Opinione

Xhevat Bislimi: Përndjekja dhe dënimi i Luftës së UÇK-së!

Xhevat Bislimi

Perpjekjet per çlirimin e Kosoves se pushtuar nga Jugoserbia (me Kosove Levizja kuptonte te gjitha viset e pushtuara te Shqiperise nga Jugoserbia) kulmuan me themelimin, organizimin dhe drejtimin e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves nga Levizja Popullore e Kosoves. Lufta Çlirimtare e LPK-UÇK-se, perveç perkrahjes mbarekombetare shqiptare, fitoi edhe perkrahjen e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Diaspora shqiptaro-amerikane shpresë për shqiptarët

Agim Vuniqi

“Diplomacy, Development and Defense: Diaspora” (Diplomacia, Zhvillimi dhe Mbrojtja: Diaspora), ka shënuar një ndryshim historik në pikëpamjet e Agjencisë së Emigrantëve Global. Inciativa e SHBA për Diasporën Globale në fakt ishte angazhim për nismën e “IDEA”-International Diaspora Engagement Alliance (Aleancës për Angazhim të Diasporës Ndërkombëtare), që shënon një ndryshim historik …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tatari i marrtë vesh!

J. Krasniqi

Tatari i dëgjoi e ju tha: ” Tatar kesh, por gjë nuk mora vesh”! Po thonë: “A po merr kush vesh, çka po ngjet në vegshin e politikes sonë?” Dikush nga vegshi po thotë: “Në vegsh jemi e vesh s’po marrim”! Mbase mediet mund të dinë diçka?! Pyetni ato?!Ndoshta e …

Më shumë...

Helmut Plewka ka lënë gjurmë të përjetshme në shpirtin, zemrën dhe kujtimet e mia dhe të familjes time

Në 1 vjetorin e vdekjes tënde, Unë dhe familja ime të përkujtojmë me shumë nderë e respekt Prindorë, për kujdesin tënd, për këshillat dhe mësimet që na i dhe, por edhe të gjitha që i bëre për lumturinë tonë..! Në shënj respekti prindor për njeriun e mirë, njeriun e veqant …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Eurosocialistët i drejtohen, z. Jeremy Corbyn me një letër të hapur

Jeremy Corbyn

Në njërën nga gazetat më të pavarura dhe më prestigjioze në MB “The Guardian”, krejtësisht  pa influencë, më datën 10 dhjetor 2018 mes tjerash lexova një shkrim tepër përmbajtësor nga udhëheqësi i eurosocialistëve George Papandreu drejtuar njërit nga majtistët më të famshëm të kësaj kohe në Botë Jeremy Corbyn. Në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjykata Speciale, inkuiziconale, kundër UÇK-së filloi hetimet, aq shumë të pritura nga Serbia dhe mbetjet e saj në Kosovë

Ahmet Qeriqi

Specialja, filloi heshtas edhe pse jugo-gazetarët e Kosovës, titistët e mbetjet serbe në vendin tonë e më gjerë,  kanë pritur arrestime spektakolare, “dridhje” të pushtetit, “rënie të kokave”, “goditja speciale” që mund të përkthehet si “burg” për të gjithë ata që quan dorë kundër Serbisë dhe Milosheviqit, kthimin e bashkim …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Organizimi më i mirë i diasporës shqiptare do të sillte mirëqenie!

Agim Vuniqi

Tash për tash shqiptarët siç janë të shpërndarë nuk shfrytëzojnë maksimalisht mundësitë që ua ofron demokracia perëndimore, ngase sa më e fuqishme që është mërgata shqiptare aq më i fuqishëm do të jetë vendi nga ata vijnë. Shumë organizata lobiste në Amerikë kanë shfrytëzuar këtë mekanizëm për të lobuar në …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Përdorimi i fishekzjarrëve i rrezikshëm sidomos për fëmijët

Tahir Ahmeti

Në Kosovë një numër i madh i fishekzjarrëve që tregtohen, janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mundë të jenë të rrezikshme gjatë përdorimit, andaj duke marrë parasysh se në të shumtën e rasteve personat që i shpërthejnë këto mjete piroteknike janë të miturit dhe fëmijët, duhet të apelohet për kujdes …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Lëvizja Për Universitetin”- kauzë për “Universalitetin”, gjithë përfshirjen

Skënder S. Kapiti

Shqiptarët mezi kanë pritur për një Lëvizje të tillë Antipolitike si kjo e studentëve sot, sepse shqiptarët janë mashtruar, gënjyer, vjedhur, grabitur, varfëruar dhe  stresuar nga e gjithë elita politike e tranzicionit.  Kjo elitë politike ka prodhuar vetëm trauma e fatkeqësi të rënda  publike e kombëtare. Kjo elitë politike hajdute, …

Më shumë...

