Opinione

Schwarz- Schilling: Nuk ka zgjidhje në Ballkanin perëndimor pa Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sërish i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që t'i ulin tensionet dhe të kthehen në tryezën e dialogut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitet 1990 ndihmuan me qëllim që t’iu jepet fund luftërave në Bosnjë dhe në Kroaci. Edhe sot Amerika e ndërmerr iniciativën në Ballkan. Europa duhet të angazhohet më intensivisht, mendon Christian Schwarz-Schilling. Në fund të korrikut të këtij viti gazeta britanike Guardian botoi artikullin …

Më shumë...

Ferat Shala: Vlerat e luftës së UÇK-së, janë vlera sublime të lirisë dhe pavarësisë!

UCK

Kosova shtet i pavarur, ashtu sikur është tani, nuk do të ishte e tillë pa luftën e lavdishme të UÇK-ja. Secili shtet gjatë procesit të formimit dhe zhvillimit të tij, kalon përmes disa fazave dhe proceseve historike. Këto procese historike natyrshëm shoqërohen edhe me një mori vlerash njerëzore, sociale, kulturore, …

Më shumë...

Adem Breznica: Heronjtë e Betejës së Kosovës të vitit 1389 nuk ishin serbë, por shqiptarë

Adem Breznica

Dy prej shumë protagonistëve të para dhe pas Betejës së Kosovës (1389), Lazar (h)RABeljanoviç dhe (v)UK BRAnkoviç nuk ishin princër serbë por shqiptarë në vrullin e asimilimit të tyre, pas startit që ishte nisur me Namanitët rasian. Llagapet e tyre tregojnë më së miri rrënjën e prejardhjes së këtyre prijësve …

Më shumë...

Uran Ismaili: Çka ndodhi në Vetëvendosjen që i hoqi vijat e kuqe me PDK-në?

Uran Ismaili flet për nevojën e debatit publik mes kandidatëve të Prishtinës, që nuk ka ndodhur deri më tani

Sekretari i Përgjithshëm dhe Deputeti i PDK-së, Uran Ismaili, i është përgjigjur kërkesës së LVV-së për bashkëpunim rreth mocionit të mosbesimit të Qeverisë. Ai ka thënë se fillimisht LVV duhet të tregojë se ku kanë mbetur vijat e kuqe të saj për PDK-në dhe çfarë ndodhi që ato tash u …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Diplomaci profesionale apo klanore?!

Egzon Kastrati

– Shteti i Kosovës është përballur me probleme të mëdha që nga shpallja e pavarësisë pothuajse në të gjitha digasterët. Nëse e marrim dhe e analizojmë trendin e njohjëve të shtetit të Kosovës, në fillet e para kurba e njohjëve ka pasur një ekspancion të madh kjo fal lobimit të …

Më shumë...

Skadimi i mandatit të 4 anëtarëve të Bordit të KPMM-së

Skadimi i mandatit të katër anëtarëve të Bordit të Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale

Komisioni i pavarur për Miniera dhe Minerale si institucion i pavarur  i  përgjigjet Kuvendit të Kosovës  përmes Bordit udhëheqës së KPMM-së, komfort zbatimit të Ligjit për Miniera dhe Minerale, Ligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare si dhe Strategjinë Minerare 2012-2025 të Republikës së Kosovës. Bordi udhëheqës i deri …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Rrej, fol drejt, kritiko, piskat shaj, njëjtë, nuk ka ndonjë dallim

Agim Vuniqi

Në shekullin e 19-Hyde Park në Londër ishte bërë një vend popullor për takime. Në 1872, në përgjigje të trazirave pasi që policia u përpoq të shkrijë një tubim politik, u krijua një vend “Speaker’s Corner” ku njerëzit lejohen të flasin lirisht. Aty, çdo të diele qëndrojnë njerëzit në një …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Nuk ka burg që mund t’i burgos gjithë luftëtarët e lirisë por as forcë që mund t’ia marrë lirinë Kosovës

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Ish eprori i lartë i luftës çlirimtare, Sadik Halitjaha ka reaguar pas gëzimit të shfaqur nga disa media shqipfolëse gjeja se për bërjen gati të burgut të Hagës për ushtarët e UÇK-së. Ai ka theksuar se nuk ka burg që mund t’i burgos gjithë luftëtarët e lirisë por as forcë …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mytaher Haskuka, është në dijeni se cilët deputet e fyen dhe e sulmuan fizikisht, njëri tjetrin

Petrit Dibrani

Kryetari i komunës së Prizrenit, z. Mytaher Haskuka, i ngrefosur dhe kapardisur….! Sulmi më i mirë se, mbrojtja! Reagimi i Kryetarit në fjalë, me plotë gabime drejtëshkrimore dhe vetëm, sulm dhe nxitës ndaj Ekzekutivit të Republikës. Reagimi thotë, citoj; Qeveria e rrëzuar, menagjonte pandemin për mrekulli, shumë qesharake…. Unë personalisht, …

Më shumë...

