Opinione

Sadik Halitjaha: Nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë, të komentohet kolosi i madh i çështjes kombëtare, Ukshin Hoti

Sadik Halitjaha: Serbia rrezikon Kosovën, Vuçiq Milosheviqi i ri

Të komentohet për kolosin e madh të çështjes kombëtare, nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë. Kjo që shohim ne sot të ish-shokët tanë, kjo mospërfillje injorim e anatemim kjo na indinjon sepse nuk i kemi njohur njerëzit mashtrues e interpretues sipas interesit të tyre. Një filozof thotë …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun e Rugovës, Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej të varri i tij

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej me “nderim” të varri i “kryetarit historik” të LDK-së, Ibrahim Rugova! Ta zëmë se u zu ngushtë nga partneri i pazëvendësueshëm i koalicionit dhe shkoi… Asaj “historisë” se LDK-së e t137 …

Më shumë...

RKL: Ilir Meta si Xhavit Nimani

RKL

Kryetari i Shqipërisë, që përfaqëson opozitën e dhunshme të gruas së tij Monikës dhe të Lul Bashës, Ilir Meta,  ka thënë se  do të luftojë në çdo rrethanë me qeverinë, është përgatitur për çdo skenar të mundshëm. Uzurpuesi i  postit të kryetarit të Shqipërisë, i njohur për skenat e tij …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi i reagon, Hashim Thaçit për manifestimin e pavarësisë në katedrale

Gëzim Kelmendi

Presidenti Thaçi organizon pritjen shtetërore për pavarësi në katedrale! Me rastin e ditës së pavarësisë së Kosovës, presidenti Hashim Thaçi sonte ka organizuar pritjen shtetërore në katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë. A thua pse ? Të gjithë e dijmë që kjo vepër e tij është bërë për politikën mashtruese dhe …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Të vegjlit në kazermën “Adem Jashari”

Ismet Sylejmani: Të vegjlit në kazermën “Adem Jashari”

Në hyrje të Prishtinës është Kazerma “ADEM JASHARI”! Në portën e hyrjes kryesore të Kazermës”ADEM JASHARI” në Prishtinë, për një çast u ndal lëvizja e automjeteve nga policia ushtarake dhe filloi të dilta nga kazerma një kolonë e gjatë e të vegjëlve! Pamja ishte mahnitëse! Nga porta qendrore e kazermës …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: 3 dëme nga Vetëvendosja brenda 48 orëve!

Gëzim Kelmendi

Brenda 48 orëve që kaluam vendi dhe populli i Kosovës u godit nga 3 veprime të dëmshme nga Vetëvendosja, Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetari i VV-së Albin Kurti në konferencën e mbajtur në Mynih të Gjermanisë propozoi ” Planin Marshall” plan ky i propozuar nga SHBA-ja pas luftës së dytë …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Flamuri i Kosovës Shqiptare

Gëzuar shqiptare! Por, ky gëzimi ynë, mua po me duket, duhet të jetë i përmbajtur! Ne zemër gëzimin për këtë Dite Pavarësie nga Serbia, por ne mendje synimin për te punuar nate e dite për Ditën e Madhe te bashkimit te kombit ne një shtet, ne një Shqipëri, POROSI e …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kështu është kur dikush derdhë gjak e dikush bije dëshmor, e lirinë e sjellë e gëzojnë edhe idiotet

Me 27 shtator ora 5:15 minuta në mëngjesin e ditës së diele po sa ishim zgjuar filluan granatimet nder dy tri granatat e para njëra ra në oborr

Si paska mundësi të prezantojë Serbin okupatore Vuqiqi i cili edhe vet ishte direkt vrasëses i shqiptarëve të pa fajshëm?! E nuk paska legjitimitet Hashim Thaqi se na qenka i inkriminuar me luftën çlirimtare në mbrojtje të popullit viktimë të Kosovës. Po ju që nuk keni bërë asgjë të mirë …

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Armiku i vetëm i yni është armiku i Kosovës, ai që punon kundër shtetit dhe interesave të tij

Lahi Brahimaj: Armiku i vetëm i yni është armiku i Kosovës, ai që punon kundër shtetit dhe interesave të tij

Datave të veçanta dhe historike të popullit tonë i shtuam dhe 17 shkurtin e vitit 2008. Sot 20 vite pas përfundimit të luftës dhe 12 vite pas shpalljes së pavarësisë kujtojmë sakrificën e madhe të dëshmorëve, invalidëve, veteranëve dhe të gjithë atyre që dhanë e ranë për liri. Deri te …

Më shumë...