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë kushtuar vëmendje nostalgjike koncertit të Cecës së Arkanit në Mitrovicë

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë kushtuar vëmendje nostalgjike koncertit të Cecës së Arkanit në Mitrovicë

Shumë jugo-medie në Kosovë i kanë dhënë hapësirë e vëmendje të veçantë koncertit të Cecës së Arkanit, në Mitrovicë. Përçudnimi i tillë na kthen në kujtesë kohën kur në një koncert të po kësaj Cecalinës, mbajtur në Shkup,  më shumë se dhjetë vjet më parë, brenda ditës patën kaluar kufirin …

Më shumë...

Kristaq Xharo: Ushtria e Serbisë blen bombardues, Rusia rrëmben anije, NATO-ja i jep ultimatum Kosovës!

Kristaq Xharo: Ushtria e Serbisë blen bombardues, Rusia rrëmben anije, NATO-ja i jep ultimatum Kosovës!

U desh që qeveria e Kosovës të deklaronte se në fund të dhjetorit do të miratonte bazën ligjore për krijimin e forcave të armatosura dhe ‘të tronditej’ nga themelet gjithë diplomacia ndërkombëtare. G-20, deklarata e Pompeut për ndryshime në rendin global, por edhe çështja Khashogi u kaluan si ngjarje të …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI, Thirrje shoqërisë: Mbeshteteni Protestën Studentore Kombëtare!

Skënder S. Kapiti

Po Ju drejtohem shqiptarëve por si fillim të kësaj thirrjeje timen po citoj një fragment nga letra ime drejtuar Rinisë Shqiptare me 25 Prillit 2009 botuar në Librin tim “TRIUMFI I KOMBIT “:  “Brezi i Ri realizon aspiratat e vërteta patriotike, morale, fisnike dhe intelektuale, sepse ai është i lirë, …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Nuk jam nga ata që pranojnë të nënshtrohen, ta shtrembëroj të vërtetën para çfarëdo presioni, akuze a shantazhi

Faton Mehmetaj

(Kundër-reagim ndaj reagimit të major Rrustem Tetajt, me titull “Reagim ndaj shtrembërimit  të historisë – Beteja e Loxhës”, botuar në fjalorin enciklopedik të Kosovës I-II”, botuar te gazeta elektronike “Rubrika”, e datës 21 nëntor 2018). Në radhë të parë major Tetaj, edhe pse fillimisht thoni se “Në Zonën Operative të …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Kur Adem Jashari dhe Abedin Rexha, dhan kushtrimin dhe lufta filloi. Hashim Ram Haliti, bashkë me vëllezer, kushërinj dhe far e fis, ju përgjigj kushtrimit nder të paret. Hashimi ishte epror dhe komandant i mirë, kishte Lëvdatat dhe përkrahjen e madhe nga Sandokani dhe gjithë ne ushtaret e tij, pasi …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Stoltenberg thotë se Kosova sërish do të përballet me pasoja serioze, nëse ajo krijon ushtrinë!

Sejdi Veseli

Kjo deklaratë e z. Stoltenberg më përkujton ditët fundit të Pranverës 1999. I popullit tim liridashës të cilit i takojë, se ishte NATO, ajo e cila i lejoj dhe i mundësojë ushtrisë serbo-çetnike( e tillë është edhe sot), të tërhiqej nga Kasaphana e Kosovës, me terë arsenalin e armatimit dhe …

Më shumë...

Frank Shkreli: Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor

George H. W. Bush

Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare.  Presidenti George Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor dhe si një President, shembulli i të …

Më shumë...