Brickos

Opinione

Blerim Muriqi: DIALOGU DHE HALLI QË NA KA GJETUR

Blerim Muriqi

Dialogu, të cilin Kosova duhet ta përmbyll me Serbinë për marrëveshjen e njohjes së ndërsjellë, të cilës ia ka nevojën dhe po ia kërkon faktori ndërkombëtar, ka hyrë nën sqetulla që po kundërmojnë! Trandja e skenës sonë politike përmes dhomave të specializuara pikërisht në kohën kur dialogu po fillonte, tregon …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Ja pse e kthej mbrapa certifikatën e veteranit?!

Zeqir Bekolli

Ka kohë që kërkoja Certifikatën e Veteranit të UÇK-së, që më 2016 ma kanë lënë të shtëpia por nuk e gjeja. Në këtë kohë pandemie duke lexuar librat e planifikuara për lexim e gjeta. Dhe më mbeti merak pse nuk e gjeta kur disa tregtarë flamujsh i pashë në familjen …

Më shumë...

Agim Haziri: Vendim absurd shndërrimi i spitalit të Vushtrrisë në spital regjional për pacientët me Covid 19

Agim Haziri: Vendim absurd shndërrimi i spitalit të Vushtrrisë në spital regjional për pacientët me Covid 19

Po ti o Xhafo Tahiri, që vetëm për të dal në fotografi e bërë postime në Fcb, ke ngelur, pse nuk reagon? Kush do e mbajë sigurinë dhe rendin publik rreth spitalit tash, si do t’i sigurosh qytetarët e Vushtrrisë? Të vendosësh ta shndërrosh spitalin e qytetit të Vushtrrisë në …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Rëndësia e remitencave në ekonomi

Egzon Kastrati

Kosova ka dy buxhete njëri që miratohet në Kuvend dhe tjetri që miratohet nga mërgata. Ekonomia është një sistem i rëndësishëm i funksionimit të një shoqërie, por mbi të gjitha me impak në standard dhe mirëqenie. Problemet e shumëta ekonomike janë karakterizuar si pasojë e padijshmërisë për të hartuar një …

Më shumë...

Shkencëtarët britanikë kanë analizuar të dhënat e mbledhura nga një aplikacion për gjurmimin e simptomave COVID-19

Covid

Shkencëtarët britanikë kanë analizuar të dhënat e mbledhura nga një aplikacion për gjurmimin e simptomave COVID-19, gjerësisht i përdorur, dhe kanë zbuluar se ekzistojnë gjashtë lloje të dallueshme të sëmundjes, të cilat ndryshojnë nga njëra-tjetra nga një grup simptomash. Një ekip i King’s College në Londër zbuloi se të gjashtë …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Të verbuar, apo të kuturisur!…..

Petrit Dibrani

Tani është shumë e lehtë, ta nxjerrësh gjoksin i ngrefosur dhe vetëm të kritikosh; madje në rastet më të rënda edhe të mundohesh të injorosh. “ Nuk e di, s’po kupotoj “!…. Për fatin tonë të keq, disa nga bashkëkombësit tanë shqiptarë, e kanë humbur toruan; po shkruajnë pa mendu …

Më shumë...

Ali Hertica: Përdorimi politik dhe besimi në mediat sociale dhe tolerance e diversiteti

Ali Hertica

Shkollat luajnë një rol vendimtar në përçimin dhe stimulimin e qytetarisë dhe qytetarisë. Përmes projekteve, të rinjtë mësojnë për kushtetutën, të drejtat e njeriut, funksionimin e demokracisë dhe qëndrueshmërinë tonë. Shkollattashmë po investojnë në kompetencat qytetare të nxënësve të tyre përmes shumë veprimeve. Sondazhi i nxënësve, mësuesve dhe bordeve drejtuese …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Ideologjia e zhvillimit “Kosova vend i qymyrit apo diçka tjetër “

Egzon Kastrati

– Kosova si vend për vite më radhë strategjinë e zhvillimit e ka mbështetur në resurset natyrore nëntokësore. Resurset natyrore nëntokësore në Kosovë janë shumë të mëdha, por ende me potencial të pashfryteëzueshëm.Nëse e marrim dhe e analizojm orientimin ekonomik të Kosovës në energji si shfrytëzuese e këtyre burimeve ajo …

Më shumë...