Fehmi Mujota: Urime 17 Shkurti Dita e Pavarësisë së Republikës!

Fehmi Mujota: Liria ka emër ai është edhe William Woker!

Në 12 vjetorin e shpalljes së Kosovës Shtet të Pavarur Sovran dhe Demokratik ndihem krenar dhe i vlerësuar që jam nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë si përfaqësues i zgjedhur i popullit. Ta gëzojmë dhe të festojmë ditën tonë të madhe të Pavarësisë dhe arritjet e Shtetit tonë për këto 12 …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jo çdo pritë të vret

Dilaver Goxhaj: Jo çdo pritë të vret

Një ditë para nisjes për në Konferencën e Sigurisë në Mynih, datë 13 shkurt 2020, Kryeministri Albin Kurti i dërgpn ftesë Presidentit Hashim Thaçi për mundësinë e një konsulte rreth unifikimit të qëndrimit që duhej të mbanin në interest ë Kosovës gjatë asaj Konference. Përgjigjia nga Presidenca ishte, se Presidenti …

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Politizimi i OJQ-ve dhe depolitizimi i tyre

Mehdi Krasniqi

Politizimi i disa OJQ-ve është bërë pa ndonjë vështirësi, sepse është zbatuar procesi i kushtëzimit. Programet e tyre janë përshtatur me politikat e partive dhe kështu gjërat janë shndërruar në “memorandume” të heshtura. Edhe financimet e tyre janë bërë mbi këtë bazë. Pra, shumë sosh, ose janë shndërruar në organizata …

Më shumë...

Ali Hertica: Si ta bëjmë demokracinë tonë më demokratike

Ali Hertica

Sidoqoftë, ky pozicion është disi formalist dhe jo pa rrezik për kohezionin social në shoqëri. Mbi të gjitha, ne tani jetojmë në një shoqëri pluraliste. Një demokraci thjesht zgjedhore, në të cilën votuesit thirren në çdo katër ose çdo pesë vjet për të votuar, nuk është e mjaftueshme për të …

Më shumë...

Prindërit e “Cambridge Kids”: Të gjithë ne jemi në marrëdhënie pune dhe mbyllja e kopshtit e vështirëson jetën tonë të përditshme

Prindërit e “Cambridge Kids”: Të gjithë ne jemi në marrëdhënie pune dhe mbyllja e kopshtit e vështirëson jetën tonë të përditshme

Ne prindërit e “Cambridge Kids” që në masë jemi mbi 80 përqind e gjithë prindërve të kopshtit, duam që bashkërisht të reagojmë në lidhje me publikimet e fundit në media. Është publikuar një video ku shihet një edukatore teksa kryen një veprim të cilin ne të gjithë e dënojmë ashpër. …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Fillim i vështirë, dyer të mbyllura

Blerim Muriqi

Sa dyert për t’u hapur? Opozita, Tirana dhe Bashkësia ndërkombëtare përbëjnë fillimin e vështirë për Qeverinë Kurti. A është e katërta ajo që po e vë në sprovë edhe vetë egzistencën e saj? Kryeministrit të ri dhe Qeverisë u takon e gjithë skena e zhvillimeve të brendshme edhe politikat e …

Më shumë...

Dren Sh. Brahimaj: Beteja e Shpellës së Bozdanit (75- vjetori)

Dren Sh. Brahimaj: Beteja e Shpellës së Bozdanit (75- vjetori)

Shpella e Bozdanit (Bogdanit) gjindet në një lartësi mbidetare mbi 800 metra, e cila është e rrethuar nga shkëmbinj të thepisur dhe mirë e mbrojtur sipasoj e konfiguracionit gjeografik. Kjo shpellë njihet mirë vetëm nga banorët vendas dhe afër saj është vendi ku Ballistat shqiptar në dimrin e vitit 1944-1945 …

Më shumë...