leoni

Opinione

Mehdi Krasniqi: Nga fletët e revoltës

Mehdi Krasniqi

(Shkëputur nga Ditari Personal, f 6547- 6549, në vend të letrës së hapur) I nderuar Zotni! Ka kohë që s’më ka rënë të të takoj. Të dy jemi të zënë me punët e përditshme. Ky është një ndër qindra shkaqet që s’shihemi. Duke e parë që nuk po arrijmë të …

Më shumë...

Frank Shkreli: Të ndarë e të përçarë, ose një parashikim i dështimit të Samitit të Berlinit –tre vjet më parë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Shënim: Skema për ndryshim kufijsh ose shkëmbim territoresh, e tjera,  e trojkës Rama-Vuqiç-Thaçi kishte filluar për së mbrapshti në Beograd me takimin Rama -Vuçiq në tetor të vitit 2016.  Një shikim mbrapa dhe një parashikim, shkruar me 18 tetor, 2016 – pas takimit Rama Vuçiq në Beograd.  Kam drojë se …

Më shumë...

Lutfi Coka: Historia do të na mallkojë për heshtjen tonë!?

Halit Coka

Jetojmë në një kohë të vёshtirë pёr kombin shqiptarë. Janë ulur kembёkryq mbi heroizmin e idealet e heronjëve të luftës, mbi epokën më tё lavdishme të historisë së popullit tonë,”mbretër” pa mbretëri, rapsodë pa ҫifteli, ”burra”pa burrëri, ”oratorë” pa fjalë ,”kalorës” pa kalë, ”shtetarë” pa shtet, ”besnikë “pa amanet,” kronist”pa  …

Më shumë...

Guximtar Labenishti: Një test i qëlluar për Ali Ahmetin, BDI-në dhe hipokrizinë qeveritare të Maqedonisë së Veriut

Guximtar Labenishti: Një test i qëlluar për Ali Ahmetin, BDI-në dhe hipokrizinë qeveritare të Maqedonisë së Veriut

Ali Ahmeti – BDI & co në qeverinë e RMV, a u mërzitët për rastin e sotëm në kalanë e Ohrit, dhunimin e Flamurit Shqiptar dhe personave që e shpalosën atë!?! Duhet të mërziteni, se ishte një test i qëlluar  per ju dhe qeverinë “proshqiptare” të Zaevit…! Sa bukur duket …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Ndihma e Gjermanisë ishte e jashtëzakonshme – këtë vetëm i vërbri nuk mund ta shohë!

Zeqir Bekolli: Ligji i Pagave Thikë me dy tehe apo bombë e kurdisur?!

Në publik, po qarkullon një deklaratë e drejtuesit të TV Klan, Baton Haxhiut, se gjoja Gjermania nuk e paskësh ndihmuar gjithaq Kosovën. Ka të ngjarë se kjo deklaratë e Haxhiut vjen si pasojë e zemërimit për mos përmushjen e qëllimit të tij për coptimin e Kosovës. Ai paradokohe pat thënë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kot reagojnë ata që mbartin përgjegjësinë e rihapjes së bisedimeve politike për statusin e Kosovës

Jakup Krasniqi: Sekserët në politikë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se reagimet politike para takimit të Berlinit janë reagime koti, sidomos të atyre që mbajnë përgjegjësin e rihapjes së bisedimeve politike për statusin e Kosovës. Ata që në vitin 2012 që heshtën ose ua dhanë vizën bisedimeve të reja politike me …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Sporti duhet t’u takojë sportistëve…!

Agim Vuniqi

Nuk mundet që politika të udhëheqë me sportin, përkundrazi sporti mund të ndihmojë në përpjekjet e diplomacisë kosovare në rrafshin ndërkombëtarë. Që në ditët e para të formimit të shteteve sovrane sporti ka luajtur një rol kyç në diplomaci, shumë shpesh duke përfshirë slloganin “Së pari miqësi, pastaj gara” apo …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Zgjedhjet e pasluftës i fituan ata që lavdëruan e madhëruan turpin më të madh të popullit, në historinë e Serbisë

Një gjysmë maratonë u mbajt në Banja Llukë të Bosnjës rreth dhjetë ditë më parë. Nuk  do të ishte e çuditshme që në mesin e pjesëmarrësve të mos kishte djem  të rinj që e donin Ratko Mlladiqin. Ndoshta ka pasur më shumë prej tyre dhe këtë kurrë nuk do të …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Vota e qytetarit amerikan në vitin 2020 do ta përcaktojë kursin e ardhshëm të historisë botërore

