Opinione

Avdi Gjata: URRAAAAAAA:!?… Zgjedhjet e jashtëzakonshme?! Kosova po çlirohet për herën e gjashtë!

Prof. Avdi Gjata

Dje pas dite, Gjykata Kushtetuese e Kosovës, mori vendim për mbajtjen e zgjedhjeve të reja, pas kërkesës së VV, pas kontestimit të deputetit të LDK-së,  Hetem Arifin, që e bëri të kontestueshëm edhe legjitimitetin e vet Qeverisë Hoti. Historia ka treguar që çdo popull që e ka luftuar vëllain e …

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Deputetët e Kuvendit të Kosovës, po marrkan rrogën e trembëdhjetë!

Mehdi Krasniqi

Shumën 500-600€, që do t’i marrin deputetët po e quaj pagë, sepse ka njerëz që për kaq mjete financiare punojnë dy apo tre muaj. A ju kujtohen seancat e Kuvendit që ndërpriteshin për shkak të bojkotimit të deputetëve për të marrë pjesë në to. Tash, merituakan rrogën e trembëdhjetë? Definitivisht, …

Më shumë...

RKL: Kush do të fitojë shumicën në zgjedhjet e ardhshme: “Krahu i bashkuar i luftës”, LDK-ja apo Vetëvendosja?

RKL

Sondazhet e disa partive politike manipulojnë jo vetëm me ecurinë e punës së tillë, por janë edhe pjesë e propagandës zhurmuese,  e cila te një shtresë e njerëzve të pa informuar ka ndikim  të madh. Disa parti politike, veçmas Vetëvendosja, ka qenë dhe  po mbetet më ngulmuesja dhe më e …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Me këtë Kushtetutë të gjymtë, kemi bllokuar mundësinë e ecjes para, mundësinë e ndryshimit të saj!

Sadik Halitjaha

Shkas në vendimin kushtetues të fundit me plotë të drejt realizimin e kësaj qeverie të rrëzuar dhe çuarjen e vendit në zgjedhje të parakohshme, gjë që të gjithë jemi dakord! Ashtu si që u vendos mirë ashtë në këto rrethana. Çfarë eksperti është ai që e bën ketë dhe si …

Më shumë...

Adem Breznica: Sabotuesit e lëvizjeve të kohës konsideroheshin spiunë

Adem Breznica

 Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) duhen shpallur asete të patundshmërisë kombëtare, të një rëndësie të veçantë për historinë moderne të Kosovës. Është më se e domosdoshme që konservimi dhe ruajtja e tyre t’i ngarkohen sipër institucioneve shtetërore, ndërkaq mbrojtja për to të sanksionohet me …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mërgata dhe analistët e vetëshpallur, diletantë!

Petrit Dibrani

Historia jonë kombëtare, fatet e saj në momentet kyçe të historisë i ka pasur tek intelektualët shumë të zotë që më shumë kanë qenë të detyruar të jetojnë jashtë trojeve etnike shqiptare në dhe të huaj. Kjo diktuar nga faktorët politik brenda vetë Shqiptarëve. Të mos harrojmë se vëllezërit Frashëri. …

Më shumë...

Driton Krasniqi: Situata aktuale politike po e rëndon edhe më shumë gjendjen ekonomike në Kosovë

Driton Krasniqi

Mungesa e stabilitetit politik ne Kosovë tashmë është shndërruar në rutinë, duke marrë për bazë të gjitha qeveritë e formuara që nga paslufta e deri më sot. Krijimi i ekzekutivit me Marrëveshje latente dhe në mënyrë jo trasparente, me qëllimin e vetëm arritjen në pushtet, e kanë sjellur Kosovën në …

Më shumë...

Ramush Tahiri: Kryetarja në detyrë, përveç postit që ka, s’mund të formoje parti politike, as te garojë për deputete

Ka vdekur politologu dhe analisti i njohur, Ramush Tahiri

Analisti, Ramush Tahiri ka deklaruar se Gjykata Kushtetuese nuk mund te merret me pasojat e nje veprimi ose mos veprimi qe del nga ushtrimi i mandatit te deputetit. Gjykata nuk mund ta parashikoje se si do te kishte votuar pasuesi ose zevendesuesi i deputetit Arifi konkretisht ne votimin per zgjedhjen …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Vëllazëri dhe interes

Mehmet Bislimi

Çështja duhet parë më thellë në thelb, në esencë, në koncept, jo aq ngushtë e thjeshtë vetëm nga këndi fitimprurës. Që nga kohët e vjetra, ku ndarja e fundit mes atyre që përcillnin dhe atyre që iknin në kurbet, vend ky që quhej “Lëndinë e lotëve”, ngasë nuk përmbaheshin lotët …

Më shumë...

