Opinione

Bukuritë natyrore të Deçanit të rrezikuara nga krimi!?

Adem Lushaj

Komuna e Deçanit mund të krenohet për bukuritë e saja natyrore, ngase këtë ua mundëson masivi i Bjeshkëve të Nemuna. Mirëpo, këto bukuri të rralla mjedisore janë duke iu nënshtruar rrezikut permanent të shkatërrimit, si nga prerjet ilegale, zjarrëvëniet, shfrytëzimi i egër i zhavorrit dhe degradimi i shtretërve të lumenjve, …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Opozita e Shqipërisë, keq e më keq

Nebih Rexhepi

Kjo opozitë gjithnjë e më tepër po e tregon denigrimin e vet politik para mbarë botës, dhe  pa fije turpi krenohet me këto të zeza.  Derisa vet ishte në qeveri, e patën shndërruar Shqipërinë në një shtet autarkik, me një politikë të prapambetur që nuk lente hapësirë për çfarëdo reforme …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: ÇDO E DYTA FJALI E ALEKSANDER VUÇIQIT PASOJË E NJË SMUNDJE RRENASH INFEKTIVE

Hakif Bajrami

Në Kosovën Veriore dikush ka gjuajtur me armë i pari. Atij që ka qitë me armë I pari shtrohet pyetja a I ka lëshuar urdhër “diplomati” I UNMIK –ut me prejardje ruse, apo Kryetari I Serbisë A. Vuçiqi. Dhe kush ka qitë I dyti fare nuk është me rendësi, sepse …

Më shumë...

Sabit Gashi: Vendim i drejt apo i gabuar politik i Haradinajt për mospranimin e kërkesës amerikane për pezullimin e taksës

https://www.radiokosovaelire.com/sabit-gashi-vendim-i-drejt-apo-i-gabuar-politik-i-haradinajt-per-mospranimin-e-kerkeses-amerikane-per-pezullimin-e-takses/

Vendim i drejt apo i gabuar politik i Kryeministrit të Kosovës për mospranimin e kërkesës amerikane për pezullimin e taksës (si rast i përshtatshëm për përfshirjen e drejtpërdrejt amerikane në procesin e dialogut sipas një diskursi të ri të proklamuar nga administrata e Trampit), është meritë apo gabim i tij …

Më shumë...

Çerkin Dukolli: Znj. Bërnabiq, nga 12 qershori i vitit 1999 për Kosovën vendosin qytetarët tanë, se kush e përfaqëson atë

Çerkin Dukolli: Liria e shtypit, është e drejtë themelore dhe vlerë kuptimplote e shteteve demokratike

Reagim ndaj deklaratës së znj. Bërnabiq Zonja Bërnabiq…. Edhe pak ditë na ndajnë nga 20 vjetori i çlirimit të vendit tim, Kosovës nga 12 qershori i vitit 1999. Që nga ajo kohë, për Kosovën vendosin qytetarët tanë, se kush i përfaqëson brenda e jashtë vendit, e në asnjë rrethanë për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shqiptarët “u gjetën” nga Amerika

Agim Vuniqi

Shtrohet pyetja a ishte Enveri çlirimtar apo tradhtar, nëse ai e shpiu vendin në taborin e shteteve antifashiste, atëherë nuk mund të shikohet me syza që nuk kanë si njësi matëse dioptrinë, dhe pse Greqia përpiqej dhe pretendonte vazhdimisht që Shqipëria të klasifikohej në anën e humbësve, si aleate e …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Bizneset fitimprurëse të politikës e politikanëve shqiptarë janë korrupsioni dhe hajnia

Skënder S. Kapiti

Në Shqipëri e Kosovë politika dhe korrupsioni e hajdutëria e saj janë “bizneset” fitimprurëse më të madha. Sapo bëhesh politikanë e pushtetar,  prokuror e gjyqtar superpasuria të vjen menjëherë, dhe papritur bëhesh milioner. Si aktivitete pasurore fitimprurëse cudibërëse  dhe magjike të politikës janë: pushteti, drejtësia, ligji,shteti, demokracia dhe patriotizmi pasi …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Trukimet në futbollin Spanjoll nuk kanë të ndalur

