leoni

Opinione

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kam njohur mjaft gazetarë shqiptarë gjatë këtyre afro 30 viteve “demokraci shqiptare” por kam pas njohur shumë më tepër gazetarë të huaj me të cilët kam pasur miqësi edhe pse kishim mospajtime ndërmjet nesh. Kam pasur biseda me shumë gazetarë nga vendi ku po jetoj afro 60 vjet. Megjithë ndryshimet …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Parimi i pushtetit dhe i politikanëve shqiptarë: unë vjedh sot, ti vidh nesër

Skënder S. Kapiti

Politika dhe politikanët shqiptarë janë mjeshtra korrupsioni dhe hajdutërie. Kjo mjeshtri është perfeksionuar  dhe gjithnjë vetëm sa rritet e përsoset, pasi   hajdutëria e vjedhja  politike me pushtetin  janë  siguruar nga mbrojtja  dhe pandëshkueshmëria ligjore. Kjo funksionon kështu: politika e cila rastis që të ketë pushtetin vjedh, abuzon, korrupton dhe grabit  …

Më shumë...

Emrush Xhemajli: Pazaret e sotme kundër Kosovës fundi edhe i Pavarësisë së shpallur më 17 shkurt 2008

Emrush Xhemajli

Nëse nënshkruhet ndonjë marrëveshje Kosovë – Serbi si marreveshje finale dhe obligative, para se te nenshkruhet nje traktat – marreveshje paraprake per njohje reciproke te dy shteteve në kufijtë e tashëm, pra, nëse bëhet marrëveshja pa ja hequr Kosovës paraprakisht fusnotën, ky do të ishte fundi I pavarësisë së Kosovës …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Rezultatet praktike të operacionit “Toka e djegur” në tavolinën e bisedimeve

Agim Vuniqi

Liderët politikë të Kosovës gabuan dy herë radhazi, si herën e parë dhe të dytën dështuan, ata dënuan Kosovën, u treguan trumcak.  Derisa Specialja u “gëlltit” nga frika e rrëzimit të duarve nga Komuniteti ndërkombëtarë, ende pa i përvjelë duart, ndërsa “Zajednica, edhe më keq, mund të krahasohet me humbjen …

Më shumë...

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Opinioni publik në Kosovë e di se një femër, Edita Tahiri dhe një mashkull, Gjergj Deda, kanë qenë më të privilegjuarit e Kosovës së pasluftës, e para si idealiste e pacifizmit rugovian, gjithnjë e lakueshme dhe e përdorshme politikisht dhe i dyti shantazhues i prapë dhe vegël e përdorshme për …

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Putini dhe reflektorët e tij po përgatisin re të zeza mbi Kosovë

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në saje të luftës pandërprerë të Kombit shqiptar në fund të shekullit XX, u rreshtua shansa për bashkim, pa i bërë dëme asnjë populli fqinjë apo pakice kombëtare, brenda Shqipërisë Etnike. Këtij realitet po i frigohet Serbia neofshiste. Konferenca ndërkombëtare e Rambujesë (6 II-19 III/99) ishte një “paradë” anglo-amerikane për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mashtrimi historik i radhës…?!

Agim Vuniqi

Mësoni se dialogu i sforcuar Vuçiq-Thaçi, ndërsa  i përtypur dhe proklamuar nga Thaçi, si zëdhënës, është projekt i pranuar nga serbët dhe i shtyer nga republikanët para zgjedhjeve afatmesme në SHBA, që ne gjuhen politike do të thotë “merr ose lë” dhe shqiptarët duhet të kenë nje qendrim te pranueshem …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Për dhe kundër “lojës” Thaçi Vuçiq

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Heshtja dhe “neutraliteti” i Tiranes zyrtare te pajustifikueshme!) Gati njezete vite pas Luftes se LPK-UÇK-se dhe te kombit shqiptar per çlirimin e Kosoves shqiptare nga thundra serbe dhe dhjete vite pas Shpalljes se Pavaresise liria dhe fati i Kosoves  vazhdojne te diskutohen dhe kontestohen! Per fajin e klases politike (te …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dialog për “korrigjim” të kufijve administrativë apo copëtim i Kosovës?

