KEK
Fillimi / Opinione (faqe 171)

Opinione

Refik Hasani: Tri komunat shqiptare nuk do të duhej të bashkoheshin pjesërisht me Kosovën, por të pandarë

Refik Hasani

Tri komunat që aktualisht përfshin, nuk do të duhej të bashkohen pjesërisht, por të pandarë. Mbi të gjitha është prezent  elementi dhe  fryma shqiptare në vazhdimësi.  Kjo krahin është një korridor që kalon Autostrada, Hekurudha dhe projekti shekullor, kanali ujor i lundrueshëm-rruga lundruese. Në këtë Rajon është mbajtur edhe Referendumi ...

Më shumë...

Ali Ahmeti, shqiptari më fanatik i mbrojtjes së Maqedonisë, madje më fanatik se vetë VMRO-DPMNE

Ali Ahmeti

Në kuadër të fushatës për Referendum, Bashkimi Demokratik për Integrim ka realizuar dhe po realizon takime të shumta me anëtarë të partisë dhe qytetarë. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti para banorëve të Dollnenit u shpreh se nëse ka një moment që i bashkon të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kur një shkëndijë kashte ndez një mal

Agim Vuniqi

  Politikanët serbë nuk kanë ndërruar aspak strategjinë nacionaliste, ata si gjithëherë përpiqen që të justifikojnë luftën shfarosëse kundër të tjerëve për të zbehur kujtesën e opinionit në Evropë, atë të destruktivitetit dhe të krimit  Platforma nacionaliste serbe nuk po zbehet por gjithnjë e më tepër po promovohet si strategji ...

Më shumë...

RKL: Ditmir Bushati i ka lëshuar detin Greqisë pa asnjë shkëmbim territori, këtë ia preferon edhe Kosovës

RKL

Gjatë vizitës në Kosovë, ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati është deklaruar kundër shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai mendon se kjo do të shkonte kundër frymës së të gjitha përpjekjeve të bëra në Ballkan gjatë tre dekadave të fundit. Sipas tij do të shkonte kundër frymës ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: Ja pse e mbështes Thaçin për Bashkimin e Kosovës Lindore me Kosovën

Skënder S. Kapiti

Duke gjykuar mendueshëm, realisht dhe me ndjesi e përgjegjshmëri kombëtare; duke vështruar tragjedinë dhe fatkeqësitë e shqiptarëve që u kanë ardhur nga padrejtësia europiane dhe genocidi serbo-sllav i tillë sa që kur përmenden Serbia dhe serbët te shqiptarët vijnë kujtimi i vuajtjeve, terroreve, përndjekjeve,vrasjeve, dëbimeve dhe i geonicidit 150 vjeçar, ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Si të lexohet vizita e Vuçiqit në Kosovë më 8. 9. 2018

Hakif Bajrami

Vizita e A. Vuçiqit në Kosovë, një ditë pas dështimit të dialogut në Bruksel  është një paralajmërim se Serbia postfashiste ka ndryshuar kursin politik rrënjësisht, por nuk e ka ndryshuar paradigmën e retorikës, e bindur se me te do të mjegulloi çdo gjë. Vizita e A. Vuçiqit është përgtitur me ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Heronjtë dhe dëshmorët e Lëvizjes që i duam vetëm në bronz

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Kudo ne sheshe, ne oborre shkollash e institucionesh, ne parqe (ne qytete e ne fshatra) jane ngritur monumente per deshmoret dhe heronjte e Levizjes, qe ishin vrare ne rrethim, ne prita e atentate apo ishin mbytur mizorisht ne tortura nga Jugoserbia pushtuese dhe bashkepunetoret ne Kosove dhe ne viset e ...

Më shumë...

Viktor Malaj: Ulërima e një banditi

Sali Berisha

Ka kohë që është bërë praktikë e sjelljes së një pjese të medies shqiptare të heshtë ndaj thirrjeve haluçinante dhe kriminale të Sali Berishës, siç është edhe ajo e sipërcituar, nëpërmjet të cilave bën thirrje për dhunë, luftë, revolucion, tërheqje zvarrë etj. Po kjo medie, e shkruar apo vizive, nuk ...

