leoni

Opinione

Agim Vuniqi: Fakte dhe dëshmi

Agim Vuniqi

Qytetarët shqiptaro-amerikanë që jetojnë në Amerikë kanë kuptuar drejt detyrën historike, të faktografimit të situatës në Kosovë, duke dhënë fakte shumë të rëndësishme në dobi të pavarësimit të Kosovës, duke lobuar në dhomën e reprezentuesve dhe në senatin amerikan. Shumë intelektualë dhe personalitete me rëndësi, mbajnë kontakte të vazhdueshme me …

Më shumë...

Frank Shkreli: Demokracia nuk mund të mbijetojë pa një debat të informuar, të hapët, dinamik dhe publik.”

Frank Shkreli

 “Jep ndihmën tënde çdo ditë në mbrojtje të fjalës së lirë”, është motoja e Reporterve Pa Kufij ose Reporters Sans Frontières (RSF), një organizatë kjo jo-qeveritare, ndërkombëtare dhe jo fitimprurëse, me qëndër në Paris të Francës, e cila si mision të saj ka mbrojtjen e lirisë së informacionit dhe të …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Sfidat dhe rreziqet e Kosovës nga fatkeqësitë natyrore

Tahir Ahmeti

Fatkeqësitë natyrore janë të paparashikueshme, me intensitete dhe efekte të ndryshme, të cilat mundë të godasin çdo moment duke shkaktuar humbje të konsiderueshme të jetëve të njerëzve dhe të mirave materiale. Nesër është 13 tetori, Dita Botërore për Zvogëlimin e Rrezikut nga Fatkeqësitë Natyrore dhe Fatkeqësitë tjera. Qëllimi i shënimit …

Më shumë...

Adem Lushaj: Shoqata “Dardania”, ndërton shtëpi për familjen, Çelaj nga Sopoti i Bajram Currit

Adem Lushaj: Shoqata “Dardania”, ndërton shtëpi për familjen, Çelaj nga Sopoti i Bajram Currit

Në fytyrat e familjes katër anëtarësh të Selim Mal Çelës nga Sopoti i Bajram Currit, vërehej buzëqeshja, ngase pranuan qelsat e shtëpisë së re, investim i bërë nga bashkatdhetarët e bashkuar rreth Shoqatës “Dardania” e Manheimit të Gjermanisë. Për të qenë pjesë e gëzimit të familjes Çelaj, kishin ardhur edhe, …

Më shumë...

Marjana Bulku: Si të dërgosh ndihma dhe shpresë në Atdheun e harruar nga politikanët, por aq të dashur për diasporën

Marjana Bulku

Shëndeti është çështje e përbashkët e çdo moshe , e çdo kohe ku distancat nuk të pengojnë të kërkosh shpresën aty ku ajo mungon, ta ndërtosh shpresën pikërisht atëherë kur ajo të nevojitet më shumë se gjithçka. Janë këto motivet që kanë nxitur Ina Farkën drejt projektit C.U.R.E Support Hospitals …

Më shumë...

Arban Bislimi: E drejta për “indiferencë” është vlera më e lartë e tolerancës

Arban Bislimi: Urime Dita e Gruas të gjitha grave dhe vajzave Shqiptare!

E DREJTA PËR “INDIFERENCË” SI VLERË THEMELORE E TOLERANCËS DHE NEVOJA PËR T’U KTHYER NË REALITETIN MATERIAL TË PROBLEMATIKAVE SHOQËRORE E drejta për “indiferencë” është vlera më e lartë e tolerancës. Njerëzit me orientime fetare, seksuale, me etni apo ngjyrë të ndryshme nga shumica nuk kanë nevojë për marshe të …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Paskomunizmi – shndërrim i komunizmit majtist në komunizëm “djathtist”

Skënder S. Kapiti

 Pas rënies  komunizmit apo pas  vetërënies së tij si ndodhi në Shqipëri, komunistët më të zellshëm, më servilë të regjimit dhe më fanatikët e tij, si dhe  pinjollët e tyre  u shndërruan  në antikoministë në dukje sa për hipokrizi e për mashtrim për ta trashëguar edhe paskomunizmin politik, ekonomik e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Elita e zhurmuesve

Agim Vuniqi

U mendua gjatë, se të gjitha problemet me të cilat po përballet establishmenti i Kosovës me Serbinë i ka pastruar lufta, por nuk ndodhi ashtu. Nuk është në pyetje ndonjë obligim ndaj Serbise, por e Serbisë ndaj Kosovës, sepse ajo ishte palë humbëse dhe çështjet që shtrohen në tavolinën e …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Pse qasje dhe vendime selektive?

