Fillimi / Opinione (faqe 172)

Opinione

Xhevat Bislimi: Për dhe kundër “lojës” Thaçi Vuçiq

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Heshtja dhe “neutraliteti” i Tiranes zyrtare te pajustifikueshme!) Gati njezete vite pas Luftes se LPK-UÇK-se dhe te kombit shqiptar per çlirimin e Kosoves shqiptare nga thundra serbe dhe dhjete vite pas Shpalljes se Pavaresise liria dhe fati i Kosoves  vazhdojne te diskutohen dhe kontestohen! Per fajin e klases politike (te ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dialog për “korrigjim” të kufijve administrativë apo copëtim i Kosovës?

Agim Vuniqi

Nuk duhet harruar asnjëherë se Serbia me politikën e saj hegjemoniste shkatërroi ish federatën Jugosllave dhe mban përgjegjësinë e drejtpërdrejtë për të gjitha luftërat e përgjakshme në Ballkan. Ajo e humbi kontrollin ushtarak mbi Kosovën në vitin 1999, kur atë e bombardoi NATO për të ndalur vrasjen e shqiptarëve në ...

Më shumë...

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Që nga koha e Nikolla Pashiqit, regjimi i Beogradit po përpiqet të ulë boshnjakët nga Sanxhaku në një grup fetar. Pashiq shkatërroi Xhemijetin, i ndau  boshnjakët nga    organizata myslimane jugosllave dr. Mehmed Spahos dhe detyroi boshnjakët të jenë me Partinë e tij Radikale, ashtu siç bën edhe Vuçiq sot. Pashiq ...

Më shumë...

Tahir Ahmeti: A është e rrezikuar Kosova nga tërmetet

Tahir Ahmeti

Në ditët e sotme jemi dëshmitarë të tërmeteve mjaftë të shpeshta që po ndodhin në Shqipëri. Duket pas parasysh pozitën gjeografike por dhe afërsinë e vendit tonë me shtetin shqiptar, atëherë edhe ne mundë të jemi të rrezikuar prej këtyre tërmeteve të cilat mund të godasin krejt papritur dhe pa ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dinjiteti i munguar…!

Agim Vuniqi

(Lufta krijon vjedhës, kurse paqja i çon në varje. Makiaveli) Fshatrat kanë marrë tjetër përmbajtje nga koha e para luftës, ato janë shndërruar në qytete, por ky zhvillim i hovshëm, shpeshherë i egër nuk është përcjellur me ndërrim të strukturës qytetare të shoqërisë, mungesa e ligjeve dhe zbatimi i tyre ...

Më shumë...

Adem Lushaj: Familja Hajrizaj ruan traditën e bluarjes së drithërave përmes mullirit me uji

Adem Lushaj: Familja Hajrizaj ruan traditën e bluarjes së drithërave përmes mullirit me uji

Familja Hajrizaj nga Strellci i Epërm i Deçanit, vazhdon të ruajë traditën shumë vjeçare të bluarjes së drithërave, e në veçanti të misrit. Mulliri i tyre me uji, është në shërbim të përditshëm  për familjet, të cilat preferojnë që bluarjen e drithit të tyre, ta bëjnë përmes mënyrë natyrale. Pos ...

Më shumë...

Epir Qeriqi: Plehurina “Express” boton të dhëna të veteranëve të vetëquajtur të “vërtetë” por jo edhe reagimet e faktuara…

Epir Qeriqi: Plehurina “Express” boton të dhëna të veteranëve të vetëquajtur të “vërtetë” por jo edhe reagimet e faktuara...

