet nga ana e UÇK-së, por jo edhe krimet nga serbët

Robert Bosch

Në intervistën dhënë Radio Televizionit të Kosovës, ish-ambasadori holandez në Kosovë, Robert Bosch, ka folur për aktakuzën e ngritur ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ai, u përqendrua më shumë rreth kohës sa ishte me detyrë si ambasador i Holandës në Kosovë. “Do të doja të shfrytëzoja këtë mundësi të …

Më shumë...

Xhejms Rubin e ka konsideruar aktakuzën ndaj Hashim Thaçit si të pabazuar në fakte

James Rubin

Ish- zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit gjatë luftës në Kosovë, Xhejms  Rubin ka konsideruar aktakuzën ndaj Hashim Thaçit si të pabazuar në fakte. Rubin kujton kohën kur është njohur me Thaçin në Rambuje, dhe rrëfen se ai ishte njeri i ndershëm. James Rubin shprehet se është krenar që punoi …

Më shumë...

Adil Behramaj: Nuk e paskemi ditur, por Avdullah Hoti qenka tërësisht i amputuar nga ndjenjat e patriotizmit

Adil Behramaj: Për Albin Kurtin, politikë sociale qenka të ndajë nga 20 euro për çdo fëmijë nën 2 vjeç

Këshilltari politik i kryetarit Thaçi, Adil Behramaj, ka reaguar shumë ashpër kundër takimit të sotëm në Bruksel të kryeministrit Avdullah Hoti. Ai ka thënë se Hoti nuk e përfaqëson as LDK-në, se lëre më Kosovën. Madje, sipas tij, Hoti si i vetëm nuk mund ta përfaqësojë as fshatin e tij. …

Më shumë...

Ardit Halilaj: Qeveria e Republikës së Kosovës mbështet ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së

Ardit Halilaj: Qeveria e Republikës së Kosovës mbështet ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, Prof. Ass. Dr. Artan Nimani zhvilloi një takim me z. Besnik Tahirin, zëvendëskryeministrin e parë të Republikës së Kosovës, ku mori mbështetjen e plotë për ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së. Rektori Nimani u shpreh falënderues për gatishmërinë, përkrahjen dhe vizitën e zëvendëskryeministrit …

Më shumë...

Kryetari i Burimit Haki Rugova priti në takim Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi

Kryetari i Burimit Haki Rugova priti në takim Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi

Kryetari i Komunës Haki Rugova priti sot në takim  Ministren Vlora Dumoshi, e cila ishte e shoqëruar edhe nga zëvendësministri Engelbert Zefaj dhe një pjesë e stafit të MKRS-së, ku fillimisht u priten nga kryetari i  komunës, Haki Rugova, me të cilin diskutuan për projektet që po investon ministria e …

Më shumë...

Driton Krasniqi: Sfidat e Kosovës drejt krijimit të një ekonomie të qëndrueshme

MSc. Driton Krasniqi

Ekonomia e Kosovës është ekonomi dinamike, e cila ka për qëllim transformimin nga një ekonomi të dirigjuar dhe centraliste, në një ekonomi të hapur të tregut. Kosova ka potenciale të mjaftueshme për ta zhvilluar më shumë ekonominë e saj dhe për ta krijuar një ekonomi konsistente. Resurset natyrore të cilat …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: LUM I FORTI E MJER I LIGU

Xhevat Bislimi

(Edhe per sot e per neser!) Shprehja shqiptare “lum i forti e mjer i ligu” ka permbledhur ne vete pervojen shekullore te marredhenieve ndermjet te fortit dhe te dobtit, ndermjet popujve te vegjel dhe popujve te medhenj, atyre qe kane krah (mbeshtetje) dhe atyre qe s’kane… Por, kjo fjale e …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Ftesa e Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaçi nga zyra, e prokurorit special, të Gjykatës Speciale me seli në Hagë dhe Virusi Sars – Cov – 2!