Agim Vuniqi

Kandidati për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, senatori Bernie Sanders ka rritur interesimin e të rinjëve me iden e tij të socializmit demokratik, kjo vërehet edhe nga mjetet e shumta financiare që dhurohen si donacione për të zhvilluar fushatën elektorale presidenciale ndër demokratë, për t’u përballur më 2020 …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shenjat e para të një interesimi zyrtar për tragjedinë e Tivarit

Frank Shkreli

  Ja edhe shenjet e para të një interesimi zyrtar për njërën prej tragjedive më të mëdha të historisë së Kombit shqiptar. Ditën e martë në Prishtinë u mbajt një akademi përkujtimore me rastin e 74-vjetorit të Masakrës së Tivarit. Sipas lajmeve, në tubimin e organizuar nën përkujdesjen e Presidentit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Agresivitet i egër ndaj “Nënës Natyrë”, si në Kosovë ashtu në Shqipëri

Nebih Rexhepi

Nëna-natyrë është personifikim greko-romak i natyrës që fokusohet në aspektet jetë-dhënëse dhe fisnike të natyrës duke e mishëruar atë, në formën e nënës. Sot ky koncept është universal dhe ekuivalent, në mbarë Botën. Në të kaluarën jo të largët, populli Shqiptar, ishte i lidhur ngushtë me natyrën. Me të drejtë …

Më shumë...

Dibran Fylli: Një himn për Sanxhakun e Nishit

Dibran Fylli

 Krijimi poetik “M’dridhet zâni n’çifteli” i autorit Shaban Baksi është rrëfim lirik me elemente të rrëfimit epik e dramatik, vepër letrare që himnizon sakrificën e qëndresën e popullit shqiptarë për mbrojtjen e trojeve stërgjyshore të Sanxhakut të Nishit dhe luftën kundër armiqve të shumtë e të egër. Duke qenë autori …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Në Shqipëri dhe në Kosovë duhet çmontuar sistemi politik i korrupsionit

Skënder Sadri Kapiti: Kush janë shqiptarët “tradhtarë” të shqiptarëve?!

Në Shqipërinë paskomuniste u instalua regjimi i korrupsionit, nje regjim antimoral dhe antidemokratik, por shumë hipokrit dhe djallëzor. Kjo sepse: regjimi falso demokratik paskomunist ishte dhe vazhdon te jetë një regjim anti publik dhe antikombëtar maskuar me maskën mashtruese demokratike, antikomuniste dhe pseudopatriotike. Po kështu edhe në Kosovë, pas çlirimit …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Natën e parë e vuajtëm të nesërmen e kritikuam “Notre Damen”, pse ndryshojmë aq shpejt?

Ilir Muharremi: Natën e parë e vuajtëm të nesërmen e kritikuam “Notre Damen”, pse ndryshojmë aq shpejt?

Maja e katedrales digjej dhe sytë e tërë botës ishin drejtuar nga ajo. Ishte diçka e jashtëzakonshme. Dukej një flakë mbi rozetën qendrore.Ajo tashmë ishte ngritur ndërmjet dy kambanave. Flaka bëhej edhe më e çrregullt dhe shumë e furishme. Vërehej edhe era që e shpërndante edhe më, e tymi sa …

Më shumë...

Jorgo Mandili: Hipokrizi shqiptare

Jorgo Mandili

 (Titulli i këtij shkrimi është marrë nga emisioni i Rudinës në “Dritare”: Djegia e një “ëndrre” – NOTRE DAME e Parisit) Në Paris u dogj Notre Dame. Humbje e madhe e vlerave të kulturës botërore, padyshim! Dhe jo vetëm Rudina, por edhe Fevziu edhe Dudushi me emisionet tyre i bënë …

Më shumë...

Seremb Gjergji: Nëse vazhdon ikja e të rinjve nga Kosova, vendi në vitin 2022 do të ketë 600.000 banorë

Seremb Gjergji

Në shkurt, 46.000 të rinj, me viza pune janë larguar nga Kosova. Deri me 30 qershor do të largohen rreth 127.000 veta. Kjo vjen në mungesë të PERSPEKTIVES që shteti i Kosovës nuk u ofron të rinjve. Krejt bota i ruan Resurset Njerëzore – Ne i ndjekim. Sipas Entit të …

Më shumë...