Brickos

Opinione

Tomisllav Markoviq: Nuk duhet harruar faktin se Kosova është shtet i pavarur, për shkak të krimeve që ka kryer Serbia

Tomislav Marković

Serbëve u duhet përkujtuar se Kosova është shtet i pavarur, që është larguar nga Serbia, për shkak të shumë viteve të aparteidit, dhunës, abuzimit, persekutimit, spastrimit etnik, krimeve të luftës, vrasjes të civilëve varrezave masive… Protestat qytetare që janë mbajtur pothuajse tre muaj në të gjitha qytetet e Serbisë kanë …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Nëse liria politike e drejtësia janë të drejta të krimit e korrupsionit, shteti funksionon si shtet kriminal”

Skënder S. Kapiti

Vërtetimin e kësaj teoreme e bën realiteti aktual kriminal politiko-gjyqësor  në Shqipëri. Kur korrupsioni, krimi dhe paligjshmëria e pushtetit dhe e drejtësisë kapin shtetin, atëhere ai shtet kriminalizohet dhe funksionon si shtet antiligj, antisocial  dhe si  antishtet. Krim është korrupsioni. Krime janë krimet gjyqësore, vendimet e të  cilëve i jep …

Më shumë...

Frank Shkreli: Mbështetja e fortë amerikanë-gjermane për NATO-n përballë kërcënimit rus

Frank Shkreli

Sipas një studimi të kohëve të fundit nga firma amerikane e sondazheve, Gallup, Inc., 52% e amerikanëve e konsiderojnë fuqinë ushtarake të Rusisë si një “kërcënim serioz” ndaj interesave jetike të Shteteve të Bashkuara, ndërkohë që Rusia zë vendin e parë në listën e vendeve që amerikanët i konsiderojnë si …

Më shumë...

Haxhi Avdyli: PAN po na zhvatë LDK dhe Vetëvendosja po i argëtojnë me fjalë

Haxhi Avdyli: PAN po na zhvatë LDK dhe Vetëvendosja po i argëtojnë me fjalë

Në Tiranë dje opozita protestoi për ndaljen e qeverisjes së krimit. Në Beograd opozita mbrëmë kishin pushtuar për pak kohë RTS-në zëdhënësen e regjimit autoritar të Vuqiqit. Edhe në shumë shtete protestohet për çështje edhe më të thjeshta. Në Kosovë kemi një regjim të një partie me 10 deputet që …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Tri kërkesa serbiane për ta kthyer pavarësinë e Kosovës në pazar

Prof. dr. Hakif Bajrami

Tërësia politike, diplomatike dhe shtetërore e Kosovës, është vënë në pazar me fajin e një stafi drejtues politik; është venë në sprovë sepse institucionet shtetërore janë ‘federuar’ me e pa komptenca. Ky staf deduktiv që në disa raste provon të dominoi si induktiv, në prononcimet publike induktivi po dëshmon se …

Më shumë...

Mirnesh Kovaç: Dorëshkrimi terrorist nga Bihaçi përmes Petrova Sellës, në Zelandën e Re

Sulmi terrorist ne Zelande te Re

Ajo që ka shkaktuar dhe  shkakton gjakderdhje të mëdha  në Ballkan është frymëzim për terroristin  Brenton Tarrant, ishte një frymëzim i bazuar në karakteret dhe simbolet që lexuam shumë mirë dhe që janë shumë të njohura për ne  Nga Krajina filluan të lëshohen ujqit, ujqit, Ata i vrasin ustashët  dhe …

Më shumë...

Ana Tolaj: Babi iku andej në botën e pasosur, ndërsa neve këndej na e la buzëqeshjen e tij hyjnore!

Ana Tolaj: Babi iku andej në botën e pasosur, ndërsa neve këndej na e la buzëqeshjen e tij hyjnore!

(Atdhedashuria është në gjak e me gjak!) Babi im Halim Tolaj është i biri i një atdhetari. Derë e pamposhtur e Tolajve ndër breza. Babë e gjysh i kishte luftëtar të mëdhenj e njërin prej tyre edhe të vrarë nga armiqtë e vendit. Për ta shkruhet nëpër shumë libra historike, …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Taksa dhe reciprociteti i plotë çelësi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Blerim Muriqi

 Taksa tashmë ka treguar dimensionin shtetëror, ajo do duhej të bëhej temë e dialogut për të ndihmuar kapacitetet tona dialoguese dhe politikat tona të jashtme karshi vullgaritetit serb. Me Serbinë nuk është dashur të bisedohej përveçse për të pagjeturit dhe atë përmes faktorëve ndërkombëtar. Kërkimfalja dhe njohja nga Serbia mund …

Më shumë...

