Opinione

Petrit Dibrani: Shtyrja e takimit në Uashington, mundë t’na dërgojë në zgjedhje të jashtëzakonshme!….

Petrit Dibrani

A do mbahen, zgjedhje të jashtëzakonshme, në shtator të këtij viti? Qeveria Hoti, me dy sfida të mëdha, njëra ditore dhe tjetra, javore apo mujore! Sfida ditore, virusi Sars – Cov – 2! Virusi Sars po merrr jetë, qeveria s’po mundet të përballet, me gjendjen e re të krijuar. Krijimi …

Më shumë...

Blerim Muriqi: PSE-të e rrëzimit të Qeverisë Hoti

Blerim Muriqi

Se kemi hyrë në krizë të thellë të të bërit politikë nga subjektet tona, duhet ta kishim kuptuar që kur PAN-I qe mobilizuar ta merrte pushtetin me koalicionin e orës së fundit të 2017-tës, të kumbaruar ndoku në Tiranë, ndoshta edhe të kërkuar përtej vetëm dëshirës së mirë vëllazërore. Jo pse …

Më shumë...

Zaher Al-Baik: Cili është konflikti më i ri mes Armenisë dhe Azerbajxhanit?

Zaher Al-Baik: Cili është konflikti më i ri mes Armenisë dhe Azerbajxhanit?

Ditë më parë, pa asnjë paralajmërim paraprak, u zhvilluar përleshje të armatosura midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në zonën kufitare Tovuz, të përkrahur me mbështetje logjistike turke dhe koordinim ushtarak me Baku, pas takimeve ushtarake të nivelit të lartë midis dy vendeve. Shtrohet pyetja çfarë ka të bëjë Turqia me konfliktin …

Më shumë...

Dr. Gentjan Asllanaj: E nesërmja je ti!

Dr. Gentjan Asllanaj: E nesërmja je ti!

Të dashur studentë! Në 30 korrik janë zgjedhjet universitare ku ju keni mundësinë të shprehni vullnetin tuaj me votë për rektor, dekan dhe senatin akademik. Tashmë prej ditësh kam pasur biseda intensive me studentët, profesionistët e së ardhmes duke ju shpjeguar se pse janë të rëndësishme këto zgjedhje, pse duhet …

Më shumë...

Damon Wilson: Pse ambasadori i Kremlinit në OKB thotë se pa Rusinë nuk do të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi

Damon Wilson: Pse ambasadori i Kremlinit në OKB thotë se pa Rusinë nuk do të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi

“Rusia e di se çështja e pazgjidhur e Kosovës është sfidë për marrëdhëniet midis Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian”, tha Damon Wilson, nënkryetar ekzekutiv i Këshillit Atlantik të Shteteve të Bashkuara. “Shohim se strategji e Rusisë është të ruajë status quo-në. Status quo-ja e minon …

Më shumë...

Nesrete Kumnova: Nuk pajtohemi me Serbinë pa u zbardhur fati i më të dashurve tanë

Nesrete Kumnova në mbështetje të thirrjes së Rrjetit të Grave të Kosovës për shkarkimin e Driton Selmanajt

Kryetarja e Shoqatës, “Thirrjet e nënave”, zonja Nesrete Kumnova,  reagoi kundër veprimeve të fundit të Qeverisë së Kosovës, në lidhje me përbërjen e delegacionit për bisedime me Serbinë, në Bruksel, me theks të veçantë rreth temës për personat e zhdukur. Ajo tha se gjatë gjithë kohës kanë kërkuar që të …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Ndërtimi i Xhamisë së Madhe, në Prishtinë, nuk është turp por krenari

Petrit Dibrani

Të drejtat, e të gjitha komuniteteve fetare, në Republikën e Kosovës, janë të mbrojtura me Kushtetutë. Është e drejtë elementare, fetare, dhe ligjore, ndërtimi i objekteve fetare, madje ështē obligim institucional, në këtë rast i Komunës së Prishtinës, të vendos për kërkesat e komunitetit musliman, si shumicë në Kosovë për …

Më shumë...

Ali Hertica: Marrëdhëniet midis demokracisë dhe themelet ontologjike qendrore të saj

Ali Hertica

Termi ontologji synon politikisht filozofët zakonisht mbi supozimet për ekzistencën ose tiparet themelore të jetës politike .Për shembull, pikëpamja që një rend demokratik varet thelbësisht nga ai tradicional duke e përdorur atë bën një thënie ontologjike. Pretendimet ontologjike janë të një rendi të ndryshëm sesa pozicionet normative, aty ku është …

Më shumë...

