Opinione

Dragan Bursaq: Zgjedhjet e pasluftës i fituan ata që lavdëruan e madhëruan turpin më të madh të popullit, në historinë e Serbisë

Një gjysmë maratonë u mbajt në Banja Llukë të Bosnjës rreth dhjetë ditë më parë. Nuk  do të ishte e çuditshme që në mesin e pjesëmarrësve të mos kishte djem  të rinj që e donin Ratko Mlladiqin. Ndoshta ka pasur më shumë prej tyre dhe këtë kurrë nuk do të …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Vota e qytetarit amerikan në vitin 2020 do ta përcaktojë kursin e ardhshëm të historisë botërore

Agim Vuniqi

Kandidati për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, senatori Bernie Sanders ka rritur interesimin e të rinjëve me iden e tij të socializmit demokratik, kjo vërehet edhe nga mjetet e shumta financiare që dhurohen si donacione për të zhvilluar fushatën elektorale presidenciale ndër demokratë, për t’u përballur më 2020 …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shenjat e para të një interesimi zyrtar për tragjedinë e Tivarit

Frank Shkreli

  Ja edhe shenjet e para të një interesimi zyrtar për njërën prej tragjedive më të mëdha të historisë së Kombit shqiptar. Ditën e martë në Prishtinë u mbajt një akademi përkujtimore me rastin e 74-vjetorit të Masakrës së Tivarit. Sipas lajmeve, në tubimin e organizuar nën përkujdesjen e Presidentit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Agresivitet i egër ndaj “Nënës Natyrë”, si në Kosovë ashtu në Shqipëri

Nebih Rexhepi

Nëna-natyrë është personifikim greko-romak i natyrës që fokusohet në aspektet jetë-dhënëse dhe fisnike të natyrës duke e mishëruar atë, në formën e nënës. Sot ky koncept është universal dhe ekuivalent, në mbarë Botën. Në të kaluarën jo të largët, populli Shqiptar, ishte i lidhur ngushtë me natyrën. Me të drejtë …

Më shumë...

Dibran Fylli: Një himn për Sanxhakun e Nishit

Dibran Fylli

 Krijimi poetik “M’dridhet zâni n’çifteli” i autorit Shaban Baksi është rrëfim lirik me elemente të rrëfimit epik e dramatik, vepër letrare që himnizon sakrificën e qëndresën e popullit shqiptarë për mbrojtjen e trojeve stërgjyshore të Sanxhakut të Nishit dhe luftën kundër armiqve të shumtë e të egër. Duke qenë autori …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Në Shqipëri dhe në Kosovë duhet çmontuar sistemi politik i korrupsionit

Skënder Sadri Kapiti: Kush janë shqiptarët “tradhtarë” të shqiptarëve?!

Në Shqipërinë paskomuniste u instalua regjimi i korrupsionit, nje regjim antimoral dhe antidemokratik, por shumë hipokrit dhe djallëzor. Kjo sepse: regjimi falso demokratik paskomunist ishte dhe vazhdon te jetë një regjim anti publik dhe antikombëtar maskuar me maskën mashtruese demokratike, antikomuniste dhe pseudopatriotike. Po kështu edhe në Kosovë, pas çlirimit …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Natën e parë e vuajtëm të nesërmen e kritikuam “Notre Damen”, pse ndryshojmë aq shpejt?

Ilir Muharremi: Natën e parë e vuajtëm të nesërmen e kritikuam “Notre Damen”, pse ndryshojmë aq shpejt?

Maja e katedrales digjej dhe sytë e tërë botës ishin drejtuar nga ajo. Ishte diçka e jashtëzakonshme. Dukej një flakë mbi rozetën qendrore.Ajo tashmë ishte ngritur ndërmjet dy kambanave. Flaka bëhej edhe më e çrregullt dhe shumë e furishme. Vërehej edhe era që e shpërndante edhe më, e tymi sa …

Më shumë...

Jorgo Mandili: Hipokrizi shqiptare

Jorgo Mandili

 (Titulli i këtij shkrimi është marrë nga emisioni i Rudinës në “Dritare”: Djegia e një “ëndrre” – NOTRE DAME e Parisit) Në Paris u dogj Notre Dame. Humbje e madhe e vlerave të kulturës botërore, padyshim! Dhe jo vetëm Rudina, por edhe Fevziu edhe Dudushi me emisionet tyre i bënë …

Më shumë...

