Brickos

Opinione

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

Shoqëria Civile nga komuna e Besianës (ish-Podujevës), në bashkëpunim me komunitetin e banorëve të Orllanit për nderë të 31 janarit, ditës së rënies së heronjve të kombit  Zahir Pajaziti , Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, organizon aktivitetin e dhurimit të gjakut nga vullnetarët. Ky aktivitet organizohet si nderim dhe mirënjohje …

Më shumë...

Sindikata e Re “Korporata Energjetike e Kosovës” shprehet kundër ligjit për paga, të futet edhe në KEK

Nexhat Llumnica

Të nderuar anëtarë SRKEK-ut dhe punëmarrës të KEK-ut sipas informatave që kemi ligji për paga po tentohet të futet edhe në KEK, ne Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës kemi dhenë rekomandimet tona me kohë kemi terhjekur vrejtjen që mos të përfshihet në ligjin për paga KEK-u sepse në …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Qeveria e ka të vështirë të bjerë

Blerim Muriqi

Mendësia jonë politike dhe pushtetbërëse ka njolla të rënda, ka gabime që nuk peshohen, ka dyer të mëdha nga hyjnë dhe dritare të vogla nga dalin. Thjeshtë sistemi është i fajisur, do thonte plaku i menqur. Demokracia te ne as është Liberale, as është direkte, as është Demokraci fare. Për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Intelektualët shqiptaro-amerikanë dhe mediat në SHBA

Agim Vuniqi

Mediat e shkruara:”Illyria”që botohet në New York dhe “Dielli” që botohet në Boston, si dhe ato pamore në gjuhën shqipe: “AA New York TV”; “Albanian Culture NY”; ALBTVUSA; ACTV-Michigan; AA Vision; ATV Chicago; “Albdreams TV”, në Amerikë, janë dhurata më e vlefshme për komunitetin shqiptaro-amerikan, por edhe në vendin e …

Më shumë...

Blerim Bajraktaraj: Pse kam rezervë për projektin:”Autrostrada e Dukagjinit”

Blerim Bajraktaraj: Pse kam rezervë për projektin:"Autrostrada e Dukagjinit"

(Shkrim i hartuar me shkas në debatin e mbajtur në Deçan,me rastin e  prezantimit të projektit “Autostrada e Dukagjinit”, e mërkure, dt.23.01.2019) Në parim,çdo projekt investiv publikë është i mirëseardhur, aq ma shumë për vende ku kanë ngecje në zhvillimin ekonomik, siq është rasti i Republikës së Kosovës. Por, pse …

Më shumë...

Shemsi Syla: Mësuesit kanë të drejtë!

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

 Sot u bënë dy javë që mësuesit janë në grevë dhe shkollat e Kosovës nuk janë duke punuar. Greva u organizua, pak për shkak të rritjes së pagave e më shumë për ta mbrojtur integritetin moral dhe profesional të mësuesve që u shkelën në forma të ndryshme tash e mbi …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Zyret partiake janë bërë qendra punësimi…!

Agim Vuniqi

Fabula e autostradës si kantier pune, ku një vend i punës Kosovës do t’i kushton jo më pak se 0.5 milionë euro është depresive, e cila po e lëkund vendin në recesion ekonomik. Pse nuk u investua kapitali privat, por ai publik? A është kjo logjika e ekonomisë së tregut, …

Më shumë...

Ismail Muçiqi: Opsioni i Karrigës së Kosovës në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara!

Këshilli i Sigurimit i Organizatës se Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot mbledhje për Kosovën

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, si duket është i kënaqur me opsionin që Kosova ta “fitojë” karrigën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Ai këtë marrveshje e konsideron historike që i mundëson Kosovës karrigën në OKB, ndërsa Serbisë antarësimin në BE. Mendoj se opsioni i karrigës në Kombet e Bashkuara …

Më shumë...

