leoni

Opinione

Skënder Kapiti: FIFA dhe Erdogan

Skënder S. Kapiti

Nëse FIFA pas ankesës së Federatës Serbe të Futbollit ndëshkon Shaqirin dhe Xhakën pse ata bënë shqiponjën me duar gjatë ndeshjes Zvicër – Serbi  pas shënimit të golave nga ana e tyre, atëhere çfarë do të duhej të  bënte Presidenti turk Erdogan  me Shefin e kabinetit të tij si dhe …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Atë çka nuk e bënë kombëtarët Shqiptare në futboll Kosovë-Shqipëri, e bëri mërgata Shqiptare

Nebih Rexhepi

Pa dyshim sporti më i popullarizur në botë është futbolli, kurse ngjarja më kulmore është kampionati botërorë në futboll, i cili po zhvillohet aktualisht në Rusi. Dëshira shum e madhe, ishte që në këtë kampionatë të merrnin pjesë si Kosova ashtu edhe Shqipëria. Mirëpo ato lëre që nuk u kualifikuan, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Krenohemi me futbollistët shqiptarë, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka

Gazeta: “The Guardian”, kritikon futbollistët shqiptarë për shprehjen e ndjenjave kombëtare

(Papa Françesku duke bërë me duart e tij shqiponjën shqiptare) Krenohemi kudo që jemi me futbollistët shqiptarë: Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, për dashurinë e tyre ndaj simbolit të shenjtë të shqiptarëve dhe u jemi mirënjohës për krenarinë që treguan duke shpalosur atë symbol me duart e tyre para gjithë …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që e mposhtën Serbinë në Rusi

Skënder S. Kapiti

Ndeshja Zvicër-Serbi në Rusi në këtë Kampionat Botëror të Futbollit, për faktin se për Zvicrën lojtarët më të mirë dhe kryesorë të saj ishin shqiptarë, jo vetëm sporti por edhe media, nga politika dhe shovinizmi  e nga tifozeria harbute dhe publiku serb shpërtheu urrejtja, barbaria, huliganizmi dhe primitivizmi  kolektiv serb …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Krimi i organizuar shtetëror kundër Sadri Ramabajës

Sadri Ramabaja

(Heshtja e shoqerise sone para ketij krimi me shqeteson me shume se vete krimi i shtetit!) Pedagogu universitar, veprimtari dhe atdhetari i dalluar, Sadri Ramabaja, edhe sot eshte prapa shtate drynave te shtetit te kapur nga bashkepunetoret e djeshem e te sotem te Serbise, nga krimi i organizuar, nga antidrejtesia, …

Më shumë...

A.Q: Deputetët, që votojnë për varfërimin e popullit, nuk janë deputetë por satrapë dhe parazitë të rrezikshëm

Ahmet Qeriqi

Dy lajmet e fundit që kanë të bëjnë me pasurimin e paligjshëm të mujsharëve politikë e ekonomikë,  dhe përpjekjet për ta rikthyer plaçkitjen e qytetarëve në emër të RTK-së, duke i detyruar ata që këtë taksë ta inkasojnë me faturat e energjisë elektrike, janë dy përpjekje më shumë për ta …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Hekurudha do ta fuqizonte lidhjen organike kombëtare

Ramadan Bozhlani

Ëndrra qё ishte ushqyer me shpresp pёrgjatё njё shekulli nga shqiptarёt e dy anёve tё kufirit, sot pёrjetohet dhe shijohet nga bashkohasit tanё, pa e vrar mendjen sesi dikur ishte e pamundur ardhja dhe vajtja nё kёto dy shtete shqiptare. Pёrgjatё asaj kohe, shumё shqiptar shkuan nё varr duke e …

Më shumë...

Frank Shkreli: Përkeqësohen marrëdhëniet mes Amerikës dhe Turqisë

Frank Shkreli

Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i cili njëkohësisht do të blokonte shitjen e aeroplanëve luftarakë amerikan të tipit F-35, Turqisë nëqoftse Ankaraja nuk heq dorë nga blerja e raketave ruse të tipit S-400.   Miratimi i kësaj mase …

Më shumë...