Seremb Gjergji: Nëse vazhdon ikja e të rinjve nga Kosova, vendi në vitin 2022 do të ketë 600.000 banorë

Seremb Gjergji

Në shkurt, 46.000 të rinj, me viza pune janë larguar nga Kosova. Deri me 30 qershor do të largohen rreth 127.000 veta. Kjo vjen në mungesë të PERSPEKTIVES që shteti i Kosovës nuk u ofron të rinjve. Krejt bota i ruan Resurset Njerëzore – Ne i ndjekim. Sipas Entit të …

Më shumë...

Fehmi Rama: Mohimi i krimeve të luftës nga zyrtarë serbë, duhet sanksionuar dhe penalizuar

Fehmi Rama

Hap i dobishëm është inicimi i një ligji me të cilin sanksionohen dhe penalizohen të gjithë ata që mohojnë krimet e kryera nga pushtuesi serb ne Kosovë, nga ana e MD-së. Nga lufta jonë çlirimtare humbëm me të dashurit tonë, humbëm familjarë, miq, shok. Në Kosovë u bë gjenocid, si …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shteti dhe feja janë dy ente me role të ndryshme

Frank Shkreli

Njoftohet se këtë javë, qeveria e kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama miratoi fonde nga buxheti i shtetit për vitin 2019, për pesë komunitetet fetare në Shqipëri.  Vendimi i qeverisë përcakton se si duhet të shpërndahen këto fonde në mbështetje të komuniteteve fetare në vend, mos qofsha gabim, përfshirë edhe …

Më shumë...

Ramiz Krasniqi: Beteja për “Shkëmbin e Gradinës”

Ramiz Krasniqi: Beteja për “Shkëmbin e Gradinës”

18 Prilli i vitit 1999 na kujton luftën e trimave më të dinjetetshëm të lirisë, ditën historike për fatin e luftë sonë çlirimtare, atë ditë mbrohej nderi i atdheut, Shtabit i Përgjithshëm i UÇK-së, mbrohej zëri militant i Radios “Kosova e lire” dhe i agjencisë “Kosova press” dhe mbi të …

Më shumë...

Shefki Rashiti: Dëshmorët AHMET ALI MEHMETI – “PLAKU I MALEVE “, ARSIMI ISUFI Dhe SHEMSI ISUFI

Shefki Rashiti: Dëshmorët AHMET ALI MEHMETI - "PLAKU I MALEVE ", ARSIMI ISUFI Dhe SHEMSI ISUFI

Me 18 prill të vitit 1999 në orët e para ditës, në trevën e Gollakut armiku serbo-sllav, ndërmori ofensivë  të ashpër e të egër, ndaj banorëve shqiptar të asaj treve. Saktësisht armiku u vërsul, kah fshatrat e banuara me popullate të përzier shqiptaro-serbe, dhe vendbanimeve tjera etnikisht të banuara me …

Më shumë...

Zana Bytyqi diplomatit Amerikan: Ligji për Gjykatën Speciale DUHET që të plotësohet për krimet serbe

Zana Bytyqi diplomatit Amerikan: Ligji për Gjykatën Speciale DUHET që të plotësohet për krimet serbe

Kriminelët e Serbisë DUHET që të ndëshkohen për krimet ndaj civilëve shqiptarë të Kosovës dhe ligji për Gjykatën Speciale i miratuar nga Parlamenti i Kosovës në vitin 2015 DUHET që të plotësohet për këtë qëllim pa vonesë, i ka thënë sot përfaqësuesja e shoqatës « Familja dhe Shpresa » nga …

Më shumë...

Çerkin Dukolli: 20 vite nga beteja në Malet e Berishës

Çerkin Dukolli: Liria e shtypit, është e drejtë themelore dhe vlerë kuptimplote e shteteve demokratike

20 vite nga beteja në Malet e Berishës dhe rënja e dëshmorëve të kombit Islam Kastrati, Mentor Morina, Ramadan Bytyqi, Halim Bajraktari e Mentor Gashi. Kujtojmë heroizmin e pashoq të luftëtarëve të UÇK-së, në betejën e Gurit të Gradinës e cila përfundimisht rrënoj ëndërrën shesheliane për të pushtuar malet e …

Më shumë...

Fatmir Arifi: Realiteti flet shqiptarët e Kosovës Lindore janë në gjendje të mjerueshme

Fatmir Arifi: Realiteti flet shqiptarët e Kosovës Lindore janë në gjendje të mjerueshme

Realiteti flet… Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë në gjendje të mjerueshme dhe si asnjëherë më parë që nga përfundimi i luftës nuk kemi pasur një humbje të kuptimit të politikës si tani. Humbja e kuptimit të politikës është si pasojë e devijimit fundamental të të drejtave të shqiptarëve në …

Më shumë...