Adem Lushaj: OSBE në përkrahje të fëmijëve viktimë të dhunës në familje

Adem Lushaj: OSBE në përkrahje të fëmijëve viktimë të dhunës në familje

Dhoma e qëndrimit të përkohshëm të familjarëve më fëmijë, dhomë që është brenda Stacionit policor të Deçanit, është pajisur me lodra dhe materiale tjera, cilat do mund shfrytëzohen gjatë kohës së qëndrimit të përkohshëm të rasteve të dhunës në familje. Kjo është bërë e mundur nga zyrtarë të Zyrës Rajonale …

Më shumë...

Waslat Hasrat-Nazimi: Krimet e luftës në Afganistan

Sulm ne Afganistan

Një ushtar australian mban njërën dorë te koka e një djali të vogël sikur i jep zemër, me dorën tjetër ai i ka vënë në fyt një thikë të mbuluar nga gjaku. Djali tërësisht i trembur, qëndron si i ngrirë. Me duart ai ka kapur fort një qengj të vogël. …

Më shumë...

Viliam Voker: Duhet të krijohet një gjykatë për krimet serbe në Kosovë, e cila heton gjeneralët dhe ministrat e Sllobodan Millosheviqit

Viliam Voker: Duhet të krijohet një gjykatë për krimet serbe në Kosovë, e cila heton gjeneralët dhe ministrat e Sllobodan Millosheviqit

Ish-ambasadori i OSBE-së, William Walker, thotë se nuk ka parë prova kundër Thaçit e të tjerëve, të cilët janë akuzuar për krime lufte dhe ndodhen në burgun e Gjykatës së Hagës. Miku i madh i shqiptarëve,  Viliam Voker  i cili  ishte dëshmitar i krimeve monstruoze dhe barbare,  që serbët kryen …

Më shumë...

Hysni Gashi: MËRGATA PJESA ME E ÇMUSHME E KOMBIT SHQIPTAR

Hysni Gashi

Mërgata shqiptare gjithandej ne diasporë,ndonëse jo nga dëshira e braktisen vendin e tyre,por nga përndjekja sistematike e dhunës e terrorit nga regjimet pushtuese e barbare ne vendin e tyre.Mirëpo përdëllim ne atdheun e huaj e me shumë sfida e ballafaqime nuk e shkëputen lidhja me vendlindjen e tyre. Ndonëse ne …

Më shumë...

Marko Kepi: Projekti “Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare” Ishëm Durrës

Marko Kepi: Projekti "Albanian Roots - Rrënjët Shqiptare" Ishëm Durrës

Organizata ‘Rrënjët Shqiptare’  ka nën kujdesin e veçantë projektin e fondeve të shqiptareve nga e gjithë bota ku kontribuan për të ndihmuar të dëmtuarit nga Termeti. Nder të tjera, Bordi i Organizatës sonë ka menduar t’i ofrojë zonës së Ishmit Durrës, pervec ndërtimit të shtëpive,  do behet e mundur dhe …

Më shumë...

Zymer Mehani: Dromca kujtimesh me prof. Ramiz Kelmendin

Zymer Mehani: Dromca kujtimesh me prof. Ramiz Kelmendin

Ishin vitet ’80, kur në Kosovë gjithçka vlonte. Ne, asokohe ishim aktivë pothuajse në çdo zhvillim që bëhej, sikurse i tërë populli ynë. Më 1986, në muajin qershor, u shpall konkursi për pranim të studentëve në vitin e parë në SHLP të Prishtinës, në degën e gjuhës dhe të letërsisë …

Më shumë...

Avdi Gjata: Kreu i UÇK është peng i Gjykatës Speciale për ta zhbërë shtyllën kryesore të Pavarësisë së Kosovës

Prof. Avdi Gjata

Faktori ndërkombëtar i cili është duke qeverisë mbi njëzet vite në Kosovë, siç po shihet e ka krijuar një klimë politike tejet të pa kuptimtë e tepër të rëndë në këtë pjesë të Evropës-Ilirisë dhe veçanërisht kjo rrethanë është përkeqësuar pas formimit të Gjykatës Speciale të Kosovës me seli në …

Më shumë...