Fillimi / Opinione (faqe 174)

Opinione

Saranda Shala: Lakuriqësia me disa medie të informimit

Saranda Shala: Lakuriqësia me disa medie të informimit

Komunikimi si ndërveprim përmes simboleve dhe gjuhës, konsiderohet ndër proceset më të rëndësishme jetësore të njeriut. Ne çdo ditë komunikojmë në rrugë, në shkollë, shtëpi, kudo që jemi, madje njeriu komunikon dhe me veten e tij edhe në situata më të skajshme të vetmisë. Mjetet e komunikimit, si shtypi, radio, ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Hashim korrigjuesi-zhurmuesi

Xhevat Bislimi

Tashme po duket qarte qe Hashim Thaçi per te hyre ne histori ka zgjedhur rrugen me te lehte: korrigjimin e kufijve te Kosoves shqiptare (te imponuar dhunshem nga Jugoserbia) ne dem te saj! Pas korrigjimit te kufirit me Malin e Zi, ne kurriz te Kosoves (8 200 hektare toke  “dhurate” ...

Më shumë...

Emrush Xhemajli: Projekt-statusi për “Zajednicën” ikën nga shqyrtimi në Kosovë dhe tinëz dërgohet në Bruksel

Emrush Xhemajli

Kohë më parë Qeveria e Kosovës ka caktuar një komision për hartimin e Draft-statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe me përbërje ku ka vetëm qytetarë të përkatësisë serbe. Po merret me mend se aty janë prezantuar dëshirat e tyre, të shprehura pulikisht, që i tejkalojnë kompetencat e variantit ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Çoroditja e përditshme

Xhevat Bislimi

Ne kohen tone çoroditja eshte ulur kembekryq ne shtepite dhe familjet tona, ne kafenet dhe restaurantet tona, ne shkollat dhe universitetet tona, ne parlament, qeveri dhe institucionet tona, ne rruget dhe sheshet tona, ne mediet dhe rrjetet sociale, ne xhamia e kisha, ne vdekjet e dasmat tona!… Tradita, gjuha, muzika ...

Më shumë...

Fidan Mustafa: Tullumbacet e Presidentit

Fidan Mustafa

Kohëve të fundit, konferencat bombastike në media nga negociatori i kontestuar gjerësisht nga spektri kosovar, janë shndërruar në tullumbace të shpeshta, si një barometër i cili përcakton tre element thelbësor në prapaskenën e tij të fshehtë. E para: Duke lëshuar ‘tullumbacet mediatike’, për të vëzhguar se si reagojnë palët tjera ...

Më shumë...

Mr. Lulzim Beqiri: Prerja në Besë

Mr. Lulzim A. Beqiri

Fenomeni i “besës” ndër shqiptarë paraqet vlerat më sublime etike, fetare, dokesore dhe shpirtërore. “Ky fenomen mbart me vete vlerat më të larta morale të shqiptarit, vlera mjaft autentike, me të cilat shqiptarët, sidomos në të kaluarën, dalloheshin nga popujt e tjerë. Besa, si fenomen unikat nuk mund të përkufizohet ...

Më shumë...

Muharrem Xhafa: Përse “heshtet” për provokacionet e 2 Gushtit 1949?

Muharrem Xhafa

Shteti dihet që hesht dhe pse hesht! Po shtypi pse hesht?!Shtypi duhet t’ia bëjë të ditur rinisë! As opinioni publik nuk duhet të heshtë! Ndaj na takon të gjithve t’ia themi brezit të ri se provokacionet e 2 gushtit 1949 kanë qenë provokacione të rrezikshme, që u ndêrmorën nga forcat ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Kush e urren Adem Demaçin e urren vetveten

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Bacë Adem Demaçi ndërroi jetë më 26 korrik 2018 në ora 17,50 minuta. Bacën na e mori Zoti sepse nuk deshiroi që ta mundoi shpirtin e tij, çenjen e tij, kritikën e tij, rrethin e tij sepse nuk deshi prihorizëm mbi te dhe në te, për shkak të injorancës, bajrajtarizmit ...

