leoni

Opinione

Dr. Sylë Ukshini: Kosova dhe Shqipëria kanë dhe do të kenë një udhëtim të përbashkët

Dr. Sylë Ukshini: Kosova dhe Shqipëria kanë dhe do të kenë një udhëtim të përbashkët

Të dashur miq, Po ju shkruaj nga Prishtina. Fundviti 2019 përkoi me përfundimin e misionit tre vjeçar të detyrës sime në krye të Ambasadës së Kosovës në Tiranë. Ka qenë nder të jem në misionin diplomatik në Tiranë. Ju uroj të gjithëve dhe po Ju përshëndes, sidomos atyre, të cilëve …

Më shumë...

Dren Sh. Brahimaj: Masakra e Novosellës – 5 janar 1945

Dren Sh. Brahimaj: Masakra e Novosellës - 5 janar 1945

Sot, 75 vite më parë ndodhi njëra ndër masakrat më të mëdha ndaj popullatës shqiptare të rrethit të Podgurit në komunën e Pejës. Në orët e hershme të mëngjesit të 5 janarit 1945, fshati Novosellë u rrethua nga ushtria serbe e cila kishte synim të kryente misionin e saj shovenist …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Radio-Kosova e Lirë është fjala e zërit të kombit, pa mëdyshje, pa shpifje, pa ndrojtje se dikujt i hy në hak

Mehmet Bislimi

Një përvjetor, jo vetëm sa për të kujtuar rrugët e jetës sonë të rëndë që tanimë janë nën pushtetin e mohuesve të pandreqshëm. Një përvjetor, jo vetëm sa për të thënë dy fjalë të mira… Një përvjetor dhe më shumë se kaq: në këtë kohë të mohueseve, nihilistëve,  sajuesve, stisëve, …

Më shumë...

Sylë Ukshini: Kam kënaqësinë të uroj 21 vjetorin e themelimit të Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress

RKL

Kam kenaqesine te Ju uroj 21 vjetorin e themelimit te “Kosova lire “. Ishte një ngjarje shumë e veçantë dhe e rëndësishme në luftën tonë për çlirim nga aokupatori serb. Krahas luftës së armatosur, lufta medieve ishte po aq vendimtare në afirmimin e kauzës së Kosovës dhe të luftës së …

Më shumë...

Familja Alidemaj në kryeqytet tash e 10 vjet jeton në kontejner, shpresë për ta mbeten bamirësit e jo institucionet

Familja Alidemaj në kryeqytet tash e 10 vjet jeton në kontejner, shpresë për ta mbeten bamirësit e jo institucionet

Familja Alidemaj në kryeqytet tash e 10 vjet jeton në kontejner, shpresë për ta mbeten bamirësit e jo institucionet Në kushte të vështira për jetesë e pa një vend ku mund të kryejnë nevojat elementare, po jeton familja dyanëtarëshe Alidemaj, në lagjen kodra e Trimave të kryeqytetit. Zylfije e Jeton …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Fjala e rastit në ditën e inagurimit të radios “Kosova e Lirë”

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Ndjej kënaqësi të veçantë, që me krijuat mundësinë dhe më dhatë rastin që në emër të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e në emrin tim t’iu uroj e t’ju përgëzoj për këtë nismë të guximshme, të mbarë e të lavdishme Si shumë lëvizje kombëtare e ndërkombëtare që …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Radio-Kosova e Lirë dhe Agjencia Kosovapress kanë frymuar dhe po frymojnë shqip

Dilaver Goxhaj

Sot, më  4 janar 2020, është kënaqësi jo vetëm për punonjësit e institucionit të Radio Kosova e Lirë dhe i Agjensisë Kosovapress, të cilët i kanë drejtuar dhe po i drejtojnë prej 21 vite rresht, (thënë ndryshe për 7670 ditë) pa e ndërprerë veprimtarinë mediatike as edhe njjë ditë të …

Më shumë...