Ky reagim iu ka drejtuar një artikulli të publikuar nga portali “Express” i datës 19 Gusht 2018 me titull “Kjo faqe në Facebook po zbulon veteranët e rrejshëm”.  Reagimi im nuk është botuar meqë ky portal nuk respekton kodin e gazetarisë, por shpërndanë gënjeshtra, fyerje e sharje, madje boton edhe ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Fushatë fashiste kundër Shtetit shqiptar të Enver Hoxhës dhe kundër kombit shqiptar

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(“Kampi” i Tepelenes!) Fushata dhe lufta kunder çdo gjeje shqiptare ka tridhjete vite qe eshte ulur kembekryq ne ate cope Shqiperie, qe ngeli pas copetimit e ricopetimit qe i bene ujqerit shoviniste fqinj dhe Fuqite e Medha imperialiste te kohes… Dhe besoni qe nuk e kane vetem me ate cope ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Dita e viktimave të komunizmit, t i përkujtojmë sot

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

23 Gushti është Dita Evropiane e Kujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit, dy ideologjive shkatërrimtare të shekullit të 20-të që shkaktuan vdekjen e miliona njerëzve, viktima të pafajshme të komunizmit dhe nazizmit.  Është një ditë e cila shënohet në vendet e kontinentit evropian, por edhe në Shtetet e Bashkuara ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Letër publike Sali Berishës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Sali Berisha e akuzove Enver Hoxhën dhe Fadil Hoxhën se e “paskan tradhtuar- shitur Kosovën”. Orë burr, me sa e dijmë ne Ju jeni mjek. Ku e keni gjetë atë dokuemnt të pazarit të “shekullit” për Shqipërinë Kontinetale (Kosovën dhe viset tjera të robëruara…). Trego he burr?. Po bëhen 45 ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Propaganda serbe dhe terapia ruse

Agim Vuniqi

Propagandimi i religjionit përmes organizatave të ndryshme militante-religjioze në botë dhe gjuha e padinjitetshme njëdimensionale, se njerëz të mirë janë vetëm ata të fesë sime, apo ata që praktikojnë ritin, sektin tim fetar, fatkeqësisht po gjen mbështetje jo vetëm nga klerikët, por edhe nga zyrtarë të ndryshëm shtetërorë. Duket se ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Komandanti i Përgjithshëm, Legjendar, ishte i tëri 28 Nëntor

Xhevat Bislimi

Po jetojmë në kohë çudirash! Qe besa po jetojme edhe te rrethuar nga lloj-lloj sharlatanesh, mercenaresh, hafijesh, shpirt, mendje, gjuhe, kulture e gjakprishurish. Per pak para te pista jane te gatshem te nxijne, te shajne, te perbuzin e te rrenojne çdo vlere kombetare… Nje hajvan i tille keto dite paska ...

Më shumë...

Dragua Shehu: Dëshmia e një ish-komunisti, e vërteta për kampin e Tepelenës

Krimet e komunizmit të dënohen por të mos hiperbolizohen. Flet një ish-komunist, dëshmitar i kohës në Tepelenë dhe në kampin që synohet të kthehet në muze si “Aushvici shqiptar”    Kohët e fundit e sidomos në fillim të muajt prill është hapur një debat i madh për Kampin e të Internuarve ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kosova e lire, apo Kosova e sunduar?

Agim Vuniqi

A është realiteti iluzion, apo iluzioni realitet ? “Qenia njerëzore është pjesë e një tërsie, e quajtur nga ne univers, pjesë e kufizuar në kohë dhe hapësirë. Ai e përjeton veten, mendimet e tij dhe ndjenjat si diçka e ndarë nga pjesa tjetër, një lloj iluzioni optik i ndërgjegjes së ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Kujtojmë humanistin dhe mikun e Shqipërisë, Harry t. Fultz

Frank Shkreli

 Të dielën që kaloi më 19 gusht Kombet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar shënuan Ditën Humanitare Botërore, në kujtim të angazhimit dhe dedikimit të puntorëve dhe zytarëve kombëtarë e ndërkombëtarë që merren me çështjet humanitare, duke u shkuar në ndihmë njerëzve më në nevojë të botës, ndërkohë që në shërbim ...

Më shumë...

Jon Harrison: Ti “veterani” i Qeverisë merre atë benefecion, që nuk të takon por kurrë nuk do të jesh veteran

John Harrison

Luftëtari i UÇK-së nga Britani e Madhe, Jon Harrison ka reaguar lidhur debatit të fundit rreth listës së veteranëve. Ai në një postim në profilin e vet në “Facebook”, ka thënë se veteranit të vërtetë kur bie shi, i kujtohen ditët në frontin e luftës me shi dhe se veterani ...

Më shumë...