Robert Bosh: Më befason fakti se gjyqtarët thonë që të shikojnë krimet nga ana e UÇK-së, por jo edhe krimet nga serbët

Robert Bosch

Në intervistën dhënë Radio Televizionit të Kosovës, ish-ambasadori holandez në Kosovë, Robert Bosch, ka folur për aktakuzën e ngritur ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ai, u përqendrua më shumë rreth kohës sa ishte me detyrë si ambasador i Holandës në Kosovë. “Do të doja të shfrytëzoja këtë mundësi të …

Më shumë...

Xhejms Rubin e ka konsideruar aktakuzën ndaj Hashim Thaçit si të pabazuar në fakte

James Rubin

Ish- zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit gjatë luftës në Kosovë, Xhejms  Rubin ka konsideruar aktakuzën ndaj Hashim Thaçit si të pabazuar në fakte. Rubin kujton kohën kur është njohur me Thaçin në Rambuje, dhe rrëfen se ai ishte njeri i ndershëm. James Rubin shprehet se është krenar që punoi …

Më shumë...

Adil Behramaj: Nuk e paskemi ditur, por Avdullah Hoti qenka tërësisht i amputuar nga ndjenjat e patriotizmit

Adil Behramaj: Për Albin Kurtin, politikë sociale qenka të ndajë nga 20 euro për çdo fëmijë nën 2 vjeç

Këshilltari politik i kryetarit Thaçi, Adil Behramaj, ka reaguar shumë ashpër kundër takimit të sotëm në Bruksel të kryeministrit Avdullah Hoti. Ai ka thënë se Hoti nuk e përfaqëson as LDK-në, se lëre më Kosovën. Madje, sipas tij, Hoti si i vetëm nuk mund ta përfaqësojë as fshatin e tij. …

Më shumë...

Ardit Halilaj: Qeveria e Republikës së Kosovës mbështet ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së

Ardit Halilaj: Qeveria e Republikës së Kosovës mbështet ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, Prof. Ass. Dr. Artan Nimani zhvilloi një takim me z. Besnik Tahirin, zëvendëskryeministrin e parë të Republikës së Kosovës, ku mori mbështetjen e plotë për ndërtimin e Kampusit Universitar të UGJFA-së. Rektori Nimani u shpreh falënderues për gatishmërinë, përkrahjen dhe vizitën e zëvendëskryeministrit …

Më shumë...

Kryetari i Burimit Haki Rugova priti në takim Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi

Kryetari i Burimit Haki Rugova priti në takim Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi

Kryetari i Komunës Haki Rugova priti sot në takim  Ministren Vlora Dumoshi, e cila ishte e shoqëruar edhe nga zëvendësministri Engelbert Zefaj dhe një pjesë e stafit të MKRS-së, ku fillimisht u priten nga kryetari i  komunës, Haki Rugova, me të cilin diskutuan për projektet që po investon ministria e …

Më shumë...

Driton Krasniqi: Sfidat e Kosovës drejt krijimit të një ekonomie të qëndrueshme

MSc. Driton Krasniqi

Ekonomia e Kosovës është ekonomi dinamike, e cila ka për qëllim transformimin nga një ekonomi të dirigjuar dhe centraliste, në një ekonomi të hapur të tregut. Kosova ka potenciale të mjaftueshme për ta zhvilluar më shumë ekonominë e saj dhe për ta krijuar një ekonomi konsistente. Resurset natyrore të cilat …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: LUM I FORTI E MJER I LIGU

Xhevat Bislimi

(Edhe per sot e per neser!) Shprehja shqiptare “lum i forti e mjer i ligu” ka permbledhur ne vete pervojen shekullore te marredhenieve ndermjet te fortit dhe te dobtit, ndermjet popujve te vegjel dhe popujve te medhenj, atyre qe kane krah (mbeshtetje) dhe atyre qe s’kane… Por, kjo fjale e …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Ftesa e Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaçi nga zyra, e prokurorit special, të Gjykatës Speciale me seli në Hagë dhe Virusi Sars – Cov – 2!

Petrit Dibrani

Shkrime, analiza, parashikime, zbulime dhe skenare të shumta për Kosovën! Thuajse, ç’do ditë lexojmë vetëm shkrime, të cilat për fatin tonë të keq, ndjellin vetëm urrejtje dhe dhunë. Duartrokitjet, për fatkeqësitë e të tjerëve, tregojnë shumë qartë, se sa jemi për bashkim dhe shtetëndërtim. S’është aspak burrëri, është mëkat dhe kulmi i paturpësisë! …

Më shumë...