RKL: 19-vjet në mbrojtje të dinjitetit të çlirimtarëve, zëri që ka sfiduar dhe sfidon forcat e barbarisë e të shfrytëzimit

RKL

(Me rastin e  21 qershorit të vitit 1999, kur Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës) Më 21 qershor të vitit 1999, Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës, ku kishte emetuar program prej 4 janarit të atij viti. Me lajmin kryesor të ditës …

Më shumë...

Sevo Tarifa: Kriminelët përpiqen të ngjiten në piedestalet e heronjve

Sevo Tarifa

Mohuesit e mëdhenj të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe personaliteteve të historisë dhe kulturës kombëtare. Cilët ishin ata që dhunuan veteranët te Varrezat e Dëshmorëve ditën e 5 Majit. Çfarë synojnë teoricienët e “nivelit zero” dhe “çekut të bardhë”? Mohimi i gjakut “Morali i çdo politike fillon me respektin për luftën …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Politika e Hashim Thaçit

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

  Ardhja ne skenen politike shqiptare e Hashim Thaçit ishte dhe mbeti e diskutueshme!… Dalja e tij ne krye te UÇK-se edhe me e diskutueshme? Si erdhi, nga erdhi, kush e solli, kush e mbeshteti, kush ishte dje mbrapa tij e kush sot?! Keto dhe shume pyetje si keto jane me …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Kush jeni Ju që po ua vrisni buzëqeshjet fëmijëve tanë?!

Zeqir Bekolli

Posa kanë përfunduar klasën e nëntë fëmijët anekënd Republikës së Kosovës. Me ëndrrat e tyre fëmijërore për profesionet e jetës ua mësyjnë shkollave të mesme anë e kënd vendit, mbi bazën e konkurseve publike, që tashmë janë hapur nga drejtoritë komunale të komunave të Kosovës. Por vetëm në ditën e …

Më shumë...

RKL: Për vizita zyrtare nëpër vendet e BE-së, të gjithë deputetët bëhen tok

Shqipëria kërcënohet për rikthimin e regjimit të vizave, ndërsa Kosova vazhdon të jetë pa viza qe 20 vjet

Kryekuvendari  i Kosovës, Kadri Veseli, me një grup deputetësh, po qëndron për vizitë nëpër disa  shtetet e BE-së, me qëllim për të kërkuar liberalizimin e vizave, për qytetarët e vendit tonë,  të vetmit të ngujuar në geto, në gjirin e madh të Evropës “mëmë”. Dikur Fishta i madh e quante …

Më shumë...

Frank Shkreli: Pse DASH-i përsëri anashkalon Shqipërinë gjatë vizitave në vendet e Evropës?

Frank Shkreli

 Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të dielën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Rumanisë ku pritet …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Heshtja e qytetarëve si akt patriotizmi, apo si akt qyqarie

Agim Vuniqi

Derisa shtetet përreth Kosovës kanë hapur dialogun me qytetarët e vet për zgjidhjen e problemeve të brendshme politike, qeveria e Kosovës vazhdon avazin e vjetër me premtime për vizat, dhe për formimin e ushtrisë. Kosova e cila ishte pajisur me passporta të reja biometrike (duke u implikuar MPP-ja në aferë …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: PDK-ja apo koherenca e një identiteti

Bahri Bivolaku

Pas procesit zgjedhor dhe reformimit, PDK-në e shoh si partinë më të përgjegjshme, karshi çdo anëtari e kontribuesi të saj, më të vyrtytshme, ku bartësit e funksioneve partiake, qoftë në qendër a degë, marrin përgjegjësitë sipas fisnikërisë së origjinës, fisnikërisë së mendimit dhe ndershmërisë vepruese. Partia Demokratike e Kosovës, e …

Më shumë...