Më shumë...

Agim Vuniqi : Korrigjimi i kufijve barazi me Shtetin pa kufij

Agim Vuniqi

Përpjekjet për ndarjen e Kosovës mund të jenë shumë shqetësuese, meqë do të nënkuptonin lëvizjet e popullatës dhe shumë dhunë në rajon. Retorika kërcnuese e kryeministrit serb Vuciq, e sidomos ministrit serb Daçiq, po rikthehet si një ngjarje e paharruar, si sfidë e të ardhmes së Kosovës, duke dhënë mesazhin ...

Më shumë...

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kam njohur mjaft gazetarë shqiptarë gjatë këtyre afro 30 viteve “demokraci shqiptare” por kam pas njohur shumë më tepër gazetarë të huaj me të cilët kam pasur miqësi edhe pse kishim mospajtime ndërmjet nesh. Kam pasur biseda me shumë gazetarë nga vendi ku po jetoj afro 60 vjet. Megjithë ndryshimet ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Parimi i pushtetit dhe i politikanëve shqiptarë: unë vjedh sot, ti vidh nesër

Skënder S. Kapiti

Politika dhe politikanët shqiptarë janë mjeshtra korrupsioni dhe hajdutërie. Kjo mjeshtri është perfeksionuar  dhe gjithnjë vetëm sa rritet e përsoset, pasi   hajdutëria e vjedhja  politike me pushtetin  janë  siguruar nga mbrojtja  dhe pandëshkueshmëria ligjore. Kjo funksionon kështu: politika e cila rastis që të ketë pushtetin vjedh, abuzon, korrupton dhe grabit  ...

Më shumë...

Emrush Xhemajli: Pazaret e sotme kundër Kosovës fundi edhe i Pavarësisë së shpallur më 17 shkurt 2008

Emrush Xhemajli

Nëse nënshkruhet ndonjë marrëveshje Kosovë – Serbi si marreveshje finale dhe obligative, para se te nenshkruhet nje traktat – marreveshje paraprake per njohje reciproke te dy shteteve në kufijtë e tashëm, pra, nëse bëhet marrëveshja pa ja hequr Kosovës paraprakisht fusnotën, ky do të ishte fundi I pavarësisë së Kosovës ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Rezultatet praktike të operacionit “Toka e djegur” në tavolinën e bisedimeve

Agim Vuniqi

Liderët politikë të Kosovës gabuan dy herë radhazi, si herën e parë dhe të dytën dështuan, ata dënuan Kosovën, u treguan trumcak.  Derisa Specialja u “gëlltit” nga frika e rrëzimit të duarve nga Komuniteti ndërkombëtarë, ende pa i përvjelë duart, ndërsa “Zajednica, edhe më keq, mund të krahasohet me humbjen ...

Më shumë...

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Opinioni publik në Kosovë e di se një femër, Edita Tahiri dhe një mashkull, Gjergj Deda, kanë qenë më të privilegjuarit e Kosovës së pasluftës, e para si idealiste e pacifizmit rugovian, gjithnjë e lakueshme dhe e përdorshme politikisht dhe i dyti shantazhues i prapë dhe vegël e përdorshme për ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Putini dhe reflektorët e tij po përgatisin re të zeza mbi Kosovë

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në saje të luftës pandërprerë të Kombit shqiptar në fund të shekullit XX, u rreshtua shansa për bashkim, pa i bërë dëme asnjë populli fqinjë apo pakice kombëtare, brenda Shqipërisë Etnike. Këtij realitet po i frigohet Serbia neofshiste. Konferenca ndërkombëtare e Rambujesë (6 II-19 III/99) ishte një “paradë” anglo-amerikane për ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mashtrimi historik i radhës…?!

Agim Vuniqi

Mësoni se dialogu i sforcuar Vuçiq-Thaçi, ndërsa  i përtypur dhe proklamuar nga Thaçi, si zëdhënës, është projekt i pranuar nga serbët dhe i shtyer nga republikanët para zgjedhjeve afatmesme në SHBA, që ne gjuhen politike do të thotë “merr ose lë” dhe shqiptarët duhet të kenë nje qendrim te pranueshem ...

Më shumë...