Tahir Ahmeti: Pse qasje dhe vendime selektive?

Qeveria e Kosovës miratoi kërkesën e MPB-së, për ndarjen e mjeteve shtesë për kompensimin e orëve shtesë për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar jashtë orarit të punës, në vlerë prej 2 milionë e 600 mijë euro, një vendim ky i qëlluar dhe i merituar. Është lajmë mjaftë i mirë …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Në Shqipëri siguria më e sigurt është pasiguria

Skënder S. Kapiti

Njerëzit organizohen në shoqëri dhe hyjnë, përpiqen, luftojnë  e ndërtojnë shtetin e tyre kombëtar për të qenë të sigurtë në shtetin e tyre sovran dhe të pavarur nga pushtuesi i huaj; ndertojnë  dhe kontribuojnë dhe e mbajnë shtetin  për sigurinë e jetës nga kërcënimi prej njëri –tjetrit, prej më të …

Më shumë...

Izet Shala: Komploti apo mini grusht-shteti..?

Izet Shala

Hitleri dhe Mussolini ishin vetëm zëdhënësit e qëndrimit mbi dominimin dhe dëshirën për pushtet që janë pothuajse në zemrat e të gjithëve. Derisa burimi të pastrohet, gjithnjë do të ketë konfuzion dhe urrejtje, luftëra dhe antagonizma klasorë (Jiddu Krishnamurti). Tingëllimat e veprimit simulutan të mendimit komplotist apo minigrushtshtetit të zhvilluar …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Kosova dhe Spanja në ballafaqim politik dhe ekonomik

Nebih Rexhepi

Bllokadat ekonomike shpeshherë janë më të suksesshme se  lufta. Mu për këtë edhe njihet si luftë ekonomike. Sot shembulli i SHBA-ve dhe Kinës etj. Qysh pas luftës së dytë botërore bllokadat ekonomike ishin intensifikuar si mjeti më efikas për t’iu shmangur konflikteve ushtarake. Kësaj radhe do shkoqitur atë nga viti …

Më shumë...

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, dikur një komunist fanatik, sot kryetar i përzgjedhur nga Edi Rama dhe Partia Socialiste, na del zogist dhe monarkist, jo sepse ka përkujtuar  90-vjetorin e krijimit të Mbretërisë së Shqipërisë në krye me Mbretin Zog, por sepse për të qëndruar në pushtet, ai do ta …

Më shumë...

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Vitore Stefa-Leka: Në Trevizo të Italisë inaugurohet statuja e Nënë Terezës

Një ditë e veçantë dhe me plot emocione ishte data 29 shtator në qytetin e Trevizos Itali ku u mblodhën shqiptar nga të katër anët e diapsorës për të inauguruar statujën e Nënës së dashurisë NËNË TEREZËS, Pikërisht kjo statujë tepër shprehëse u vendos në qytetin e lashtë në prani …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ne, jemi NATO

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Si radhë herë, java e parë e Tetorit ishte një javë e ngjeshur me aktivitete të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO, si në kryeqendrën e saj ashtu edhe në rajon. Në Bruksel, zhvilluan këtë javë bisedime dy-ditëshe, ministrat e mbrojtjes të vendeve anëtare të Aleancës Perëndimore, duke u fokusuar – …

Më shumë...

Mentor Hajrizi: Letër në varr TIM VËLLAI, MUSA XH. HAJRIZI

Musa Xhafer Hajrizi (20.8.1975 - 6.10.2000)

(E premtja u bë e zezë, por ti je heroi ynë i vërtetë!) Toka, e, po edhe pluhuri i saj, u gjakos. Të riut herët i erdhi mortja (25). S’e la as edhe një çast të frymonte lirshëm e as të jetonte si ne, ia përpiu jetën si dheu që …

Më shumë...