KEK
Fillimi / Opinione (faqe 173)

Opinione

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, së fundmi tha se Lufta e Ftohtë ishte kthyer me një hakmarrje, por edhe me një ndryshim. Kjo është e saktë, por e vonuar gjithashtu. Konfrontimi i ri midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara filloi në vitin 2014 dhe është intensifikuar ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Vdiq, Barbara Bush, “Gjyshja e Amerikës”

Frank Shkreli: Vdiq, Barbara Bush, “Gjyshja e Amerikës”

Barbara Bush, e quajtur si në përkëdhelje, “Gjyshja e Amerikës”, ose “gjyshja e të gjithëve” bashkshortja e Presidentit të 41-të dhe nëna e Presidentit të 43-të të Shteteteve të Bashkuara, ndërroi jetë më 17 prill në moshën 92-vjeçare në shtëpinë e saj në Huston të shtetit Texas, e rrethuar nga ...

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Konak për armikun

Mr. Lulzim A. Beqiri

Nën organizimin e Odës Ekonomike të Kosovës e mbështetur nga Qeveria e Kosovës,  është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2018”, ku po marrin pjesë rreth 170 kompani nga vende të ndryshme, e 70 nga pjesëmarrësit janë nga Serbia dhe sa për fillim me mirëseardhje një “cakërrim” të gotave me raki të ...

Më shumë...

Leonid Isajev: Përse Rusia nuk iu kundërpërgjigj me armë sulmeve të Amerikës në Siri?

Leonid Isajev: Përse Rusia nuk iu kundërpërgjigj me armë sulmeve të Amerikës në Siri?

Nëse marrim parasysh faktin se administrata amerikane të paktën e konsideronte hipotetikisht skenarin e ndërhyrjes ushtarake në Siri, Moska nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të blinte kohë  rreth “masave të ndëshkimit”. Ashtu sikur në  vitin e kaluar, asgjë nuk ndodhi pas sulmit amerikan, dhe, argumenti për mosmarrjen e ndonjë veprimi ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: A ka parti politike që hap debatin për të ardhmen?

Bahri Bivolaku

Koha është e vlefshme dhe politika e Kosovës ka nevojë ta mësojë se si ta përdorë në debate për të ardhmen, në vend se ta shpenzojë në debate për të kaluarën… Ka vite që në Kosovë dëgjohen ankesa për ngopje të qytetarëve nga politika, gjersa arsyeja mendoj të jetë se ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Kur Çubriloviqi i “çmonte” lartë vlerat shqiptare dhe parashihte rrezikun e zgjerimit te tyre!

Ismet Azizi

Që nga “Naçertanija” e Ilija Garashaninit, që u hartua në vitin 1844, veçanërisht nga Kongresi i Berlinit (1878), nuk prajtën angazhimet e qarqeve dhe të regjimeve serbe për shkatërrimin e homogjenitetit etnik të tokave shqiptare, spastrimin etnik të tyre dhe për kolonizimin me elementin sllav. Këto veprime kanë patur për ...

Më shumë...

Astrit Çipini: Rrëfehen kriminelët, vrasësit e Ndrec Ndue Gjokës, Bardhok Bibës…

Mësuesi i Popullit Ndrecë Ndue Gjoka (1919-1946)

Ndrec Ndue Gjoka, ishte një njeri plot ëndrra për të hapur shkolla e për të ndriçuar mendjen e patriotëve të tij të zhytur në një terr mesjetar. I kërkoi direkt kryeministrit të kohës, Enver Hoxhës, që në Mirdite në mënyrë të menjëhershme të hapeshin 50 shkolla. Përgjigja i erdhi e ...

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Oazë e kujt është Kosova ?

Sylejman Krasniqi

          Ka tri vjet që politika në Kosovë po mirret me rehatimin e fqinjëve të saj dhe nuk po i shikon problemet e veta të brendëshme. Që nga gjysma  e  parë  e vitit 2015 qeveritë tona bëjnë gara se cila do të jetë më besnike ndaj nënshkrimeve  të vëna në Bruksel  nga krerët e shtetit tonë. ...

Më shumë...

Nexhat Llumnica: Më 1 Maj duhet të protestojmë dhe jo të festojmë!

