leoni

Opinione

Agron Kajtazi: S’na mbeti tjetër pos jetojmë aq sa na ka dhënë zoti jetë, me punë e djersë, sepse na i morën të gjitha

Të lodhur e të rraskapitur, të uritur e të merzitur, te vrarë e të plagosur, të shterur në pikën e fundit të mundit, menduam veç një gjë…: Të vazhdojmë të jetojmë aq sa na ka dhënë zoti jetë, me punë e n\djersë të ballit..! Prej lodhjes tonë, mundit dhe sakrificës, …

Më shumë...

Skëndër Sadri Kapiti: Çfarë i “shtrëngon” disa pushtetarë shqiptarë, të cilët duan ndarjen e Kosovës?!

Skënder S. Kapiti

Historia ka treguar se politikanët shqiptarë në të shumtët prej tyre, më shumë kanë parë dhe janë interesuar për interesat e ngushta personale, familjare , për pushtetin e për perfitime materiale, pasurie, politike e ideologjike; janë shquar si egoist e inatxhinj të paturp e të papërgjegjshëm për interesin kombëtar. Për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kosova sa herë që reflekton paqe, atakohet më së shumti nga Serbia!

Agim Vuniqi

Si duket Serbia e cila ka investuar shumë në prishjen e imazhit të Kosovës, ka tronditur opinionin evropian përmes Dick Marty-t, për të zhvendosur lajmet e mira për një situatë relativisht të qetë që vjen nga Kosova, dhe për një pjesëmarrje të konsiderushme të serbëve në te. A është ky …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Oborrtarët e kryeministrit dhe thirrja për arrati politike

Bahri Bivolaku

 Për të matur virtytin e një njeriu, nuk duhet ta shohim në rastet e mëdha por në jetën e përditshme Pse ka ndërruar kursin politika e shteteve perëndimore ndaj Serbisë? Arsyeja mbase është e qartë, pasi ne në këto vitet e fundit përçonim klishe politike të orientimit pro Perëndimor, gjersa …

Më shumë...

Frank Shkreli: Studimi: Demokracia e vërtetë është e mirë edhe për shëndetin fizik të njerëzve

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Winston Churchilli ka thënë se, “Askush nuk pretendon se demokracia është një sistem qeverisës i përsosur ose i përkryer. Në të vërtetë, është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, me përjashtim të formave të tjera të qeverisjes që janë provuar, nga koha në kohë.”  Me fjalë …

Më shumë...

Avdyl Kodra: Beteja e 29 Marsit e vitit 1999 në Prekaz

Avdyl Kodra: Beteja e 29 Marsit e vitit 1999 në Prekaz

Më 29 Mars të vitit 1999 forcat ushtarake dhe policore edhe njëherë, iu kishin sulur Prekazit, për të vrarë, plaçkitur dhe djegur. Ishte gati fundi i ditës, kur zakonisht nuk priteshin sulme armike, ishin tërhequr rojet dhe meqenëse ishte ditë Bajrami, një grup luftëtaresh ishin tubuar për te ngrëne dhe …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Sistemi i pagesave në Kosovë i përafërt me modelin ish-sovjetik “klering”

Agim Vuniqi

    Sistemi më i thjeshtë i tregisë “klering” është shkëmbimi direkt mall për mall, kështu sot shitet dhe blihet në Kosovë. Këtë sistem kanë instaluar qeveritë njëra pas tjetrës, sidomos PDK-ja, por edhe LDK-ja, sidomos kanë qenë të shprehura lidhjet biznesore në pushtetin komunal, përmes marrjes “cash” nga publiku (qytetarëve …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Edhe Wolfgang Petrichi e di se ndërhyrja e NATO-s nuk ishte ilegale!

Bardhyl Mahmuti

Siç informuan mediet në Serbi, madje edhe televizioni shtetëror serb, ish ndërmjetësuesi i BE-së në bisedimet në Rambuje Wolfgang Petrich në debatin e organizuar nga Lëvizja serbo-austriake për solidaritet në Vjenë i cilësoi “bombardimet e NATO-s si ilegale, sepse, sipas tij, kanë ndodhur në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”. Nëse …

Më shumë...

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 – 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 - 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Ramadan Rizani: Reagim drejtuar Qeverisë dhe Institucioneve Relevante të Republikës së Kosovës

Ramadan Rizani: Reagim drejtuar Qeverisë dhe Institucioneve Relevante të Republikës së Kosovës

Duke parë vështirësitë e popullatës dhe në gjendjen në të cilën ndodhemi, e shoh  të arsyeshme të njoftoj  qeveritarët dhe popullin, për  padrejtësitë të cila po u bëhen për çdo ditë e muaj qytetarëve, pastaj vështirësitë e jetës, pengesat për të drejtat njerëzore, injorimi, mungesa e përkrahjes nga njerëzit në …

Më shumë...

Shemsi Syla: Të korruptuarit e pandëshkuar

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

  “Sa më shumë një shtet bëhet i korruptuar, aq më shumë shtohen ligjet”  (G.C. Tacito)  Gjithandej Kosovës njerëzit janë të dëshpëruar. Të dëshpëruar nga zhgënjimi i madh që pësuan nga “pushtetarët e korruptuar”. Të revoltuar nga “pushtetarët e pandëshkuar”. Të neveritur nga qetësia  e mospërfillja e zhgënjimit qytetar nga …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Skënder S. Kapiti

Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pushteti i “clochard-ve” të padrejtë “ushqen” kaosin urban

Agim Vuniqi

Prishtina e ngrehinave shumëkatëshe me rrugë-dhi të ngushta është bërë shembull tipik i kaosit urban, i mbikalimeve me shkallë të rrëpishme, alpiniste, të pashfrytëzuara, që simbolizojnë zgjidhjet aspak praktike të kapërcimit të rrugëve dyanësore, diçka e tillë praktikohet në autoudhë, jo në vende të hapura brenda qytetit. Posa më ra …

Më shumë...

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Është vështirë ta kuptosh mendjen e një vrasësi. Motivet gjithmonë gjenden në kokat e tyre, por nganjëherë edhe nuk ndodh ashtu. Shpesh motivet janë raciste dhe çmenduritë keqpërdoren me arsye për të dalë nga situata. I çmenduri është i lirë, këpucët e tij nuk i njohin ligjet e shoqërisë normale. …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Demokracia shqiptare është mashtrim dhe krim në emër të Republikës dhe Ligjit

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Në demokracinë shqiptare, tre pushtetet te cilat duhet të jenë të pavarura si Legjislativi, Ekzekutivi dhe Gjyqësori: ato faktikisht funksionojnë në kooperim dhe në simbiozë intriguese dhe djallëzore duke e trajtuar shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë si prona private të tyre; ato fuknsionojnë si një koorporatë fitimprurëse biznesi korruptiv, politik, kriminal …

Më shumë...

Çapajev Gjokutaj: Është e vështirë të gjesh se përse president, Ilir Meta, folur për juntë ushtarake

Çapajev Gjokutaj

Presidenti i Republikës, z Ilir Meta, ka bërë dje një deklaratë emergjence. Ka thenë se, për të zgjidhur krizën aktuale, është gati të dorëhiqet nga posti i lartë. Si të mos mjaftonte kjo, ne vazhdim e ka rritur temperaturën e ligjërimit dhe ka hyrë në zonat e patetikës kur ka …

Më shumë...