Më shumë...

Agim Vuniqi “Rrobaqepësit” e hartës së Kosovës dhe Parlamenti-teatër kukullash

Agim Vuniqi

Kosova me flamur, nuk dihet ende kush e qëndisi i pari, bile si simbolikë, nuk dihet saktësisht pse ai ka 6 yje, meqë në pjesën hyrëse të Kushtetutës nuk është saktësuar komuniteti shumicë dhe ato në pakicë. Ende nuk po dihet a duhet tash flamurit t’i shtohet edhe një yll, ...

Më shumë...

Reshat Badallaj: Kur fqinji ka mort, mos bëj dasmë!

Reshat Badallaj

Njëri dylber qenka prekur se patrioti i të gjitha trojeve Adem Demaçi, e paska thënë të vërtetën për Tahir Zezën, apo tjetri Naser Rugova, një politikan i dështuar që pretendon të jetë intelektual dhe në fakt është injorant dhe përçarës, që paska folur për Ibrahimin e Ukës. Te ne ndër ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Krerët e LDK-së nuk morën pjesë në varrimin e Adem Demaçit, por ata nuk e ndalën dot anëtarësinë

Nebih Rexhepi

Kreu i LDK-së, më në fund e tregoi qëndrimin e vetë të ulët  me rastin e varrimit të njeriut më të madh  të gjitha kohërave të Kosovës dhe më gjerë, simbolit të rezistencës,  Adem Demaçi, duke u arsyetuar në mënyrën më primitive, se Adem Demaçi e paska kritikuar Ibrahim Rugovën. ...

Më shumë...

Nexhat Llumnica: KEK-u i shet KEDS-it 27€ megavatin e energjisë elektrike, kurse KEDS- e shet deri në 80€

Nexhat Llumnica: KEK-u i shet KEDS-it 27€ megavatin e energjisë elektrike, kurse KEDS- e shet deri në 80€

Të nderuar punëmarrës të KEDS-it, kam nderin të ju shpreh solidarizimin me ju në GREVËN, me kërkesat tuaja për ngritjen e pagave, sepse mendoj që është kërkesë e drejtë dhe e ligjshme. KEDS-i prej që është Pronë e dikujt e jo kompani publike, punëtorët e kësaj kompanie nuk kanë pasur ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Serbia kurrë nuk do ta harrojë vitin 1999, kur u mund nga UÇK-ja e përkrahur nga Amerika e NATO-ja

Sulmet e NATO-s

I ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, paska thënë se shqiptarët jetojnë në iluzionin se imazhi ndërkombëtar i lidhur me Kosovën është ai i njëjti i vitit 1999, kur mbi qiellin e Serbisë fluturuan aeroplanët e NATO-s, duke pretenduar se bota nuk është e ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Politika ndërkombëtare me bekimin e Manastirit, po pengon zhvillimin ekonomik të Deçanit!

Adem Lushaj

Politika ndërkombëtare e ndikuar nga ajo e manastirit, po vazhdon të pengon zhvillimin e turizmit në Deçan, si njëra nga shtyllat kryesore të zhvillimit ekonomik. Pengesat që janë duke u bërë për shumë vite, qoftë në shfrytëzimin e resurseve hoteliere-turistike, apo edhe në investimet infrastrukturore në zonën turistike të Bjeshkëve ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Tamam Republika, apo shajkaqë Republika…!?

Agim Vuniqi

Para se te fillojë spastrimi etnik dhe kasaphanja serbe ndaj shqiptarëve dhe Kosovës, Kasapi i Ballkanit në Fushë Kosovë iu pat drejtuar sërbëve protestues me fjalët: “Ne sme niko da vas bije!”, duke filluar nga aty fushatën e paparë të terrorizmit  shtetëror kundër shqiptarëve… Sinqerisht kam qenë i zhgënjyer tejmase ...

Më shumë...