Nebih Rexhepi

Para shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Spanja kishte një dominim total në futboll, si në atë Evropian ashtu edhe në atë Botërorë. Edhe ekonomikisht ishte në një pozitë jashtëzakonisht të mirë, për faktin se ka një territor mjaft atraktiv, sidomos për zhvillimin e turizmit bregdetar. Personalisht, mbaj mend në atë …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Reketi Tendencioz Kriminal (RTK)

Labinot Dervishaj: Reketi Tendencioz Kriminal (RTK)

Vet skema programore e RTK-së është për gërdi, programet dhe emisionet që transmetohen nga ky televizion i ashtuquajtur publik janë qesharake dhe larg çdo cilësie. Ky medium politik është shndërruar në industri të vjedhjes klasike të qytetarëve të varfër të Kosovës përmes faturave të KEDS-it për t’i mbuluar shpërdorimet e …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Shërbimet ruse kanë një rrjet të perfeksionuar i cili ka vepruar në vazhdimësi edhe pas rënies së komunizmit

Faton Mehmetaj

Këto ditë është bërë e ditur publike, që shërbimi rus është duke punuar për ta destabilizuar Kosovën por edhe më gjërë. Siç dihet, shërbimet ruse, duke përfshirë edhe ato diplomatike, ndikuan negativisht në proceset zhvillimore të Kosovës dhe të vendeve që u pavarësuan pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë, shumica prej tyre …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pse aq shumë flitet për ndërtim të universiteteve, e aq pak investohet në shkencë…

Agim Vuniqi

Fenomeni i  korrupsionit dhe i krimit të organizuar është më e shprehur sidomos kur klasa politike qëllim parësor e ka fitimin me çdo kusht, meqë edhe ashtu Kosova është me strukturë ekonomike tërsishtë të shkatërruar, ku nuk din kush është ministër e kush hajn, ku nuk kupton kush eshte” i/e …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Kombi duhet ta njohë, ta respektojë dhe ta realizojë parimin e Ligjit

Skënder S. Kapiti

Parimi i Ligjit është moraliteti njerëzor, ruajtja e tij dhe përpjekja e vazhdueshme për dinjitetin, për lirinë dhe respekti vëllazëror, dashuria e ndjesia shpirtërore për të ndjerë dhimbjen e fatkeqësinë edhe të të tjerëve, të të afërmve familjarë së pari, të rrethit shoqëror dhe të bashkëkombasve të tu. Parimi i …

Më shumë...

Sherif Krasniqi: Mbollët erë korrni furtunë! (Letër e hapur Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit)

Kadri Vesel dhe Hashim Thaçi

Të nderuar zotërinj,  Këtyre ditëve, kur mbi ju janë sulur shumë hiena që po i duan kokat tuaja, më e pakta që mund të prisni nga unë  është kjo “akuzë” publike që sot do t’ua bëjë. Më vije keq që po ju drejtohem kështu me këtë letër të hapur, për …

Më shumë...

Anakronizmat dhe testamenti i Shqiptarisë

Musliman dhe Katolik

Anakronizmi laraman-shqiptar   Urrejnë islamin si fe agresive, por mbajnë emra myslimanësh. Urrejnë mjekrat e myslimanëve por jo mjekrat e priftërinjve serbë e ortodoksë. Urrejnë femrat e mbuluara me shami, por jo shamitë e murgeshave. Urrejnë xhamitë, shprehin simpati për  kishat ortodokse serbe, ku ndër shekuj janë bekuar masakruesit e …

Më shumë...

Mr.Ali Hertica: Shteti karakterizohet nga objektivat, jo nga pikëpamjet

Ali Hertica

Interesat e veçanta kanë vendime mbi legjislacionin. Këto janë objekt i parlamentit,(Hegeli nuk e përdor pikërisht këtë kusht, por jep pika të përafërta). Parlamenti përbëhet nga përfaqësues të popullit. Ai e ndan pushtetin e tij ligjvënës me funksionarët e lartë brenda pjesëve të ndryshme të pushtetit ushtrues. Hegeli nuk mendon …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: VETËDISKRIMINIM DHE VETËDEGRADIM SHEMBULLOR

Xhevat Bislimi

Në fund te shek. XX (edhe ne fillim te shek. XXI) pozita e kombit shqiptar ishte me e forte dhe me e respektueshme se kurre me pare. Kombi shqiptar, me Luften Çlirimtate te LPK – UÇK-se, çliroi rreth 11 000 km katrore te tokes se tij te zaptuar. Lufta per …

Më shumë...