Opinione

Izet Shala: Shqiptarët, Dita e Flamurit dhe 106- vjetori i Pavarësisë

Izet Shala

Kanë mbetur më pak se njëzet e tri ditë, për të festuar Ditën e Flamurit dhe  njëqind e gjashtë vjetorin e  Pavarësisë gjithë shqiptare. Për  të arritur deri të  28 Nëntori i viti 1912, u deshën përpjekje dhe sakrifica  të  mëdha  njerëzore, pasi rrethanat  historiko-politike nuk ishin të favorshme për …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: BDI i ka shndërruar shqiptarët në “popull rezervë” të ekipit maqedonas

Edmond Krasniqi

   “Liria e ime fillon atëherë kur unë zgjedh çfarë unë dua për veten time pa i dëmtuar të drejtat tua dhe lirinë tënde. Liria e ime merr fund atëherë kur ti vendos për të drejtat e mia” Liria dhe të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni vazhdojnë që të vendosen …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: A ju ka shkuar mendja ndonjëherë

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Pyetja eshte e drejteperdrejte: A ju ka shkuar mendja ndonjehere dhe a ju shkon mendja sot se Serbia pushtuese kishte ne Kosove rreth 60 000 bashkepunetore te niveleve, profileve dhe shtresave te ndryshme? Ketu nuk po i fus te tjeret qe ishin “duaxhinj” e mbeshtetes te formave te ndryshme dhe …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Disa mjete të informimit dhe opozita në Shqipëri, janë shndërruar në armiq të brendshëm

Nebih Rexhepi

Si njëra ashtu edhe tjetra janë në pikën më të ulët, në çdo fushë të jetës shqiptare. Që të dyjat paralelisht nuk i kanë sjellë  as edhe një të mirë shtetit. Sa i përket mjeteve të informimit ato që nga tranzicioni janë në këtë nivel. Tani më po shihet qartë …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kërkoj liri për Sadri Ramabajën, unë besoj në pafajësinë e tij

Blerim Muriqi

 Dikur në të shkuaren e afërt, kur “delikti verbal” përbënte veper penale në Lindjen moniste me fytyrë kinse humane me brendi diktotariale. Në realitetin e një absolutizmi të tillë luigjian, njeriu dhe jeta e tij kishte veç se një fat po qe se bëhesh objekt goditjeje “qëllimin machiavelist”. Sa machevialiste …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Largimi i Angela Merkelit lajm i mirë për Putinin, Vuçiçin, Thaçin e Trumpin

Edmond Krasniqi

Do të duhen vite derisa CDU të rifreskohet dhe ta rikthejë fuqinë politike të Gjermaninë në Bashkim Evropian e në botë,  pra edhe në Ballkanin Perëndimor, e ndërkohë BE-ja duhet të mendoj me kokën e Angela Merkelit për të frenuar ata që kërcënojnë destabilizimin e rajonit, ndërsa qeveria dhe opozita …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Greqia në vend se të kërkojë falje për sulm terrorist, kërkon llogari nga Shqipëria

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Shteti grek, i krijuar kryesisht ne toke te Shqiperise, ka shfarosur, ka debuar e ka asimiluar me dhune, me terror dhe me zjarr e hekur popullin autokton shqiptar qe jetonte ne shtepite dhe tokat e tij… Fshatra, qytete dhe krahina te tera jane spastruar nga shqiptaret qe i banonin! Perveç …

Më shumë...

Tomislav Markoviq: Si u bënë serbët aq rusë të mëdhenj?

Tomislav Marković

Servilizmi  që shtresat e ndryshme të shoqërisë serbe tregojnë ndaj Rusisë dhe Putinit të dashur, ka tejkaluar çdo kufi të mirë, të keq dhe  çdo shije. Sapo kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuciq u kthye nga Moska dhe njoftoi një vizitë të kthimit nga Vladimir Putin, në Serbi, mediet filluan caktimin …

Më shumë...