Nexhat Llumnica

Dita ndërkombëtare e punëtorëve, 1 Maji edhe në Kosovë duhet të  mbahet me protesta ashtu sikur në shumë vende të Botës. Në Kosovë ka për çfarë të protestojnë punëtorët. Te ne nuk respektohet ligji i punës e as marrëveshja kolektive, sidomos në sektorin privat, që nuk e njohin fare  ligjin ...

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Xhudistet e Kosovës janë sot krenaria më e madhe kombëtare me të cilat krenohemi

Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato i kanë dhuruar asaj medalje, krenari dhe lavdi duke ngritur lart prestigjin dhe imazhin e shqiptarëve dhe të shtetit të Kosovës, duke sfiduar dhe lëne prapa edhe shumë vënde

Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato i kanë  dhuruar  asaj medalje, krenari dhe lavdi duke ngritur lart prestigjin dhe imazhin e shqiptarëve dhe të shtetit të Kosovës, duke sfiduar dhe lëne prapa edhe shumë vënde ...

Më shumë...

Marko Galeotti: BE-ja, po e shtyn Kosovën dhe Bosnjen drejt Turqisë, Serbinë në Rusi

Marko Galeotti: BE-ja, po e shtyn Kosovën dhe Bosnjen drejt Turqisë, Serbinë në Rusi

Analisti britanik, Marko Galeotti, nga Këshilli Evropian për Marrëdhënie Ndërkombëtare, tha se dështimet e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor kanë krijuar hapësirë për ndërhyrjen ruse dhe perëndimi nuk është i përgatitur për t’u përballur me të. Ai është autor i një raporti me temën “A po përballet Ballkani me një ...

Më shumë...

Hamid Dabashi: Në çdo shoqëri të civilizuar, Xhon Bolton do të ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit

Hamid Dabashi: Në çdo shoqëri të civilizuar, Xhon Bolton do të ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit

John Bolton është një njeri i sëmurë … Ai është një njeri i lig. Ai është një njeri jo tërheqës. Unë besoj se mëlçia e John Bolton ishte e sëmurë. Megjithatë, ai nuk di asgjë rreth sëmundjes dhe nuk e di me siguri se çfarë po ha. Ju po mendoi ...

Më shumë...

Tomislav Markoviç: Kosova ime private, e rrëmbyer…

Tomislav Marković

Secili serb sipas rastit, pastaj mediet, politikanët, analistët, poetët, intelektualët, kalimtarë dhe kujdestarë të tjerë,  flasin për Kosovën tonë. Ne jemi të zhytur plotësisht nga shqetësimi publik në lidhje me “krahinën jugore serbe”, “zemrën e Serbisë”, “djepin e serbizmit”. Është e pamundur të hapet një gazetë, portal në internet, ose ...

Më shumë...

Mr Sc. Adem Lushaj: Isat Mushkolaj “Cati”, ndër figurat më të shquara në rrugëtimin për Liri, Pavarësi dhe Demokraci

Mr Sc. Adem Lushaj: Isat Mushkolaj “Cati”, ndër figurat më të shquara në rrugëtimin për Liri, Pavarësi dhe Demokraci

 Lëvizja popullore për Liri, Pavarësi dhe Demokraci e viteve ’90-ta, në krye së cilës qëndronte dr. Ibrahim Rugova, përkundër represionit të pandalshëm serbo-sllavë, gjeti shtrirje në gjithë Kosovën. Kjo lëvizje për çlirim dhe pavarësim, nga krijesa e quajtur Jugosllavi, gjeti mbështetjen e pa rezervë, edhe në komunën e Deçanit, e ...

Më shumë...

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya është njëri nga gjashtë gylenistët e arrestuar dhe i dëbuar  nga Kosova për në Turqi,  i cili ka nisur bashkëpunimin me Prokurorinë e shtetit turk lidhur me veprimtarinë e organizatës FETO. Karakaja, i cili me profesion është doktor, ka pranuar se është fajtor dhe ka shprehur gatishmëri për ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kosova në udhëkryqin politik

Bahri Bivolaku

Politika e viteve të 90-a e ka pasur “më të lehtë” veprimin, pasi e ka pasur të qartë se cili ishte armiku e cili miku. Politika e brezit të sotëm nuk po arrin ta identifikoj këtë gjë. Prestigji i një partije, lideri në masë lind mbi pengesat e kapërcyera e ...

Më shumë...