leoni

Opinione

MSc. Adem Lushaj:Investimet në Bjeshkët e Deçanit, investime për zhvillimin e Kosovës

Adem Lushaj

(Pse duhet investuar në resurset turistike në Deçan? Pse duhet ndërtuar rruga Deçan-Plavë? A mund të shndërrohet Bjeshka e Belegut në qendër të skijimit të përmasave botërore?) Turizmi si një proces, me zgjerimin e vet zhvillimor, viteve të fundit është shndërruar në industri globale. Zhvillimi i turizmit është ngushtë i …

Më shumë...

Karderinis Isidoros: Italia në stuhi të euros

Karderinis Isidoros: Italia në stuhi të euros

Italia u bashkua me Eurozonën në vitin 1999, me kryeministrin Massimo d’Alema të parties e Majta Demokratike. Kjo pjesëmarrje fatale, e cila përfshinte humbjen e plotë të politikës monetare të pavarur, padyshim është shkaku kryesor i ecurisë zhgënjyese të ekonomisë italiane. Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) i vendit aktualisht qëndron …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Demokracia në Shqipëri – “produkt” fallco e skarco

Skënder S. Kapiti

Pse ka rezultuar demokracia shqiptare në një produkt skarco dhe fallco. Demokracia e cila fshihet dhe maskohet pas fjalës demokraci por qe  vepron e bën antidemokracinë është demokraci fallco; dhe demokracia e cila prishet nga antiligji, krimi,  papërgjegjshmëria, tradhëtia, mashtrimi dhe nga korrupsioni kjo është demokraci e prishur, pra demokraci …

Më shumë...

RKL: Kosova po prodhon gjenerata të nxënësve, që nuk arsimohen as edukohen për mësim, por për kopjim dhe falsifikim

RKL: Kosova po prodhon gjenerata të nxënësve, që nuk arsimohen as edukohen për mësim, por për kopjim dhe falsifikim

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, edhe këtë vit ka dështuar në organizimin e provimit shtetëror të maturës, sepse testi është shpërndarë masivisht në rrjete sociale. MASHT-i ishte zotuar muaj më parë se këtë vit nuk do të ketë keqpërdorime në këtë test pasi do të sigurojnë zhurmues të valëve …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: CILI ËSHTË ÇLIRIMTARI E CILI NDIHMAQARI?

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

(Edhe pse kaq mos mirënjohëse ndaj UÇK-së, megjithatë ma gëzofsh Kosovë Lirinë) Jeta në mërgim ishte po aq e rëndë sa edhe shtypja serbo-sllave në Kosovë por më pak e rrezikshme në kuptimin e mbijetesës fizike. Qëndruam atje sepse na jepej mundësia të punojmë për ta mbajtur familjen në atdhe …

Më shumë...

Mr. Ali Hertica: Revoltat politike janë shumë të rrezikshme

Ali Hertica

 A kanë të drejtë qytetarët të ngrenë krye kundër një qeverisje të padrejtë. Padrejtësia gjen vend kurdoherë kur autoritetet politike nxjerrin ligje që nuk mbështeten nga të gjithë. Mirëpo, detyra për bindje vlen edhe për ligjet e padrejta, megjithëse qytetarët i shikojnë ligjet edhe vendimet si të padrejta, ‘nuk’ duhet …

Më shumë...

Alejandro Greco: Bashkimi kombëtar do të bëhet patjetër, populli i bashkuar kurrë nuk do të mposhtet

Alejandro Greco: Bashkimi kombëtar do të bëhet patjetër, populli i bashkuar kurrë nuk do të mposhtet

Sot, e 20 Vjetori, është njëra prej datave të rëndësishme në Historinë e Kosovës dhe të Ballkanit, Dita e cmuar historike të Lirisë aq shumë të ëndëruar e të dëshiruar nga Populli Shqiptare, Dita e madhe e Ringjalljes se Shpirtit tē robëruar, të farkëtuar me Gjakun e Bijëve dhe Bijave …

Më shumë...