Hajro Hajra: Promovohet në Beograd libri i kriminelit të luftës

Hajro Hajra: Promovohet në Beograd libri i kriminelit të luftës

Më 21 tetor 2018 në Beograd është hapur Panairi i  63-të Ndërkombëtar i Librit. Moto e këtij panairi, i cili do të jetë i hapur deri më 28 tetor, është “Kënaqësia e leximit” (Radost čitanja). Natyrisht, këtu nuk ka asgjë të keqe. Çdo dashamirës i librit, çdo lexues i pasionuar …

Më shumë...

Nga takimi i Këshilli Koordinues i Asociacioneve të Familjareve të Personave të Zhdukur të Kosovës

Nga takimi i Këshilli Koordinues i Asociacioneve të Familjareve të Personave të Zhdukur të Kosovës

Takimi i Grupit Punues për Persona të Zhdukur  i mbajtur më 26 tetor 2018, në Beograd Për: Kryesuesin e Grupit Punues për Persona të Zhdukur Nga : KKAFZHK, familjarët e autorizuar: Selami Hoti, _________________ Salih Muhaxheri, _________________ Të  nderuar  familjar, I nderuar Kryesues i këtij takimi, Të nderuara delegacione të …

Më shumë...

Izet Shala: Paradoksi i fytyrave të verdha

Izet Shala

Të gjithë mendojnë ta ndryshojnë njerëzimin, por askush nuk mendon ta ndryshoj vetveten” Lev Tolstoj Paradigma e këtyre ditëve me skenarët, e paradokseve  të  fytyrave  të verdha, filluan përgatitjet për dasmën e fund-vjeshtës  që bijtë e askujt të marrin mbështetjen e faraonëve për t’u krijuar vende të lira, diku në …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Të ardhmen tonë sot po e vrasim vetë

Nexhmi Lajçi

Luftën e lavdishme të UÇK-së e lindën rrethanat e robërisë së padurueshme. Bartësit e kësaj lufte bënë heroizma të pashoq që edhe armiqtë tanë ua kanë lakmi. Ato heroizma e sollën këtu edhe NATO-n si forcë ushtarake dhe bashkësinë ndërkombëtare me ndërgjegje të kthjelluar. Por Beogradi, Podgorica, Shkupi dhe Athina, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Sindromi i Banana Republikës…!?

Agim Vuniqi

Lajmi i fundit që erdhi nga tej oqeani, pikërisht nga Amerika, nga Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, për zyrtarët më të lartë të vendit është vërtet dekurajues, flet për një ndryshim shumë tjetërfare nga ledhatimi deri në llastim i liderëve të Kosovës, është një pranim i hapur i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Marrëveshjet me Serbinë akoma pjesë e menysë kosovare

Agim Vuniqi

Se a do të gjej Këshilli i Sigurimit kompromis me Rusinë për të pranuar realitetin e ri të Kosovës së pavarur mbetet të shihet, por një gjë është e sigurt se nuk do të ketë rikthim mbrapa, këtë e di edhe Rusia, por edhe Serbia. Edhe sa kohë do të …

Më shumë...

Frank Shkreli: Amerika jep alarmin e influencës ruse dhe kineze në Evropën Lindore dhe Qendrore

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Wess Mitchell, është Ndihmës Sekretar i Shtetit Amerikan për Evropën dhe Euro-Azinë.  Diplomati Mitchell, konsiderohet si një prej ekspertëve më të njohur amerikanë mbi punët e Evropës Qendrore dhe Lindore.   Në një fjalim që ka mbajtur në Fondacionin Heritage në Washington qershorin që kaloi, diplomati i lartë amerikan kishte njoftuar …

Më shumë...

Remzi Hasani: Kufijtë e Kosovës duhet rivendosur patjetër, sepse vendi ynë rreth e përqark kufizohet me shqiptarë

Remzi Hasani

Lëvizja popullore shqiptare për kultivimin e veprës revolucionare të shokut Enver Hoxha deklaron se nëse Serbia dëshiron lëvizje kufijsh atëherë kufijtë e Kosovës duhet shtruar thellë në Serbi, ku kanë qenë në shekullin XIX.      Diskutimet në skenën politike kosovare për vendosjen e raporteve dhe vijave kufitare të Kosovës …

Më shumë...