leoni

Opinione

Shpend Salihu: Thërras të gjithë shtetasit e Kosovës, Shqipërisë amë dhe Diasporës që të ngritemi në protesta dhe greva masive

Sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë mbahet seanca e katër ndaj 11 veteranëve të UÇK-së

Të nderuar bashkëkombës, ngjarjet e fundit nga Specialja e trazuan Sigurinë Nacionale të shtetit tonë Kosovës. Siç dihet lufta e UÇK-së, siç kam shkruar edhe në shumë evenimente të tjera ishte luftë për mbrojtën e popullit të Kosovës, dhe për fitimin e mëvetësisë nga sundimi hegjemonist Serb që e kishte …

Më shumë...

VATRA BESON SE AGRESORI NUK DO TË BARAZOHET ME VIKTIMËN

“Vatra“

 DEKLARATË E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS “VATRA” Federata Panshqiptare e Amerikës”VATRA” po ndjek me vëmendje dhe shqetësim situatën që po kalon Republika e Kosovës dhe institucionet e saj pas konfirmimit të aktakuzave nga Dhomat e Specializuar në Hagë për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarin e  PDK Kadri Veseli, ish …

Më shumë...

Egzon Kastrati: RAPORTI I PROGRESIT INDIKATOR MATËS I PËRFORMANCËS “SË KOSOVËS

Egzon Kastrati

 Një indikator tepër i rëndësishëm qe vlerëson stagnimet dhe progresin e Kosovës është raporti vjetor i progresit nga Bashkimi Europian për Kosovën. Kosova  nuk ka bërë ndonjë progres të theksuar në aspektin ekonomik vlen të theksohet heqja e tarifës 100% e cilsuar në kundërshtim me marrëveshjen tregetare CEFTA dhe shfuqizimi …

Më shumë...

Imam Shuajb Gërguri: Perderisa Serbia kërkon të drejta maksimale për serbët në Kosovë, ajo ua mohon të drejtat më elementare shqiptarëve në Luginë

Imam Shuajb Gërguri: Perderisa Serbia kërkon të drejta maksimale për serbët në Kosovë, ajo ua mohon të drejtat më elementare shqiptarëve në Luginë

Takimi i perfaqësuesve te Komunitetit Shqiptar në Detroit me Ambasadorin Richard Grenell i dërguari special i Presidentit Trump Takimi i perfaqësuesve te Komunitetit Shqiptar në Detroit me Ambasadorin Richard Grenell i dërguari special i Presidentit Trump per ndermjetësimin në mes Kosovës dhe Serbisë, me datë 29 tetor 2020. Te pranishëm …

Më shumë...

Faik Krasniqi: Zëdhënësi i përjetshëm i luftës

Faik Krasniqi

Lufta po shtrihej gjithandej Kosovës dhe tanimë ishte e njohur, si për opinionin vendor, ashtu edhe për atë ndërkombëtar, se qindra-mijëra djemve e vajzave, burrave e grave, u kishte sosur durimi dhe kishin kapur armët, për t’ia kthyer ato armikut. Po afrohej mesi i vitit 1998 dhe pavarësisht figurave të …

Më shumë...

OVL të UÇK-së ose duhet të veprojnë ose të lëshojnë rrugë, është momenti i fundit para stuhisë së zemërimit popullor

OVL-UÇK

Tri shoqatat e dala nga lufta e  UÇK-së, nuk po arrijnë  të koordinohen as të ballafaqohen me siturën tejet të rëndë në vend, pas “gjuetisë së shtrigave” nga milicët e EULEX-it, bastisjeve arrestimeve e dërgimit në Hagë të kreut të luftës dhe të paqes në Kosovë. Ata po mjaftohen të …

Më shumë...

Gani Koci: Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait tënd, o Ibrahim Kelmendi!

Gani Koci

“Urime Kosovë për çlirimin nga gjarpri”  ka shkruar  në një postim të tij  njëri nga ish udhëheqësit kontravers të LPK-së, Ibrahim Kelmendi. Ky postim ka ka nxitur reagimin e anëtarit të PDK-së, Gani Kocit, i cili në kundërpërgjigje ka shkruar: “Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait …

Më shumë...

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës: Padrejtësia Speciale versus pafajësisë reale

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës: Padrejtësia Speciale versus pafajësisë reale

Opinioni ynë liridashës, që nga mëngjesi i sotëm, me sy e me veshë, me mendje e me zemër, ishte me Jakup Krasniqin dhe familjen e tij… Si për inat, pikërisht në agun e ditës se shumëpritur, pas natës së pagjumë të shpalosjes së rezultatit të garës më të madhe dhe …

Më shumë...

