Fillimi / Opinione (faqe 175)

Opinione

Kristaq Xharo: Deklaratë e grupit nismëtar për ristrukturimin dhe funksionimin ligjor të Shoqatës së të Verbërve të Shqiperisë

Kristaq Xharo: Deklarate e grupit nismetar per ristrukturimin dhe funksionimin ligjor te Shoqates se te Verberve te Shqiperise

Sinan Tafaj i akuzuar per krimin ekonomik ndaj shtetit dhe ndaj qytetareve te verber organizon nje Kongres te jashtezakonshem , per te siguruar pasardhesin e vet pas se cilit te fshihet si avokat mbrojtes per shkaterrimin e metejshem ekonomik dhe moral te kesaj shoqate. Shkelja e ligjeve te shtetit, normave ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Lajmi për shkuarje në botën e amshueshme, të punëtorit shumëvjeçar të arsimit, të mësimdhënësit të Matematikës, të veprimtarit të palodhshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, Musa Çekaj, nuk ishte i hidhur vetëm për familjen Çekaj. Ky lajm, ka prekur thellë zemrat e gjithë atyre që e kishin njohur, e ...

Më shumë...

Valon Murati: Institucioni, Adem Demaçi

Valon Murati: Një pjese të LDK-së ka një urrejtje të paimagjinueshme dhe jo racionale ndaj çdo gjëje që është shqiptare

Baci ka qenë njeri i dashuruar me lirinë. Kësaj dashurie i ka qëndruar besnik deri në fund. Ka qenë i paepur, i pandalshëm, i papërkulur; dhe këtë dashuri ka arritur ta bëjë ngjitëse. Ka bërë që mijëra shqiptarë, të shkelur e të nëpërkëmbur, të frymëzuar nga dashuria e tij për ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: A thua a ka kush qe na bie ne fije !

Agim Vuniqi

Themeluesi i “azbukes serbe” Vuk Karaxhiq ishte njeri nder ushqyesit me te medhenj te ortodoksizmit ekstrem serb. Kisha ortodokse serbe kishte mu ate qellim. Ai ishte nje armik i perbetuar i shqiptareve! Zyrtaret shqiptare te liruar nga ndjenja nacionale nuk kuptojne qellimin nacional-shovenist te Kishes serbe, themeluese e shtetit serb, ...

Më shumë...

RESHAT BADALLAJ: Lamtumirë Bacë Adem Demaçi

Adem Demaçi

Në kohën kur Simboli i Rezistencës Shqiptare, Adem Demaçi, kërkoi: Kosovën Republikë, Bashkimin e Trojeve Shqiptare, bashkë me Çamërinë dhe një mori të drejtash të tjera për shqiptarët ishte zor i madh. Jo vetëm që të shkonte koka, por iu shtonte gazepi tërë familjes. Jugosllavia e satrapit Josip Broz-Tito, shqiptarëve ...

Më shumë...

Arsim SEJDIU: Më në fund “pushoi” Adem Demaçi!

Adem Demaçi

Pushoi së jetuari, Adem Demaçi,   që na prishte gjumin.   Donte të na zgjonte,   “Tepër” herët.   E ne,   Dëshironim të flinim,   Se na vinte ftohtë,   Se duhej pastruar duart,    Se duhej pastruar sytë,   Se duhej pastruar fytyrën.   O Adem Demaçi,   ...

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Kur drejtësia bëhet mallkim

Sytrim Halitaj

Ligji i mirëfilltë, e mban balancën e gjithë diversitetit së një vendi, duke e përjashtuar eskalimin e situatave në ekstremitete të formave të ndryshme. Prandaj, çdo ligj i cili i veçon qytetarët mbi bazën politike, etnike, fetare, gjinore, sociale apo tjetër, atëherë legjitimiteti dhe drejtësia në përgjithësi është selektive sepse ...

Më shumë...

Selim Tahiri: Letër e hapur drejtuar ministrit të Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Shyqyri Bytyçi

Nga viti i ardhshëm MASHT planifikon që të angazhojë 100 asistentë në shkolla për nxënësit me nevoja të veçanta

I nderur, z. ministër! Me udhëzimin administrativ nr. 10/2018, për normativin mbi kuadrin profesional të arsimit të përgjithshëm, keni ngjallur debat te mësimdhënësit, janë shprehur shumë dilema, pajtime e mospajtime. Më të shqetësuar mbeten ata mësimdhënës që pa fajin e tyre janë me vetëm 180 kredi. Por, unë do të ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Të munda, më munde…!