Ali Hertica: Në çdo situatë të historisë, pakënaqësia e madhe shpesh shkakton një revolucion

Ali Hertica

Ali Hertica  Për të përcaktuar nëse Lideri mund të krahasohet apo jo me një diktator kërkon një përkufizim të një diktatori dhe, ndoshta më e rëndësishmja, një diktaturë. Një përkufizim i zakonshëm është: “Një diktaturë është një formë e qeverisjes në të cilën një person (diktatori) përkohësisht ka fuqi absolute …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka parashikuar vërshimeve në pjesën më të madhe të vendit

Tahir Ahmeti

Njohësi i çështjeve të emergjencave dhe njëherësh Drejtor Ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë, Tahir Ahmeti, thotë se Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka parashikuar mundësin e vërshimeve në pjesën më të madhe të vendit, për shkak të reshjeve të shiut, që pritet të vazhdojnë edhe në ditët në …

Më shumë...

Fehmi Rama: Mendësia mesjetare serbe ënde është aktuale në Beogradin zyrtar

Fehmi Rama

Mendësia mesjetare serbe ënde është akute në Beogradin zyrtar. Serbia bleu  sistem raketor nga Federata Ruse më parë, ndërsa tash po ashtu është në bisedime me autoritetet kineze për marrëveshje të tilla. Të kujtojmë që gjeneralet serb, ishin të shqetësuar pas luftës në Kosovë që sistemi i tyre raketor në …

Më shumë...

Njihuni me super mësuesen tonë të klasës 1, Dr. Katrianna, njëra nga 100 inovatorët e edukimit në Finlandë

Njihuni me super mësuesen tonë të klasës 1, Dr. Katrianna, njëra nga 100 inovatorët e edukimit në Finlandë

Dr. Katrianna do t’iu bashkohet Shkollës Finlandeze të Kosovës këtë vit si mësuese e klasës 1 dhe kordinatore e grupit për klasët 0-2, pas 8 viteve mësimdhënie në shkollat fillore të Helsinki. Ajo ka përvojë të gjerë në mësimdhënie nga shkolla fillore deri në nivel universitar. Dr. Katrianna është vlerësuar …

Më shumë...

Driton Krasniqi: Qeveria e Kosovës duhet të zgjedh mes dy alternativave: luftimin e varfërisë apo ndërtimin e autostradave!

Driton Krasniqi

Të gjithë jemi dëshmitarë për politikën ekonomike të cilën janë duke e implementuar të gjitha qeveritë e Kosovës që nga shpallja e Pavarësisë, e cila deri tani ka rezultuar tërësisht e dështuar, pa ndonjë impakt në përmirësimin e standardit jetësor të qytetarëve të vendit. Fillimisht, politika ekonomike nënkupton të gjitha …

Më shumë...

Blerim Muriqi: PO NA SERVIRET NJË PËRGJUMJE APO PO BIEM NË KURTHIN SERB TË LUFTËS SPECIALE

Blerim Muriqi

Procesi i rinisur i dialogut nën kryesimin e kryeministrit Hoti edhe përkundër penalizimit që Gjykata speciale ia bëri Kosovës me vënjen e Pragut Moral për Presidentin Thaqi, po jep shpresë se gjërat do të lëvizin drejt një zgjidhjeje. Ndoshta, marrëveshja tashmë e harmonizuar në parim nga Kryetari ynë Thaqi dhe …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Regjimi, kriminel, gjenocidial i Millosheviqit, ka kryer masakra dhe spatrim etnik në Kosovë

Petrit Dibrani

Regjimi, kriminel, barbar, shovinist, gjenocidial i kryekriminelit serb Sllobodan Millosheviq, ka kryer masakra dhe ka bërë, spatrim etnik në Kosovë. Vrasjet e shumta dhe të kidnapuarit, gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga Ushtria, policia dhe paramilitarët serb, ndaj civilëve të pa armatosur shqiptar….! Në këtë luftë u dëbuan 800,000 …

Më shumë...