Lëvizja popullore shqiptare për kultivimin e veprimtarisë revolucionare të Enver Hoxhës, uron Radion-Kosova e Lirë

Remzi Hasani

Mesazh urimi për Radion-Kosova e Lirë! Shumë e respektuar redaksi e Radios-Kosova e Lirë, me rastin e 21 vjetorit të themelimit të zërit radiofonik të luftës çlirimtare në Kosovë, në emrin tim dhe të LPSH-KVE-së ju lutem i pranoni urimet tona për këtë ngjarje të shënuar në historinë epokale të …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Ju që keni qëndruar vertikalisht gjatë dhe pas luftës, tani jeni të nderuar para popullit

Nebih Rexhepi

E nderuar Drejtori e Radios Kosova e Lirë! Pranoni përshëndetjen time që po e nxjerrë thellë nga brendësia e zemrës dhe shpirtit. Është kjo kënaqësi e imja për këtë Urim, sepse Radio Kosova e Lirë me të drejtë mund të themi: “Zëri i Lirisë”. Ju keni qëndruar vertikalisht gjatë luftës, …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Një qeveri të re për ta çuar vendin në zgjedhje

Blerim Muriqi

Zgjedhjet po mbushin muajin e tretë. Pikërisht në këtë përmbushje të tremujorit është paralajmëruar takimi LVV-LDK, por edhe takimi i mbandatimit nga Presidentit Thaqi të kandidatit të LVV-së, që pritet të jetë z.Kurti. LDK në fokus të kësaj ka thirrur takimet e kryesisë dhe të grupit parlamentar, prej ku mund …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Vuçiç, në mendjemadhësinë e tij, synon të shfrytëzojë “minishengenin” për projektet e tij hegjemoniste

Mona Agrigoroaiei

Sinqeriteti dhe bashkëpunimi i bazuar në sinqeritet që vuri themelin e BE-së dhe idesë evropiane nuk ndodhet në Ballkan, ku kohët e fundit është shfaqur projektin e quajtur “Mini-shengeni Ballkanik”, ky projekt hegjemonist serbo-maqedonas për dominim në Ballkan… (!) Kur Robert Schumman paraqiti projektin e Komunitetit të Çelikut dhe Qymyrgurit …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: 21 vjet më zërin atdhedashës të radios KOSOVA E LIRË

Ndërlidhja e perfeksionizmit më ankth dhe depresion në kohën pandemisë globale COVID-19 – rast studimi në Kosovë I

Historikisht muaji janar ka simbolizuar fillimin e një etape të re, një jete apo një procesi që fillon nga e para me energji të reja. Por në kontekstin tonë shqiptar muaji janar ndonëse i acartë në aspektin stinor çdoherë ka qenë i zjarrtë ngase pikërisht në këtë muaj kanë ndodhur …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: PDK-ja apo koherenca e një identiteti në vitin 2020

Bahri Bivolaku

Reformimi më i mirë do të ishte kur krahas prurjeve të reja, kthimi tek anëtarësia më besnike e saj e që e bëjnë anëtarësia e dalë si fryt i veprimtarëve për lirinë e vendit dhe devotshmërisë për t’i shërbyer me nder.   Partia Demokratike e Kosovës, e themeluar në tetor …

Më shumë...

Ali Hertica: Udhëheqja politike dhe administrative në demokracinë kosovare

Ali Hertica

Udhëheqësit politikë dhe administrativë jetojnë në kohë të trazuara dhe përballen me zgjedhje të vështira për atë kurs që po shkojnë. Një busull morale mund t’ju ndihmojë të bëni zgjedhje të gjitha problemeve  shtetërore dhe politike në shoqërinë  e Kosovës. Udhëheqësit politikë vijnë në të gjitha format dhe madhësitë. Disa …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: KOMANDANT XHEVAT QERIMI

met Sylejmani: KOMANDANT XHEVAT QERIMI

Lufta e popullit shqiptar në ish-jugosllavi në përgjithësi dhe në Kosovë në veçanti, është lufte titanike dhe heroike! Që atëherë u kur u aneksuan nga Serbia dhe fqinjët me apetite grabitqare, shovene e antinjerezore edhe shtypja e shfrytëzimi, dhuna dhe terrori ishin jashtë çdo norme njerëzore! Radhët e organizuara politiko-patriotike …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Marrëzi apo turp i RTSH, në Natën e Vitit të Ri

Nebih Rexhepi

Ka kohë që mjetet e informimit në të dyja anët e kufirit të turpit Shqiptaro-shqiptar, jo rrallë e kalojnë kodeksin gazetareskë, sepse ato financohen nga burime anti-shqiptare. Dhe as që ka shenja ndryshimi. Më 31 dhjetor 2019, diku nga ora 22. 30 minuta, sipas kohës së Londrës, në Shqipëri dhe …

Më shumë...