Ismet Azizi: Presione të pareshtura nga regjimit nacionalist serb ndaj boshnjakëve e Sanxhakut

Ismet Azizi: Presione të pareshtura nga regjimit nacionalist serb ndaj boshnjakëve e Sanxhakut

Këshilli Kombëtar Boshnjak, si organ më i lartë i boshnjakëve në Serbi , ka dërguar kërkesë Serbisë dhe Malit  të Zi për vendosjen e statusit special për Sanxhakun,  territori i së cilit është ndarë nga viti 1912 dhe shtrihet në këto dy shtete. Si rezultat i këtij veprimi, kanë filluar  …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Klithjet zgjedhore dhe “horuku” partiak

Agim Vuniqi

Po të kishim njëshin që do të përfaqësonte shumicën shqiptare dhe minoritetet, sigurisht që do të zvogëlohej shumë më shumë krimi i organizuar dhe korrupsioni, llogaritë do të jenë më të pastra, kryetari do t’u jep llogari qytetarëve-jo partive politike. Si duket të mos-kuptuarit e demokracisë parlamentare, jo, partiake, ka …

Më shumë...

PDK në Prizren: Reagim lidhur me shënimin e zbehtë të përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Objekti i Lidhjes

 Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren, reagon ndaj mënyrës së zbehtë të shënimit të përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, aq më tepër tashmë kur pushtetin lokal e ka Lëvizja Vetëvendosja,  e cila sa ishte në opozitë ka kritikuar vazhdimisht e madje edhe ka protestuar , para selisë …

Më shumë...

Kush anashkaloi veteranët e Fushë Kosovës, në vënien e gurë themelit të Shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari?

OVL e UÇK-së

Injorimi dhe anashkalimi i OVL UÇK-së dega në Fushë Kosovë, lidhur me vënien e gurë themelit të Shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari.  Të nderuara familje të dëshmorëve, Invalidë dhe Veteranë të UÇK-së, qytetarë të komunës sonë. Me rastin e njëzet (20) vjetorit të ditës së çlirimit të Fushë Kosovës, …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Të krenuar me nxënësit e Nyrnbergut

Program kulturo-artistik me nxë

Program kulturo-artistik me nxënësit e LAPSH-it  në Nyrnberg të Gjermanisë, qytet i landit të Bavarisë, me mësuesen  Lume Daci Hoti  dhe aktivistin e përkushtuar Selim Hoti, në bashkëpunim me Këshillin e Prindërve mbajtën një program kulturo artistik, të shoqëruar me këngë dhe recitime të ndryshme të përformuar nga nxënësit me …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç, si “Fiona e Shrekut”

Nebih Rexhepi

Fiona një personazh në film të animuar me Shrekun, e cila ndrron fytyrën sipas Hënës, punë ëndërrash, znj. Bërnabiq flet ëndërra. Lidhur me prononcimin e kryeministres serbe Bërnabiq, e cila i quan shqiptarët si të ardhur nga mali, asgjë e re, avazi i vjetër. Bërnabiq e përshkruan vehten si një …

Më shumë...

Lutfi Coka: Braktisja masive e vendlindjes është rezultat i zaptimit të kapitalit në vend nga zaptuesit e sunduesit

Ikjet

Askush nga kontinenti i vjetër apo i ri, nuk na vendos asnjë kusht që të mos jemi shqiptarë, apo të mos duam vendin tonë. Kush shet  vendin dhe historinë e vet nuk është shqiptarë dhe nuk bëhet kurrë  europian. Braktisja totale e vendlindjes është rezultat i zaptimit të kapitalit i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Abolimi i krimit në Kosovë…!

Agim Vuniqi

 Askush asnjëherë nuk u përgjegjë para drejtësisë, askush nuk dha as përgjegjësi morale, as politike në këtë vend, edhe kur humbën jetërat e njerëzve  Ngjarja e 6 qershorit 2014 në TC Kosova i shpërthimit në KEK ku humbën jetën tre punëtorë dhe u lënduan shumë të tjerë është njëra ndër …

Më shumë...

Sabit Ceci: Për luftëtarët e lirisë së Kosovës u themelua një Tribunal, por jo për kriminelët serbë

Sabit Geci

Ish eprori i UÇK-së i dënuar për krime lufte, Sabit Geci nëpërmjet një letre publike nga burgu, ka thënë se nuk e kupton se si ende nuk është krijuar një gjykatë për krimet serbe. E derisa ka pas një mesazh për bashkëluftëtarët në pushtet, ka theksuar se do të përballet …

Më shumë...