Brickos

Opinione

Sadik Halitjaha: A duhet harruar së kërkuari vizat

Sadik Halitjaha: Çka donë Serbia për veti, në dëm të Kosovës!

A duhet harruar së kërkuari vizat. Mendoj se duhet pushuar së kërkuari vizat. 1. Sa ma shumë që ne po përpiqemi për ti bindur Evropianet ata tallen më shumë e na konsiderojnë të pa dinjitetshëm. 2. Në zakonin ton ka qen dhe ashtë më ja hapur derën mikut me i …

Më shumë...

Berk Kyçyk: Vetëm 10 orë shkëputje nga rrjetet-sociale dhe gjithë ky panik!? Çfarë na nxori në pah ky problem?

Berk Kyçyk: Vetëm 10 orë shkëputje nga rrjetet-sociale dhe gjithë ky panik!? Çfarë na nxori në pah ky problem?

Gjatë viteve 2009-2013 tema kryesore për ekspertët e rrjeteve-sociale dhe për psikologët të njohur në botë ishte “Varësia nga interneti” të cilët vazhdimisht deklaronin se kjo dukuri do të jetë më e theksuar pas vitit 2020, kjo gjë atëherë perceptohej si një rrezik jo fort serioz pasi që kishte shumë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: (U)ncle (S)am, I want you!

Agim Vuniqi

Shqiptarët dhe Kosova nuk kanë qenë asnjëherë gjatë historisë në gjendje më të favorshme të jetësimit të aspiratave nacionale, por deri kjo e drejtë e patjetërsueshme dhe e kahmotshme e qytetarëve për të jetuar në një shtet demokratik dhe të pranuar ndërkombëtarisht që përfundimisht do të kishte legjitimtetin ndërkombëtarë është …

Më shumë...

ARBAN BISLIMI: U KTHYE VERA DHE SULMET NDAJ DY VENDEVE KU PERDITE BEHET SHQIPERI : MERGATA DHE DETI I JONE SHQIPTAR

ARBAN BISLIMI: U KTHYE VERA DHE SULMET NDAJ DY VENDEVE KU PERDITE BEHET SHQIPERI : MERGATA DHE DETI I JONE SHQIPTAR

Edhe kesaj vere si verat tjera mediet shqipfolese provinciale hapen fushaten kunder dy vlerave kulturore, Kombetare dhe ekonomike me te medha qe ka Kombi Shqiptar : Mergaten dhe Rivieren Shqiptare. Mergata eshte Ai vend ku takohen, hyn e dalin dhe martohen djali i Vlores dhe vajza e Mitrovices, ku lind …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Pranë lapidarit të dëshmorit që s’kishte shkelur këmbë njeriu, pos një tufë lule e vendosur para një viti

Sadik Halitjaha: Pranë lapidarit të dëshmorit që s’kishte shkelur këmbë njeriu, pos një tufë lule e vendosur para një viti

Beteja e parë 03-07-1998 datë e veçantë për Therandën kur hymë në këtë javë dhashë lajmin e rëndësisë së kësaj date, kësaj beteje që të komentoi. Radio Kosova e Lirë kjo Radio i vetmi zë i kombit dhe atdheut tonë. Duke pasur parasysh rëndësinë e kësaj ngjarje kur dhe bije …

Më shumë...

Gjatë luftës së viteve 1998-1999, Kosova u shndërrua në “Teatër me dyer të mbyllura” ku shteti serb vuri në skenë tragjedinë shqiptare

Fatmir Arifi: Gjatë luftës së viteve 1998-1999, Kosova u shndërrua në “Teatër me dyer të mbyllura”

Gjatë luftës së viteve 1998-1999, Kosova u shndërrua në “Teatër me dyer të mbyllura” ku shteti serb vuri në skenë tragjedinë shqiptare, ndau rolet e aktorëve, dirigjoi çdo veprim në operacionet luftarake të ndërmarra me qëllim shkatërrimin e tërësishëm ose të pjesshëm të shqiptarëve dhe në fund rrënoi skenografinë ku …

Më shumë...

Matthew Palmer, Hollbruku amerikan për politikanët e korruptuar të Shqipërisë e Ballkanit

Matthew Palmer

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, po tregohet një diplomat tejet i vendosur dhe i kategorisë së rëndë, pikërisht sikur ishte Riçard Hollbruku, tani i ndjerë. Qëndrim i  tij parimor, është krejtësisht në mbështetje të së drejtës, të ligjit dhe të Kushtetutës në Shqipëri. Intervista e tij dhenë …

Më shumë...

