KEK
Fillimi / Opinione (faqe 150)

Opinione

Shemsi Syla: Të korruptuarit e pandëshkuar

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

  “Sa më shumë një shtet bëhet i korruptuar, aq më shumë shtohen ligjet”  (G.C. Tacito)  Gjithandej Kosovës njerëzit janë të dëshpëruar. Të dëshpëruar nga zhgënjimi i madh që pësuan nga “pushtetarët e korruptuar”. Të revoltuar nga “pushtetarët e pandëshkuar”. Të neveritur nga qetësia  e mospërfillja e zhgënjimit qytetar nga ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Skënder S. Kapiti

Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pushteti i “clochard-ve” të padrejtë “ushqen” kaosin urban

Agim Vuniqi

Prishtina e ngrehinave shumëkatëshe me rrugë-dhi të ngushta është bërë shembull tipik i kaosit urban, i mbikalimeve me shkallë të rrëpishme, alpiniste, të pashfrytëzuara, që simbolizojnë zgjidhjet aspak praktike të kapërcimit të rrugëve dyanësore, diçka e tillë praktikohet në autoudhë, jo në vende të hapura brenda qytetit. Posa më ra ...

Më shumë...

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Është vështirë ta kuptosh mendjen e një vrasësi. Motivet gjithmonë gjenden në kokat e tyre, por nganjëherë edhe nuk ndodh ashtu. Shpesh motivet janë raciste dhe çmenduritë keqpërdoren me arsye për të dalë nga situata. I çmenduri është i lirë, këpucët e tij nuk i njohin ligjet e shoqërisë normale. ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Demokracia shqiptare është mashtrim dhe krim në emër të Republikës dhe Ligjit

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Në demokracinë shqiptare, tre pushtetet te cilat duhet të jenë të pavarura si Legjislativi, Ekzekutivi dhe Gjyqësori: ato faktikisht funksionojnë në kooperim dhe në simbiozë intriguese dhe djallëzore duke e trajtuar shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë si prona private të tyre; ato fuknsionojnë si një koorporatë fitimprurëse biznesi korruptiv, politik, kriminal ...

Më shumë...

Çapajev Gjokutaj: Është e vështirë të gjesh se përse president, Ilir Meta, folur për juntë ushtarake

Çapajev Gjokutaj

Presidenti i Republikës, z Ilir Meta, ka bërë dje një deklaratë emergjence. Ka thenë se, për të zgjidhur krizën aktuale, është gati të dorëhiqet nga posti i lartë. Si të mos mjaftonte kjo, ne vazhdim e ka rritur temperaturën e ligjërimit dhe ka hyrë në zonat e patetikës kur ka ...

Më shumë...

Vladimir Arsenijeviq: Kosova është shtet i pavarur, na pëlqeu neve ose jo!

Vladimir Arsenijeviq: Kosova është shtet i pavarur, na pëlqeu neve ose jo!

Nuk shoh mënyrë se si konflikti i ngrirë do të ishte më mirë se sa marrëveshja, ka thënë për FoNet shkrimtari serb.  Vladimir Arsenijeviq dhe ka vlerësuar se Serbia e Kosova do të duhej të ndërtonin marrëdhënie të arsyeshme e të mira fqinjësore. Sado që mediet serbe, opinioni dhe politika ...

Më shumë...

Berat Luzha: Nëse një popull është në agoni dhe në narkozë të thellë, duhet kërkuar se kush e qiti në anestezion të përgjithshëm

Berat Luzha

(Me rastin e 20 Vjetorit te rënies heroike te dëshmorit dhe intelektualit profesorit te historisë,  Selim Berisha) Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët mbetet prore i freskët në mendjet tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do t’i mbajnë në zemër dëshmorët, për t’i bërë ata ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shënime udhëtimi plotë befasi…

Agim Vuniqi

Copëza jete (nga ditari im personal) Çdo shkuarje e ardhje nga Amerika në Kosovë është një përpjekje e guximshme për të ndërruar menynë e përditshme të lajmeve por edhe afrimin e një bote tjetër të cilës i përkas edhe vet, me të gjitha të mirat e të këqijat, të mbështjellura ...

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Është fyerje të kërkohet drejtësi te krimi, te korrupsioni dhe te injoranca e Drejtësisë

Skënder S. Kapiti

Po të pyesësh të gjithë ata të cilët kanë pasur dhe që kanë kërkuar drejtësi te gjykatat shqiptare habitesh se cfarë faktesh e akuzash dëgjohen prej tyre për përvojat e hidhura, kriminale, korruptive dhe antiligjore që u  janë bërë nga vendimmarrjet gjyqësore kriminale në Shqipëri. Dhe kjo vertetohet me faktin ...

Më shumë...

Vuk Drashkoviq: Në luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën, në një luftë të re, do ta humbnim edhe Serbinë

Vuk Drashkoviq

E pyeti mësuesja Pericën e vogël: “Sa bëjnë dy plus dy?” “Trembëdhjetë”, u përgjigj ai. “Pericë, i ke dy molla, pastaj mami t’i jep edhe dy. Sa molla do t’i kesh pastaj?” “Trembëdhjetë”, përsërit Perica. “Mami t’i jep dy molla, ndërsa tezja edhe dy të tjera. Sa molla do t’i ...

Më shumë...

Frank Shkreli: 24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë

Sulmet ajrore të NATO-s

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë, dhunën dhe ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Ali Pashai dhe varri i tij në dy kontinente

Ali Pashë Tepelena

Ishte  ditë  vjeshte, por  dielli  digjte  si në  gusht. Këmbët  më  çuan  përpara  një  dyqani  ëmbëlsirash në Janinë. Ishin vitet e pasluftës së Dytë Botërore. Në  vitrinën e dyqanit  më  tërhoqi  vëmendjen një portret  i  njohur, vendosur  në  një  kornizë. E kisha  parë për herë parë nëpër  faqet  e librave  ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Përsiatje, copëza jete nga ditari im personal

Agim Vuniqi

Të dhënat e fundit statistikore të publikuara pas cenzusit në Shqipëri dhe në Kosovë ishin befasuese, numri i banorëve nuk rritet, përkundrazi zvoglohet, ndërsa shumë subjekte politike jashtë parlamentit dhe disa deputetë brenda kërkojnë bashkimin. Për bashkim e ribashkim më së shumti flasin veprimtarët nga disapora, nuk di a flasin ...

Më shumë...

Tomisllav Markoviq: Nuk duhet harruar faktin se Kosova është shtet i pavarur, për shkak të krimeve që ka kryer Serbia

Tomislav Marković

Serbëve u duhet përkujtuar se Kosova është shtet i pavarur, që është larguar nga Serbia, për shkak të shumë viteve të aparteidit, dhunës, abuzimit, persekutimit, spastrimit etnik, krimeve të luftës, vrasjes të civilëve varrezave masive… Protestat qytetare që janë mbajtur pothuajse tre muaj në të gjitha qytetet e Serbisë kanë ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: Nëse liria politike e drejtësia janë të drejta të krimit e korrupsionit, shteti funksionon si shtet kriminal”

Skënder S. Kapiti

Vërtetimin e kësaj teoreme e bën realiteti aktual kriminal politiko-gjyqësor  në Shqipëri. Kur korrupsioni, krimi dhe paligjshmëria e pushtetit dhe e drejtësisë kapin shtetin, atëhere ai shtet kriminalizohet dhe funksionon si shtet antiligj, antisocial  dhe si  antishtet. Krim është korrupsioni. Krime janë krimet gjyqësore, vendimet e të  cilëve i jep ...

Më shumë...