Brickos

Opinione

Msc. Adem Lushaj: Mos e fyeni mësuesin, mos e fyeni prindin tim!

Adem Lushaj

Po shkruaj nga thellësia e shpirtit, ngase disa individë po shkruajnë kundër mësuesit, që do thotë, edhe kundër prindit tim. Po ndjehem keq kur lexoj reagime, që janë kundër mësimdhënësve, e këta reagues ishin nxënësit e prindit tim. Prindi im, apo mësuesi i shumë gjeneratave, ka treguar se më e …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Për Jonuz Musliun, për jetën, për veprimtarinë e tij, për kontributin në çështjen kombëtare, unë kam dëgju para se me u taku fizikisht. Nderkaq personalisht e kam taku pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e kam taku në Gjilan. Me Jonuz Musliun angazhimin e parë të përbashket …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: A do to të lehë serbisht qeni i Sharrit?

Nebih Rexhepi

Vizita e presidentit rus Vladimir Putin në Serbi, dëshmoi  edhe një herë miqësinë shekullore në mes këtyre shteteve sllave. Kjo, nuk ishte aspak e befasishme, madje as e pa pritur. Por, shqetësimi është dhurata nga presidenti serb Vuqiç, Qenin e Sharrit, ka informacione se serbët e konsiderojnë si të vetin. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Qeveria e Shqipërisë kacafytet me “Zërin e Amerikës”

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Para disa ditësh, Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe transmetoi një kronikë mbi farsën e konkurseve publike në Shqipëri, ndërkohë që ekspozoi ndërhyrjet për punësime në sistemin e burgjeve nga zyrtarë lokalë, deputetë të Partisë Socialiste dhe në një rast edhe nga kabineti i kryeministrit Edi Rama. Në kronikën e …

Më shumë...

550-vjetori i Gjergj Kastriotit Skënderbeut u mbyll zbehtë, ndërsa 551-vjetori nuk u shënua fare

550-vjetori i Gjergj Kastriotit Skënderbeut u mbyll zbehtë, ndërsa 551-vjetori nuk u shënua fare

Jubileu i 550-vjetorit, në kujtim të jetës dhe veprave të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut u përmbyll në vitin e kaluar, me disa aktivitete zyrtare në Tiranë, Shkup dhe në Prishtinë, por sot vështirë se gjen ndonjë shënim, në ndonjë medium, apo ndonjë shënim zyrtar në përkujtim të kryetrimit të Arbërisë, sepse viti …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shkelësit e ligjit nuk duhet të gëzojnë të drejtat qytetare të njëjta me qytetarët e ndershëm

Agim Vuniqi

Shkelësit e ligjit nuk mund të gëzojnë të drejtat qytetare të njëjta me qytetarët e ndershëm! Çfarë rëndësie për qytetarët ka demarkimi i kufijve nëse zyrtarët kujdesen vetëm për privilegjet e tyre dhe të familiarëve të tyre! Detyra e njerëzve që shkruajnë është t’i lëvdojnë dhe të përpiqen t’i rrisin …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji i fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji I fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës. Po të ishte Shotë Galica gjallë të gjithëve do t` u mallkonte për dëmin që ia bëni kombit, me përçarjet e juaja për intersa personale. Pajtohuni shqiptarë, ju fton amaneti i Bajram Currit t` i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 20-vjet nga dita kur forcat e barbarisë serbe masakruan banorët e Reçakut

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

20 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake  serbe, …

Më shumë...

Fazli Maloku: Liridashësit çlirimtarë urdhërohen për në Gjykatën Speciale, kriminelët, kalërojnë atin të lirë

Fazli Maloku

Liridashësit – Çlirimtarët, Urdhërohen Për Në Gjykatën Speciale Te Hagës, Kriminelët, Kalërojnë Atin Të lirë Si Në Kosovë Po Ashtu Edhe Në Serbi!! Absurditet i Llojit Të Vet Rifilloi përpjekja për ta përbaltur Luftën e Shenjtë të UÇK-së, përmes të ashtuquajturës “Gjykatë Speciale” e Hagës për Kosovën, e diktuar dhe …

Më shumë...

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Banoret e Orllanit me padurim e kanë pritur fillimin e vitit 2019, që ti vie fundi  diskriminimit që u është bërë banorëve të Orllanit dhe fshatrave përreth, lidhur me furnizimin me ujë të pijshëm, fatkeqësisht kësaj radhe qëllimisht MMPH ne krye me ministrin z.Fatmir Matoshi po donë të na  “vjedhë”  …

Më shumë...

Izet Shala: Ngjashmëritë dhe dallimet në arsim, dje dhe sot, një ide për zgjidhje

Izet Shala

Klasa në minimum dhe maksimum duhet të ketë 21-25 nxënës me një mësues, ndërsa hapësira e klasës duhet të ketë së paku 60 metra katrorë. Arsimi fillor niset që në moshën gjashtë vjeçare dhe mbaron në moshën 15 vjeçare. Kjo është e qëndrueshme dhe sot respektohet. Duke analizuar me kujdes …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Mjerë i ligu e lum i forti

Xhevat Bislimi

Poziten e veshtire te me te dobtit populli yne e ka shprehur me kete fjale te urte: “mjer i ligu”, ashtu sikur e ka shprehur edhe poziten e mire te me te fortit: “lum i forti”! I ligu, i dobeti ishte populli shqiptar, ishte Shqiperia me rreth 100 000 km …

Më shumë...

Adil Fetahu: Si e ndanë Dollanci e Ljubiçiqi Jovankën prej Josip Broz Titos?

Adil Fetahu

A kishte gjasa që pas vdekjes së Titos, pozitën e kryetarit ta trashëgojë e shoqja? A kishte frikë Dollanci nga e kaluara e tij jo e lavdishme?   Diktatorët janë të pavdekshëm (vetëm) deri sa janë gjallë. Dhe sa të jenë gjallë, në biografitë e tyre shumëçka mbetet e panjohur …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Pse është e nevojshme që çështja e Kosovës të rikthehet në Uashington

Zeqir Bekolli

Me Konferencën e Rambujesë, kur praktikisht çështja e Kosovës mori rrugën e zgjidhjes, pat ndodhur edhe një diçka, që gati pat kaluar në heshtje. Çështja e Kosovës, e cila deri në atë kohë udhëhiqej nga Uashingtoni, përkatësisht SHBA-ja, u zhvendos në Bruksel, me ç’rast Uashingtoni u bë partner me BE-në, …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Për ku presidenti Meta?

Blerim Muriqi

 Se, a është opozitar veprimi i Presidentit Meta rreth dekretimeve apo thjeshtë një dimenzion ligjor, kjo u mbetet ta thonë ekspertët! Kushtetuesja do ishte adresa e saktë. Por për tu shprehur ajo duhet të egzistojë! Segmenti i drejtësisë po ribëhet dhe në këtë ribërje akoma ka shumë mungesa mes të …

Më shumë...

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Edhe pse vjedhjet e shumta kishin shkaktuar shqetësime të mëdha, siguria e qytetarëve dhe rritja e besueshmërisë në institucionin policor, ishin dukshëm të nivelit më të mirë se në vitin paraprak, gjë që janë edhe synimet e vazhdueshme e punës së gjithë zyrtarëve të Stacionit policor të Deçanit. Kështu është …

Më shumë...