Petrit Dibrani

Shkrime, analiza, parashikime, zbulime dhe skenare të shumta për Kosovën! Thuajse, ç’do ditë lexojmë vetëm shkrime, të cilat për fatin tonë të keq, ndjellin vetëm urrejtje dhe dhunë. Duartrokitjet, për fatkeqësitë e të tjerëve, tregojnë shumë qartë, se sa jemi për bashkim dhe shtetëndërtim. S’është aspak burrëri, është mëkat dhe kulmi i paturpësisë! …

Më shumë...

Blerim Muriqi: ALI AHMETI, FITORJA QË DO ÇUAR PËRPARA

Blerim Muriqi

Një shekull e tepër kalvari pushtues serb për popullin dhe viset tona të pushtuara nuk qe thjeshtë një pushtim, ai ishte një përimtim zhbërjeje, prej shfarosëse deri asimiluese, për aq sa ia arriti ta realizonte pasllavizmi serb, herë nën ombrellen e mbretërisë serbe e herë nën mbretërinë apo federatës Jugosllave, …

Më shumë...

Petrit Dibrani: T’iu gëzohemi, fatkeqësive të luftëtarëve të lirisë, është më shumë se marrëzi

Petrit Dibrani

T’iu gëzohemi, fatkeqësive të luftëtarëve të lirisë, është më shumë se marrëzi, është fatkeqësi jo vetëm për lirinë, po për mbarë shqiptarinë. Në gjendjen ç’fare jemi, si shoqëri t’iu gëzohemi, aktakuzave të ngritura ndaj luftëtarëve të lirisë, kah po shkojmë si shqiptar në përgjithësi! Presidenti i Republikës, po akuzohet!! Është …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Masakra e Srebrenicës

Evropa “e bashkuar” tani mund edhe të mos e kujtojë fare Srebrenicën, sepse kanë kaluar 25 vjet dhe ajo tashmë është e zënë me ditët e rënda që pa kalon BE-ja për ta ruajtun unitetin, për të  promovuar të drejtat e homoseksualëve, të lesbikeve, të drejtat e kafshëve e sidomos …

Më shumë...

Adem Breznica: Ushtritë çlirimtare amnistohen, ndërkaq ato pushtuese bartin kosto

Adem Breznica

UÇK-ja ka qenë ushtri e popullit të Kosovës, të drejtat elementare të të cilit shkeleshin brutalisht prej shumë vitesh nga regjimi pushtues serb, qysh prej amendamentimit regresiv të statusit juridik e politik të Kosovës më 1989. Pikërisht, për këtë arsye kjo ushtri doli në skenë duke u quajtur Ushtria Çlirimtare …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Kërkesë për ngritjen e bustit të Faruk Begollit në Prishtinë

Ilir Muharremi

Edhe një muaj na ndajnë nga 13 vjetori i vdekjes së aktorit të mirënjohur Faruk Begolli. Ai jeton në kujtimet tona, por pak e hiç institucionet po bëjnë për përjetësimin e kësaj ëmbleme dhe figure të famshme shqiptare. Në vitet e 90-ta ai së bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin …

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate: Jemi ballafaquar me përpjekjet e vazhdueshme që të minohet krijimi i kësaj force të re politike

Nisma Socialdemokrate

Në një komunikatë për opinion Nisma Socialdemokrate ka konstatuar se që nga iniciativa për themelimin e kësaj force politike  është ballafaquar me përpjekjet e vazhdueshme që të minohet krijimi i kësaj partie. Këto përpjekje dashakeqe morën përmasa shumë më të mëdha gjatë zgjedhjeve parlamentare në vitin 2014. Gjatë kohës kur …

Më shumë...

KMDLNJ: Aktakuza e Prokurorisë së Gjykatës Speciale kundër Thaçit e Veselit, është ndërhyrje në procesin e bisedimeve

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) e ka quajtur pamflet politik publikimin e aktakuzave të Gjykatës Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. “Bërja publike e këtij pamfleti politiko-juridik në një kohë të paraparë për vazhdim të bisedimeve për një marrëveshje …

Më shumë...