RKL: Ali Ahmeti është ftuar si dëshmitar i Prokurorisë së Gjykatës Speciale, apo për të bërë avokatin e UÇK-së??

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti mbase edhe beson se Gjykata Speciale nuk do të jetë selektive, por anashkalon faktin se selektiviteti është baza mbi të cilën është themeluar kjo Gjykatë, e cila heton, ato që i quan krime të luftës së UÇK-së dhe jo krimet barbare të Serbisë, Maqedonisë, apo Malit të Zi, …

Më shumë...

Bajrush Xhemajli: Të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare – Qeveria ta parandalojë shitjen e IPKO-s te Telekom Serbia

Bajrush Xhemajli: Përpjekja e Telekomit të Serbisë për blerjen e IPKO-s përbën rrezik dhe cenon sigurinë kombëtare

Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës, Shteti i Kosovës është duke u ballafaquar me një rrezik të madh që cenon rëndë sigurinë tonë kombëtare. Informatat se Operatori IPKO si pjesë e Telekom Sllovenia mund t’i shitet Telekomit të Serbisë, janë tejet shqetësuese, të papranueshme dhe sulm direkt ndaj sigurisë …

Më shumë...

Nasim Haradinaj: Simbolet e UÇK-së nuk guxon askush t’i përdorë, as t’i keqpërdorë për agjenda fetare

Nasim Haradinaj: Simbolet e UÇK-së nuk guxon askush t’i përdorë, as t’i keqpërdorë për agjenda fetare

Nënkryetari i OVL të UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka reaguar në lidhje me protestën e sotme që u mbajt kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe, në Prishtinë. Në këtë protestë ishte edhe një person i cili në veshjen e tij mbante edhe simbole të UÇK-së. Haradinaj ka thënë se simbolet e …

Më shumë...

Isa Mustafa: Jo të turpërohemi, por të krenohemi, ashtu siç krenohen të gjithë njerëzit e botës, për besimin e tyre në një Zot

Isa Mustafa: Iu takon institucioneve të vendit të garantojnë për ish-krerët e UÇK-së, që po mbahen në paraburgim, në Hagë

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa,  ka komentuar protestën e sotme  të një grupi protestuesish kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe,  në Prishtinë. Ai ka thënë se kjo protestë tregon edhe kompleksin e inferioritetit tonë që të pajtohemi se jemi këta që jemi, rreth 95 për qind myslimanë “Por, në vend …

Më shumë...

Ferat Shala: Rreth 2300 punëtorë të Telekomit po rrezikohen të humbasin vendet e tyre të punës

Ferat Shala

Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, dje ka mbajtur mbledhjen nr.13/2020 ku është debatua për situatën e rëndë në të cilën po kalon Telekomi i Kosovës Rreth 2300 punëtorë të Telekomit të Kosovës po rrezikohen të humbasin vendet e tyre të punës dhe mirëqenien për familjet …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Për Qeverinë e Republikës së Kosovës!…..

Petrit Dibrani

Reagim të menjëhershëm, institucional!… Bashkëkombësit tanë, po dëbohen nga trojet e tyre stërgjyshore, nga “Kulla Zhlepi” kuptoni prona është e shenjtë, mbrohet me Kanun dhe me ligje shtetërore, reagoni sa s’është bërë vonë, ata po dëbohen, nga pronat e tyre, kuptoni mos u bëni se s’po ndëgjoni, dhe s’po shihni …

Më shumë...

Blerim Muriqi: DIALOGU DHE HALLI QË NA KA GJETUR

Blerim Muriqi

Dialogu, të cilin Kosova duhet ta përmbyll me Serbinë për marrëveshjen e njohjes së ndërsjellë, të cilës ia ka nevojën dhe po ia kërkon faktori ndërkombëtar, ka hyrë nën sqetulla që po kundërmojnë! Trandja e skenës sonë politike përmes dhomave të specializuara pikërisht në kohën kur dialogu po fillonte, tregon …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Ja pse e kthej mbrapa certifikatën e veteranit?!

Zeqir Bekolli

Ka kohë që kërkoja Certifikatën e Veteranit të UÇK-së, që më 2016 ma kanë lënë të shtëpia por nuk e gjeja. Në këtë kohë pandemie duke lexuar librat e planifikuara për lexim e gjeta. Dhe më mbeti merak pse nuk e gjeta kur disa tregtarë flamujsh i pashë në familjen …

Më shumë...