Agim Vuniqi

Shqiptaret e Kosoves jane te njohur per stoicizmin e tyre dhe dashurin e madhe per Kosoven. Ata zaten, fituan mbi fushaten e spatrimit etnik te projektuar nga Serbia. U kethyen i madh e i vogel pas luftes, duke shpresuar se çlirimi dhe liria e shumepritur do te agoje per ta. ...

Më shumë...

Dashamir Alliu: kundrejt largimeve, dezertimeve të disa deputetëve nga Lëvizja Vetëvendosje

Dashamir Alliu

A ka arsye argumente që të ndjehen jenë të zhgënjyer dekurajuar-pesimist të tradhtuar  keqpërdorur-manipuluar, simpatizantët anëtarësia elektorati votuesit 24-karat atdhetar shqiptarë  i Lëvizjes Vetëvendosje, konkretisht nga  ish udhëheqësia themeluesit dhe lideri shpirtëror i kësaj lëvizje Albin Kurti, tek të cilët kanë besuar shpresuar se kontributi përkushtimi vota e tyre do të zgjidhte deputet  personat ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Shqipëria të zgjohet nga gjumi, ideja e Kurtit të jetësohet sa më parë

Zeqir Bekolli

Pozita e Kosovës, pas dialogut tejet enigmatik për publikun, ka nisur t’i bëjë gjithnjë e më shumë nervozë qytetarët e Kosovës, të cilët në mungesë të informacioneve të sakta për përmbajtjen e bisedimeve dhe “marrëveshjeve” të arritura deri me sot, ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe, po druajnë se një ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pse po nënvlerësohet Kosova…!?

Agim Vuniqi

Paqja, siguria dhe stabiliteti në rajon është qenjësore për të ardhmen e Europës, Ballkanit dhe Kosovës, por paqja mund të arrihet duke u shfrytzuar edhe resurset e brendshme demokratike, si mediet e lira dhe shoqërinë civile. Është vështirë të arrihet stabiliteti i qëndrueshëm nëse një popull i tërë është e ...

Më shumë...

Max Brym: Shqipëria e Kosova kanë nevojë për kuadro dhe sistem tjetër të përkujdesjes shëndetësore në atdheun e tyre

Prof.h.c Max Brym

Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn (CDU) dëshiron të rekrutojë specialistë të Evropës Juglindore, në luftën kundër mungesës së personelit. Sidomos në Kosovë dhe Shqipëri ekziston një potencial i lartë i profesionistëve të rinj, tha ai për “Bild am Sonntag”. “Arsimimi shëndetësor shpesh është më i mirë se sa ne ...

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Si duhet ta përkthejmë largimin e serbëve nga FSK-ja me kërkesë të Beogradit

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në dy muajt e fundit në institucionin ma të çmuar të shtetit ma të ri në Evropë, në Republikën e Kosovës, FORCA e SIGURISË KOSOVËS nuk lejohet të avansohet në ushtri. Kjo shansë që Beogradi ta mbajë Republikën e Kosovës, në pranga është vënë në Marrëveshjen e Wjenës . E ...

Më shumë...

Nexhat Llumnica: Protesto që të respektojnë!

Nexhat Llumnica

Të nderuar punëmarrës të Kosovës,të sektorit privat dhe publik,të nderuar qytetarë të papunë, ka filluar shprehja e pakënaqësisë ndaj drejtave të punës me protesta sepse ka arsye të shumta për të Protestuar. Mos respektimi ligjit të punës, Marrëveshjes kolektive ,njohja e përvojës së punës të vitit 1990-99 ,siguria në punë,sigurimi ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mobilizimi i diasporës çështje oportuniteti

Agim Vuniqi

Cila është mërgata shqiptaro-amerikane? Diaspora apo Mërgata shqiptare është burim i pashterrshëm i derdhjes së mjeteve financiare në Kosovë, në Shqipëri, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në Maqedoni, ky konstatim vërehet pa bërë ndonjë hulumtim të veçante nëse vizitohen vendet ku pushojnë shqiptarët, por edhe nëse ...

Më shumë...