Agim Vuniqi

Nuk duhet harruar asnjëherë se Serbia me politikën e saj hegjemoniste shkatërroi ish federatën Jugosllave dhe mban përgjegjësinë e drejtpërdrejtë për të gjitha luftërat e përgjakshme në Ballkan. Ajo e humbi kontrollin ushtarak mbi Kosovën në vitin 1999, kur atë e bombardoi NATO për të ndalur vrasjen e shqiptarëve në …

Më shumë...

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Që nga koha e Nikolla Pashiqit, regjimi i Beogradit po përpiqet të ulë boshnjakët nga Sanxhaku në një grup fetar. Pashiq shkatërroi Xhemijetin, i ndau  boshnjakët nga    organizata myslimane jugosllave dr. Mehmed Spahos dhe detyroi boshnjakët të jenë me Partinë e tij Radikale, ashtu siç bën edhe Vuçiq sot. Pashiq …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: A është e rrezikuar Kosova nga tërmetet

Tahir Ahmeti

Në ditët e sotme jemi dëshmitarë të tërmeteve mjaftë të shpeshta që po ndodhin në Shqipëri. Duket pas parasysh pozitën gjeografike por dhe afërsinë e vendit tonë me shtetin shqiptar, atëherë edhe ne mundë të jemi të rrezikuar prej këtyre tërmeteve të cilat mund të godasin krejt papritur dhe pa …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dinjiteti i munguar…!

Agim Vuniqi

(Lufta krijon vjedhës, kurse paqja i çon në varje. Makiaveli) Fshatrat kanë marrë tjetër përmbajtje nga koha e para luftës, ato janë shndërruar në qytete, por ky zhvillim i hovshëm, shpeshherë i egër nuk është përcjellur me ndërrim të strukturës qytetare të shoqërisë, mungesa e ligjeve dhe zbatimi i tyre …

Më shumë...

Adem Lushaj: Familja Hajrizaj ruan traditën e bluarjes së drithërave përmes mullirit me uji

Adem Lushaj: Familja Hajrizaj ruan traditën e bluarjes së drithërave përmes mullirit me uji

Familja Hajrizaj nga Strellci i Epërm i Deçanit, vazhdon të ruajë traditën shumë vjeçare të bluarjes së drithërave, e në veçanti të misrit. Mulliri i tyre me uji, është në shërbim të përditshëm  për familjet, të cilat preferojnë që bluarjen e drithit të tyre, ta bëjnë përmes mënyrë natyrale. Pos …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Fushatë fashiste kundër Shtetit shqiptar të Enver Hoxhës dhe kundër kombit shqiptar

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(“Kampi” i Tepelenes!) Fushata dhe lufta kunder çdo gjeje shqiptare ka tridhjete vite qe eshte ulur kembekryq ne ate cope Shqiperie, qe ngeli pas copetimit e ricopetimit qe i bene ujqerit shoviniste fqinj dhe Fuqite e Medha imperialiste te kohes… Dhe besoni qe nuk e kane vetem me ate cope …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dita e viktimave të komunizmit, t i përkujtojmë sot

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

23 Gushti është Dita Evropiane e Kujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit, dy ideologjive shkatërrimtare të shekullit të 20-të që shkaktuan vdekjen e miliona njerëzve, viktima të pafajshme të komunizmit dhe nazizmit.  Është një ditë e cila shënohet në vendet e kontinentit evropian, por edhe në Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Letër publike Sali Berishës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Sali Berisha e akuzove Enver Hoxhën dhe Fadil Hoxhën se e “paskan tradhtuar- shitur Kosovën”. Orë burr, me sa e dijmë ne Ju jeni mjek. Ku e keni gjetë atë dokuemnt të pazarit të “shekullit” për Shqipërinë Kontinetale (Kosovën dhe viset tjera të robëruara…). Trego he burr?. Po bëhen 45 …

Më shumë...