Xhavit Haliti thotë se idetë e shqiptarëve dhe serbëve për t’i bashkuar trojet, janë ide të njëjta dhe të vjetërsuara

Xhavit Haliti mendon se Gjykata Speciale kundër UÇK-së nuk është gjykatë e huaj por gjykatë e Kosovës (!)

Xhavit Haliti, zyrtar i lartë i PDK-së dhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, në një intervistë për Kosovapress ka deklaruar se Idetë e shqiptarëve dhe serbëve për t’i bashkuar trojet, të cilat  i kanë njohur dikur si troje të  tyre, janë ide të vjetërsuara.  Andaj, sipas tij një referendum në …

Më shumë...

Përvetësohen në mënyrë të papërgjegjshme pjesë nga shkrimet e Ahmet Qeriqit, për vitin 1981

1981

Disa fjali të kopjuara nga publikimet e Ahmet Qeriqit për demonstrata  e vitit 1981, edhe në këtë përvjetor  janë afishuar  kudo në mediet, pa saktësuar asnjë burim. “Shkrimet, studimet e vështrimet për vitin 1981, është e vërtetë se tashmë janë bërë pronë publike dhe nuk më vjen keq, por kur …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Kush e sundon të tashmen në Shqipëri dhe në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Rrjedhën e këtij  tranzicioni, pra të tashmen në Shqipëri dhe në Kosovë e kanë në dorë dhe po e sundojnë të pamerituarit, zullumqarët, grabitësit e hajdutët, e kanë nën sundim Ali Babët  dhe Lupenët hajdutë thesarësh e bankash , hajdut parash publike dhe grabitës pasurish e pronash; e kanë sundimin …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Vendoseni shtatoren e Adem Jasharit në Prishtinë, o qyqarë!

Ilir Muharremi: Vendoseni shtatoren e Adem Jasharit në Prishtinë, o qyqarë!

Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet në Tiranë. Stambolli po ashtu ka lartësuar emrin e heroit Adem Jashari. Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet edhe në Radushë të Shkupit, por është e punuar dobët. Madje, po thujase në shumë qendra të Kosovës shtatorja e Adem Jasharit është e vendosur. Ende nuk ka …

Më shumë...

Halit Xhemë Elshani: Pse mjegullohet e vërteta në librin: “idealistët” të Behare dhe Reshat Sahitajt

Halit Xhemë Elshani: Pse mjegullohet e vërteta në librin: "idealistët" të Behare dhe Reshat Sahitajt

Në vendin tim, në vëndin tand, Një i çmendur, të gjithë i çmend ! (Dritero Agolli) Historia e diasporës ende s’është shpalosur sa duhet. Ajo padyshim është pjesë e historisë së gjatë të popullit shqiptar! Halit Elshani Të gënjehet sot në mënyrë spekulative e fantastike, është një çmenduri e llojit …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Femra deçanase nuk kërkon lëmoshë, por marrje të përgjegjësive!

Adem Lushaj

Nëpër gjitha periudhat e historisë sonë kombëtare, femrat çdoherë ishin përkrahë gjinisë së kundërt, përkrah burrave dhe vëllezërve të tyre, qoftë me penë, shpatë apo pushkë. Nënat shqiptare ishin dhe mbesin krenaria e kombit, të cilat pos që lindën dhe rritën bijë dhe bija me të cilët krenohet historia jonë, …

Më shumë...

Avni Morina: Në Përkujtim të Mësuesit Dëshmor, Mustafë T. Morina

Avni Morina: Në Përkujtim të Mësuesit Dëshmor, Mustafë T. Morina

Sot, kur kremtohet një Ditë e Madhe në të gjitha viset etnike shqiptare, 7 Marsi – Dita e Mësuesit, kemi ndjenja të përziera, malli, dhembje dhe krenarie. Ketë rrugëtim e nisen 117 vjet më parë në Korçën e Madhe, në Korçën krenare, ku u hap dritarja e parë, drita e …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Hipokrizi e përmotshme

Xhevat Bislimi

(Prishtina pa shtatoren e Komandantit Legjendar!!!) Sivjet mbushen rrumbullak njëzet vite nga dëbimi i forcave pushtuese serbe nga Kosova shqiptare. Në krye dhe në themel të kësaj Lufte Çlirimtare ishte FAMILJA E MADHE JASHARI… Baca Shaban me bijtë e tij ishin përcaktuar dhe deklaruar në krye të herës se Kosova …

Më shumë...