leoni

Opinione

Bardhyl Mahmuti: Edhe Wolfgang Petrichi e di se ndërhyrja e NATO-s nuk ishte ilegale!

Bardhyl Mahmuti

Siç informuan mediet në Serbi, madje edhe televizioni shtetëror serb, ish ndërmjetësuesi i BE-së në bisedimet në Rambuje Wolfgang Petrich në debatin e organizuar nga Lëvizja serbo-austriake për solidaritet në Vjenë i cilësoi “bombardimet e NATO-s si ilegale, sepse, sipas tij, kanë ndodhur në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”. Nëse …

Më shumë...

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 – 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 - 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Ramadan Rizani: Reagim drejtuar Qeverisë dhe Institucioneve Relevante të Republikës së Kosovës

Ramadan Rizani: Reagim drejtuar Qeverisë dhe Institucioneve Relevante të Republikës së Kosovës

Duke parë vështirësitë e popullatës dhe në gjendjen në të cilën ndodhemi, e shoh  të arsyeshme të njoftoj  qeveritarët dhe popullin, për  padrejtësitë të cila po u bëhen për çdo ditë e muaj qytetarëve, pastaj vështirësitë e jetës, pengesat për të drejtat njerëzore, injorimi, mungesa e përkrahjes nga njerëzit në …

Më shumë...

Shemsi Syla: Të korruptuarit e pandëshkuar

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

  “Sa më shumë një shtet bëhet i korruptuar, aq më shumë shtohen ligjet”  (G.C. Tacito)  Gjithandej Kosovës njerëzit janë të dëshpëruar. Të dëshpëruar nga zhgënjimi i madh që pësuan nga “pushtetarët e korruptuar”. Të revoltuar nga “pushtetarët e pandëshkuar”. Të neveritur nga qetësia  e mospërfillja e zhgënjimit qytetar nga …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Skënder S. Kapiti

Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pushteti i “clochard-ve” të padrejtë “ushqen” kaosin urban

Agim Vuniqi

Prishtina e ngrehinave shumëkatëshe me rrugë-dhi të ngushta është bërë shembull tipik i kaosit urban, i mbikalimeve me shkallë të rrëpishme, alpiniste, të pashfrytëzuara, që simbolizojnë zgjidhjet aspak praktike të kapërcimit të rrugëve dyanësore, diçka e tillë praktikohet në autoudhë, jo në vende të hapura brenda qytetit. Posa më ra …

Më shumë...

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Është vështirë ta kuptosh mendjen e një vrasësi. Motivet gjithmonë gjenden në kokat e tyre, por nganjëherë edhe nuk ndodh ashtu. Shpesh motivet janë raciste dhe çmenduritë keqpërdoren me arsye për të dalë nga situata. I çmenduri është i lirë, këpucët e tij nuk i njohin ligjet e shoqërisë normale. …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Demokracia shqiptare është mashtrim dhe krim në emër të Republikës dhe Ligjit

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Në demokracinë shqiptare, tre pushtetet te cilat duhet të jenë të pavarura si Legjislativi, Ekzekutivi dhe Gjyqësori: ato faktikisht funksionojnë në kooperim dhe në simbiozë intriguese dhe djallëzore duke e trajtuar shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë si prona private të tyre; ato fuknsionojnë si një koorporatë fitimprurëse biznesi korruptiv, politik, kriminal …

Më shumë...

Çapajev Gjokutaj: Është e vështirë të gjesh se përse president, Ilir Meta, folur për juntë ushtarake

Çapajev Gjokutaj

Presidenti i Republikës, z Ilir Meta, ka bërë dje një deklaratë emergjence. Ka thenë se, për të zgjidhur krizën aktuale, është gati të dorëhiqet nga posti i lartë. Si të mos mjaftonte kjo, ne vazhdim e ka rritur temperaturën e ligjërimit dhe ka hyrë në zonat e patetikës kur ka …

Më shumë...

Vladimir Arsenijeviq: Kosova është shtet i pavarur, na pëlqeu neve ose jo!

Vladimir Arsenijeviq: Kosova është shtet i pavarur, na pëlqeu neve ose jo!

Nuk shoh mënyrë se si konflikti i ngrirë do të ishte më mirë se sa marrëveshja, ka thënë për FoNet shkrimtari serb.  Vladimir Arsenijeviq dhe ka vlerësuar se Serbia e Kosova do të duhej të ndërtonin marrëdhënie të arsyeshme e të mira fqinjësore. Sado që mediet serbe, opinioni dhe politika …

Më shumë...

Berat Luzha: Nëse një popull është në agoni dhe në narkozë të thellë, duhet kërkuar se kush e qiti në anestezion të përgjithshëm

Berat Luzha

(Me rastin e 20 Vjetorit te rënies heroike te dëshmorit dhe intelektualit profesorit te historisë,  Selim Berisha) Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët mbetet prore i freskët në mendjet tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do t’i mbajnë në zemër dëshmorët, për t’i bërë ata …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shënime udhëtimi plotë befasi…

Agim Vuniqi

Copëza jete (nga ditari im personal) Çdo shkuarje e ardhje nga Amerika në Kosovë është një përpjekje e guximshme për të ndërruar menynë e përditshme të lajmeve por edhe afrimin e një bote tjetër të cilës i përkas edhe vet, me të gjitha të mirat e të këqijat, të mbështjellura …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Është fyerje të kërkohet drejtësi te krimi, te korrupsioni dhe te injoranca e Drejtësisë

Skënder S. Kapiti

Po të pyesësh të gjithë ata të cilët kanë pasur dhe që kanë kërkuar drejtësi te gjykatat shqiptare habitesh se cfarë faktesh e akuzash dëgjohen prej tyre për përvojat e hidhura, kriminale, korruptive dhe antiligjore që u  janë bërë nga vendimmarrjet gjyqësore kriminale në Shqipëri. Dhe kjo vertetohet me faktin …

Më shumë...

Vuk Drashkoviq: Në luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën, në një luftë të re, do ta humbnim edhe Serbinë

Vuk Drashkoviq

E pyeti mësuesja Pericën e vogël: “Sa bëjnë dy plus dy?” “Trembëdhjetë”, u përgjigj ai. “Pericë, i ke dy molla, pastaj mami t’i jep edhe dy. Sa molla do t’i kesh pastaj?” “Trembëdhjetë”, përsërit Perica. “Mami t’i jep dy molla, ndërsa tezja edhe dy të tjera. Sa molla do t’i …

Më shumë...

Frank Shkreli: 24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë

Sulmet ajrore të NATO-s

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë, dhunën dhe …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Ali Pashai dhe varri i tij në dy kontinente

Ali Pashë Tepelena

Ishte  ditë  vjeshte, por  dielli  digjte  si në  gusht. Këmbët  më  çuan  përpara  një  dyqani  ëmbëlsirash në Janinë. Ishin vitet e pasluftës së Dytë Botërore. Në  vitrinën e dyqanit  më  tërhoqi  vëmendjen një portret  i  njohur, vendosur  në  një  kornizë. E kisha  parë për herë parë nëpër  faqet  e librave  …

Më shumë...