Regjisori, Pirro Milkani: 300 milionë spektatorë në Kinë kanë shikuar filmin shqiptar, “ngadhënjim mbi vdekjen”

Regjisori, Pirro Milkani: 300 milionë spektatorë në Kinë kanë shikuar filmin shqiptar, “ngadhënjim mbi vdekjen”

Regjisori, i njohur shqiptar,  Pirro Milkani, duke folur për filmat e “Kinostudios Shqipëria e Re” ka deklaruar se ata shikoheshin me shumë interesim edhe në Kinë.  Shqiptarët e shumtë që ktheheshin nga Kina na informonin se filmat shqiptarë ishin tepër të pëlqyer dhe shumë batuta të personazheve të filmit citoheshin …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Dy dimensione politike të Hashim Thaçit pa faktorin e tretë

Prof. dr. Hakif Bajrami

Në kohën e fundit, me të madhe, propaganda serbo-ruse po thirret në Rezolutën 1244 të KS OKB-ës. Ajo Rezolutë me asnjë germë, askund nuk e përmend Serbinë, por një shtet inekzistent, jeta e të cilit ka marrë fund më 2006, kur është shkëputur Mali i Zi. E njëjta filozofi politike …

Më shumë...

Adil Fetahu: Grupi për bisedime me Serbinë, të kërkojë dëmshpërblim për punëtorët e përjashtuar nga puna në vitet 1990-1990

Adil Fetahu

Grupi për bisedime me Serbinë duhet të kërkojë dëmshpërblimin për punëtorët e përjashtuar prej pune nga regjimi serb në periudhën 1990-1990. Për këtë kërkesë e ka një mbështetje relevante nga raporti i Organizatës Ndërkombëtare të Punës. Asnjë bisedues me Serbinë deri më tash nuk e ka ngritë këtë çështje Çështja …

Më shumë...

Sefer Muzlijaj: Greva në arsim, për dhe kundër…

KPK: Nuk ka kuptim të kompensohen orët e humbura derisa mësimdhënësit nuk i kanë marrë pagat e muajit shtator

 Edhe librat fetare për prolog i kanë fjalët: Lexo, Mëso!… Popujt e paarsimuar, të pa ngritur gjithëherë janë të robëruar, të nënshtruar. Historia flet! Marshet e popujve, perandorive për t’i nënshtruar popujt e tjerë ndonjëherë edhe popujt e vegjël, por me një taban trashëgimie të civilizuar, mirë të emancipuar ishin …

Më shumë...

Faik Krasniqi: Trupa arsimore historikisht e neglizhuar

Faik Krasniqi: Trupa arsimore historikisht e neglizhuar

“Dhimbjet janë si retë e shiut, sa më shumë që zmbrapsen aq më shume lehtësohen”. E fillova nga kjo thënie pasi këto ditë shoh se nipat dhe mbesat e mia kanë ndryshuar shumë, fatkeqësisht për të keq. I kanë lënë librat dhe fletoret, janë fokusuar në filma, seriale, telefon, kanë …

Më shumë...

Këshilli grevist në Deçan: Kujt po i shërben “Telegrafi” duke servuar të pavërtetën për ” të vërtetë”?

Greva

Këshilli Grevist i Komunës së Deçanit deklaron se më 23 1.2019  Greva  ka vazhduar me përkrahje të fuqishme nga mësimdhënësit e kesaj Komune. Prej 20 shkollave sa numeron kjo Komunë 2 të nivelit Të Mesme të Larta dhe 18 të nivelit Fillor dhe E Mesme e Ulët, 19 sish i …

Më shumë...

Shefik Surdulli: Dy dekada sprovë të çlirimtarëve – prapa u rri historia

Shefik Surdulli

Shihni, në të gjitha etapat e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nga celulat e para të themelimit të saj e deri në transformim, në asnjë moment të zhvillimit të saj nuk mund të gjeni as edhe një element serioz që e komprometon misionin e saj të shenjtë – …

Më shumë...

Arbër Zaimi nga Vetëvendosja: Këmbëngulja e Ramës për Baton Haxhiun premtim fort i keq për shqiptarët

Arbër Zaimi

Simpatizantët e Partisë Socialiste duhet të mos jenë të verbër. Le të lexojnë në internet shkrimet e Batonit kundër Ramës dhe kundër PS, para vitit 2013. Baton Haxhiu është mik i të gjithëve, dhe siç tregon vetë ka patur miqësi edhe me Berishën edhe me Metën, por siç dallohet qartësisht, …

Më shumë...