Arsim Mehmeti: Institucioni moral gjithëkombëtar “Asambleja e Përhershme Shqiptare”

Arsim Mehmeti: Institucioni moral gjithëkombëtar "Asambleja e Përhershme Shqiptare"

Kombi shqiptar do duhej që ta themelonte Asamblenë e Përhershme Shqiptare, si institucion me karakter moral gjithëkombëtar, me qëllimin orientues të rrugëtimit politik dhe gjeostrategjik të kombit shqiptar në Ballkan dhe në gjithë botën ku jetojnë dhe veprojnë. Asambleja e Përhershme Shqiptare, do të përbëhej nga përfaqësuesit shqiptar nga dy …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në Veri të Kosovës, vërsulën 40 hajdutët e Vuçiqit!

Mehmet Bislimi

Në traditën dhe edukatën tonë, historikisht nuk mbahet mend ndër shekuj, asnjëherë, madje asnjëherë që populli shqiptar të mos ketë qenë solidarë me të gjithë ata që janë në nevojë: si me  skamnorët, me ata që kanë pësuar tragjedi njerëzore dhe natyrore, me krizat ekonomike, skamje, vërshimet, tërmete, rënie e …

Më shumë...

Afrim B. Rada: Dashuria e qengjit ndaj ujkut dhe vajtja pas tij

Afrim B. Rada: Dashuria e qengjit ndaj ujkut dhe vajtja pas tij

Të gjithë jemi dëshmitarë se Kosova është në një krizë të thellë . Fatkeqësisht,  kjo krizë është një krizë gjithëpërfshirëse si institucionale, krizë morale, krizë e identitetit.          Një I sëmurë që ka nevojë për shërim,  paraprakisht ka nevojë të i kryen analizat laboratorike dhe incizimet e nevojshme me qëllim …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Zgjedhjet, në Shqipëri nuk ka të drejtë t’ i pengojë askush

Nebih Rexhepi

Çdo njeri ka të drejtë për të shprehur bindjen e tij, në çfarëdo forme çoftë ajo, përfshirë edhe atë më sublimen, për të Votuar. Vota është e shenjtë, ajo nuk guxon të pengohët. Kjo është një e drejtë ekskluzive, për ti zgjedhur përfaqësuesit e tyre.  Në Botë ka raste të …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Miti i shallit të Rugovës dhe shkopi i bariut i Ghandit

Agim Vuniqi

Deri vonë, nuk e kam kuptuar domethënien e filozofisë Rugoviane, dhe asaj paqesore e tipit kosovar… Formuluesi i saj, i ndjeri Ibrahim Rugova, konsiderohet si njeri i “shenjtë” nga një pjesë të popullit tim, 25 %. Atij i është ngritur edhe një shtatore impozante në Prishtinë, që atë e paraqet …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës lartësojnë në Zenit krenarinë kombëtare

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës lartësojnë në Zenit krenarinë kombëtare

 Majlinda Kelmendi, krenaria jonë kombëtare i dha sot Kosovës dhe gjithë kombit shqiptar një fitore tjetër të madhe. Sot me 22 Qershor 2019  Majlinda mposhti Rusinë në finale ,por njëkohësisht mposhti dhe e detyroi edhe Bjellorusinë pasi e detyroi atë që të njohë e të respektojë simbolet e shtetit të …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Edi Rama thotë se përgjimet qenkan skenar i përgatitur nga enveristë fanatikë!

Sejdi Veseli

Jo more “Kryeministër”, o përdhosësi i pa skrupull i verdiktit të votës së shumicës elektorale shqiptare. Ti po akuzon së koti, se kinse “Përgjimet” qenkan “skenar i përgatitur, nga “enveristë fanatikë”. O i mjerë, ty tu ka bërë fytyra e ngjashme me shollën e atyre këpucëve të hedhura në llucë. …

Më shumë...

Familja dhe Shpresa: Lletër deputetëve të Kosovës për gjykatën speciale

Sot, Zana Bytyqi-Geci e OJQ-së “Familja dhe Shpresa” kërkon takim me kryeministrin, Albin Kurti

 (Bëjeni të mundurën ndaj kriminelëve të Serbisë, plotësojeni ligjin selektiv për gjykatën speciale) Kryetarja e shoqatës “Familja dhe Shpresa” nga Klina, Zana Bytyqi-Geci i ka ftuar sot përmes një letre deputetët e Kosovës që ta plotësojnë URGJENTISHT ligjin për gjykatën speciale në mënyrë që serbët që kanë kryer krime lufte …

Më shumë...

Frank Shkreli: NUK DUA TË NJELL ZI, POR…..

Frank Shkreli

Shumë vërejtës dhe ekspertë, brenda dhe jashtë Shqipërisë, e konsiderojnë gjëndjen e sotëme politike në Shqipëri, por edhe në Kosovë dhe si rrjedhim edhe anë e mbanë trojeve shqiptare, ndoshta si periudhën më të rrezikshme ç’prej shembjes së komunizmit e këndej dhe ç’prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, 10-vjet më …

Më shumë...