Fillimi / Opinione (faqe 160)

Opinione

Mehmet Musa: Sot shpirti i shqiptarisë, ka festë, sepse para njëzet viteve në zemër të Kosovës, lindi zëri i atdheut

RKL

Sot shpirti i shqiptarisë, ka festë, ka gëzim e hare, sepse sot para njëzet viteve në zemër të Kosovës, lindi zëri i Kosovës, zëri i atdheut, zëri i së vertetës e zeri i popullit të robëruar nën serbosllavi! Në janarin me borë e acar,te vitit 1999 përmes grykës se pushkës ...

Më shumë...

SKËNDER S.KAPITI: 4 JANAR 1999 – 4 JANAR 2019, NJËZET VJET “RADIO KOSOVA E LIRË”

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

4 Janari i Vitit 2019 shënon 20 Vjetorin e fillimit të transmetimit të fjalës , të thirrjes, të zërit dhe të kushtrimit për liri nga “Radio Kosova e Lirë”, nga fronti i Luftës së Lavdishme të UÇK-së. Kjo ngjarje e madhe që filloi në ditët e para të Vitit të ...

Më shumë...

Behlul Jashari: Në këtë Jubile të 20-vjetorit të Radios Kosova e Lirë, shumë urime edhe për shumë suksese

Behlul Jashari

Behlul Jashari:  Në këtë Jubile të 20 vjetorit të Radios Kosova e Lirë,  shumë urime edhe për shumë suksese. Gjatë luftës ju dëgjoja edhe në Prishtinë Po ju dërgoi lajmin e para 20 viteve për  fillimin e transmetimeve tuaja që e kam raportuar si korrespondent në Kosovë i Agjencisë shtetërore-zyrtare ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Zëri i Radios-Kosova e Lirë ishte motivim shpresëdhënës për luftëtarët dhe për popullin

Adil Fetahu

Me rastin e 20-vjetorit te themelimit dhe punës së suksesshme të RKL, ju uroj këtë jubile tuajin të punës, si bashkë-udhëtare dhe bashkëluftëtare me trimat e UÇK-së, të cilëve nuk iu ndatë kurrë, as në luftë, as në paqe; ata luftuan me pushkë, e ju me penë dhe zëri juaj ...

Më shumë...

Labinot Dervishaj: 20 vjet me Zërin e lirisë, me Radio Kosovën e Lirë

Labinot Dervishaj: 20 vjet me Zërin e lirisë, me Radio Kosovën e Lirë

Për luftën heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është folur e shkruar jo pak, por në të vërtetë nami dhe lavdia e sajë është unike në historinë e gjithë njerëzimit dhe historinë e luftërave të zhvilluar për të drejta dhe liri ku do në botë. Ndonëse fillet e saja nuk ...

Më shumë...

Dibran Dibrani: Radios Kombëtare Kosova e Lirë

RKL: Lajçaku thotë se Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël, ajo duhet të ndryshohet pasi këtë e kërkon BE-ja dhe Serbia

Njezet vjet zeri i lirise dhe i krenarise. Radioja Kosova e lire gjate luftes ishte zeri kumbues dhe emblematik, i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves ne krye me komandantin legjendar Adem Jasharin kur furtunat serbiane bashke me shtrengatat siberiane ja msyn kosoves per ta bere shkrum e hi misioni I tyre ...

Më shumë...

Max Brym: Sulmet anti-semite ndaj meje në Kosovë, një shpjegim personal…

Prof.h.c Max Brym

Nëse bazohemi në faqen e Facebook’ut “Albanien Real Facts” (“Shqipëria Fakte Real”), unë jam “ideolog hebre bolshevik shefi” i “lëvizjes për vetëvendosje”  në Kosovë. Kjo faqe, që udhëhiqet nga njerëz të PDK-ja, gjegjësisht nga personeli i shërbimit sekret SHIK (shefa janë Kadri Veseli dhe Presidenti Thaçi), ka përcaktime të hapura ...

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Uroj Radion Kosova e Lirë për vizionin e misionin mediatik të lirë, të vërtetë, të paanshëm dhe opozitar

Skënder S. Kapiti

Ky Urim për “Radio Kosova e Lirë”  vjen edhe në përkujtim të 4 Janarit të vitit 1999, me rastin e 20 Vjetorit të fillimit të transmetimit të parë të fjalës së lirë dhe të zërit çlirimtar të kësaj medie thellësisht patriotike e kombëtare. Ju uroj  Gëzuar Vitin e Ri 2019 ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ku e sheh komunizmin në Kosovë, Ardi Nurellari ?