Gjykata Speciale nuk është Gjykatë për lavazhin e UÇK-së, por gjykatë kundër krimeve të pretenduara të saj

Gjykata Speciale

Euforia e disa personaliteteve zyrtare e politike lidhur me konfirmimin e aktakuzave nga Gjykata Speciale, për krerët më të lartë të shtetit dhe të luftës së UÇK-së, të cilët po shkojnë atje “ballëhapur” dhe me qëllim për ta mbrojtur  luftën e UÇK-së, më së paku u ka hije atyre vetë …

Më shumë...

RKL: Feston Beogradi zyrtar, mbetjet shqipfolëse e zagarët e Serbisë në Kosovë

RKL

Sot po festohet në Beograd dhe të njëjtën po e bëjnë edhe jugo mediet në Kosovë,  sidomos  liderja për sharje e fyerje të UÇK-së, Bota sot, pastaj Koha Ditore, Insajder Kosovo, indexkosovo, Telegraf, Tv-10  TV-Dukagjini e të tjera. Arsyet pse sot në Beograd festojnë Vuçiqi e Daciqi, kreu i Kishë …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Sa për ne të vdekurit të gjallë edhe varrin e Adem Jasharit do t’na çojnë në Hagë

Nexhmi Lajçi: Gjykata Speciale - Fytyra e zezë e Evropës plakë

Nuk duhet harruar kurrë se vuajtjet dhe mjerimin shqiptarëve pos dëbimeve masive, vrasjeve, masakrave, gjenocidit e spastrimit etnik nga trojet e tyre siç ndodhi më 1878 me shqiptarët e Sanxhakut të Nishit dhe rajonit të Toplicës më ç’rast Serbia përmes tokës së djegur ushtroi gjenocid dhe spastrim etnik në mbi …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Populli që ia sollëm lirinë më shumë po i urren çlirimtarët sesa pushtuesit

Sadik Halitjaha: Serbia rrezikon Kosovën, Vuçiq Milosheviqi i ri

Çlirimtarët nuk duhet të shndërrohen në kukuvajka vajtuese! E morën një çlirimtar  dhe të gjithë  vrap kush shkruan më së miri për të kush ka foto të përbashkëta t’i reklamoj e të jap vlerësime superlative duke e porositur të jetë krenar e faqebardhë ti mbroj vlerat e luftës e të …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Në Ballkan në raport me krimet e luftës së fundit nuk ka drejtësi, andaj edhe s’ka paqe të qëndrueshme

Bahri Bivolaku

Baca Jakup Krasniqi! Ideali për lirinë, demokracinë, shtetin e kombin,  është lehtë i dallueshëm, sikurse mungesa e tij. Tek ju, në të gjitha etapat kohore e gjej idealin për lirinë! A po e dijmë? Sa më i lartë të jetë gjahu në UÇK-në, aq më i suksesshëm do të jetë …

Më shumë...

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Arrestimi i ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, pas një bastisjeje spektalolare  në dy shtëpitë e tij, në Prishtinë e në Negrovc, nga Policia e EULEX-it, ku ndodheshin sa për sy e faqe edhe disa policë të Kosovës, tashmë tregon sheshit se tehu i Prokurorisë së Gjykatës Speciale është …

Më shumë...

Tomë Gashi: Gjykata Speciale nuk arreston asnjë serb, që gjatë luftës ka vrarë fëmijë dhe shqiptarë civilë të paarmatosur

Avokati Tomë Gashi

Bastisjet në shtëpitë e ish-zëdhënësit të UÇK-së, z. Jakup Krasniqi janë duke vazhduar ende që nga ora 6:00 e mëngjesit dhe nuk dihet se kur do të përfundojnë. Policia e Prokurorisë Special në Hagë dhe Njësia e Specializuar e Policisë së EULEX-it mund të bastisin secilën shtëpi të qytetarëve të …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Daqiq është këlysh i Millosheviqit, i cili kërcënon qytetarët që duan t’i zbulojnë krimet serbe

Fatmir Limaj: Fatkeqësisht nuk u dëgjua dëshira e qindra njerëzve për një fron të përbashkët PDK - Nisma

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se janë disa deklarime të drejtuesve shtetëror të Serbisë të cilët e konfirmojnë atë që kemi ditur dhe kjo ai thotë se duhet të na shërbejë për të ngritur alarmin tek ndërkombëtarët për të parë se kush po e drejton një shtet …

Më shumë...