Ahmet Qeriqi

Lufta donkishoteske në Kosovë dhe në Shqipëri, e disa analistëve,  për sikur thuhet “dekomunistizim”, është një përpjekje, në radhë të parë e pandershme, kombëtarisht e dëmshme, e pajustifikueshme politikisht  dhe ka për qëllim diskreditimin e një pjesë të lëvizjes së ndritshme, arsimore,  kombëtare e shoqërore të shqiptarëve në Shqipëri dhe ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Një urim, një falënderim dhe një dëshirë për Vitin e Ri

Frank Shkreli

Urimet e mia më të përzemërta për Vitin e Ri 2019 shokëve, miqve, kolegëve dhe bashkëpuntorve të mi, të afërt dhe të largët, sidomos lexuesve të nderuar të shkrimeve të mia modeste, në përgjithësi – në gazetat dhe portalet anë e mbanë trojeve shqiptare dhe në diasporë, të cilat me ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Dita e Veteranit të UÇK-së, është ditë e përuljes së të gjithëve para tyre

UÇK

Sot veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kan ditën e tyre, pra sot është 30 dhjetori Dita e Veteranit të UÇK-së. Edhe sot, ashtu si në ditën e dëshmorëve të kombit, ditës së flamurit dhe festave tjera kombëtare duhet kujtuar lavdinë e të gjithë të rënëve për lirinë e atdheut ...

Më shumë...

RKL: Vatikani e Izraeli nuk kanë asnjë plan ta njohin Kosovën, pavarësisht servilizmit të disa politikanëve tanë

Vatikani

Përfaqësuesi i Kishës Katolike të Kosovës, Lush Gjergji tha se Vatikani ka bërë një hap të madh drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe qysh  para 4 viteve paska emëruar Nuncin Apostolik për Kosovën, në Slloveni, ku nga  atje do të jetë si një zyrtar  i Vatikanit për vendin tonë. ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mesazhi për Vitin e Ri: Të mbrohet fjala e lirë dhe demokracia

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

  Katër organizata ndërkombëtare — mbrojtëse të të drejtave të njeriut dhe të lirisë së fjalës — i janë drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Ministres së Drejtësisë së atij vendi, Z. Etilda Gjonaj, me një letër të hapur ku i kërkojnë tërheqjen nga ligji — të propozuar ...

Më shumë...

Dashamir Alliu: Ku konkretisht duhet ta orjentojë përkushtimin komuniteti Çam

Dashamir Alliu

Ku konkretisht duhet ti orjentojn përkushtimin impejimin e tyre  komuniteti Cam, dhe liderit përfaqsusit e tyre të vendosur në Shqiperin londineze” pasë përfundimit të  luftës  së dytë Botrore” pasë Genocidit nga shteti Grekoshovinist-Zervist. Konkretisht ku  duhet t’i orientojnë përkufizojn  përkushtimin-energjitë komuniteti Çam (i shpërngulur vendosur në Shqipërinë tonë londineze pas  ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Dialogu në kthetrat e formatit

Blerim Muriqi

Muaji i fundit karakterizohet me pragmatizmin e qeverisë karshi detyrave kushtetuese! Taksa, dhe jo vetëm ajo, u bë “Hiti” dhe “Fati” i marrëdhënieve me Serbinë. Të shumtë thonë se këto duheshin bërë shumë më herët, bilëz e zhvendosin në qeveritë e mëparshme. Rrethanat dhe lidershipi i drejtuesve të pozitës sollën ...

Më shumë...

Qeveria Haradinaj vazhdon të ndajë rroga mujore 1000 euro për familjet e pretenduara se kanë bërë emër

Shpenzimet e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj dhe ish-ministrave të Kosovës pas dorëheqjes më 19 korrik 2019

Me nga 1000 euro rrogë mujore, Qeveria Haradinaj  po i mbështet disa  nga familjet që pretendohet se kanë bërë emër. Pas akordimit 1000 euro rrogë nergut për të bashkëshorten   e kryetarit të ndjerë të LDK-së, Ibrahim Rugova, Qeveria e Kosovës, pas propozimit të Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim ...

Më shumë...