Opinione

Hysni Gashi: Zhurmë e madhe për kriminelët e luftës

Hysni Gashi

Vrasja e të akuzuarit për krime luftë në Kosovë Oliver Ivanoviq ende për motive të panjohura dhe për llogari të vet politikes beogradase ka zgjuar reagime të pamatura të politika vendore e në veçanti të atyre të cilët ende e ruajnë kumbarinë më serbe të cilët sikur kanë shprehur dhembje …

Më shumë...

Tomislav Markoviq: Vrasja politike e Oliver Ivanoviqit nuk u krye rastësisht në ditën kur rifilloi dialogu në Bruksel

Tomislav Marković

Vrasja politike e Oliver Ivanoviqit nuk u krye  rastësisht në ditën kur rifilloi dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës, pas një viti të stagnimit. Është e qartë se vrasjet janë llogaritur për të ndalur dialogun, për të parandaluar normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës dhe për destabilizimin e përgjithshëm të …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Është neveritëse keqardhja aq e madhe e disa shqiptarëve për vrasjen e Ivanoviqit

Bardhyl Mahmuti: Është neveritëse keqardhja aq e madhe e disa shqiptarëve për vrasjen e Ivanoviqit

(Kush përdor shpatën nga shpata bie!) Kjo fjalë e turtë e  vjetër mbi tremijëvjeçare është e vlefshme edhe për Oliver Ivanoviqin. Ky kriminel u dënua me 9 vjet burgim për shkak në bashkëpunim me policët Dragolub Delibashiqin, Ilija Vujaçiqin, Nebojsha Vujaqiqi dhe Aleksandar Lazoviqin kishin ekzekutuar Fatmir Mustafën, Skender Paqaradën, …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Edhe dy fjalë për demarkacionin

Ilir Sefaj

Ditë më parë. komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike e ka dërguar në kryesi të Kuvendit projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Se a do të përkrahet nga të zgjedhurit e popullit projektligji për ratifikimin e marrëveshjes me shtetin fqinj, …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: A do të ndryshojë politika e Kosovës pas Konventës Zgjedhore të PDK-së?

Bahri Bivolaku

Konventa zgjedhore e PDK-së pritet të qartësojë shumë gjëra me reflektime të gjera në jetën politike, pritet që politikat që stolisin gjendjen të zëvendësohen me politika që ndryshojnë gjendjen. Një fshatar që ishte musafir në një fshat, u thoshte bashkëbiseduesve: “Kemi patur dimër aq të madh tek ne sa një …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Vrasja e Oliver Ivanoviqit e ngjashme me vrasjen e gjashtë të rinjve serbë, në kafenenë “Panda”

Fetnete Ramosaj

Që nga përfundimi i luftës, strukturat e Serbisë kanë vepruar në Kosovë, herë më pak e herë më shumë, duke kryer edhe akte të ndryshme terroriste jo vetëm ndaj shqiptarëve, por edhe ndaj vet serbëve në momente të rëndësishme, sa herë që ka qenë në agjenda ndërkombëtare çështja e Kosovës, …

Më shumë...

Tomislav Marković: Kriminelët e luftës janë pasuria jonë më e begatshme natyrore

Tomislav Marković

Nuk është fashist ai që ka vrarë civilë në Ovçari, sikur Shlivançanini, por ai i cili proteston kundër kthimit të kriminelëve në jetën politike e publike dhe kundër rehabilitimit të tyre. Përderisa krerët e Serbisë janë kaq eksplicitë në mbrojtje të kriminelëve të luftës, Gjykatave  nuk u mbetet tjetër  vetëm …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Gjuha shqipe të shpallet e barabartë me bullgar-maqedonishten në të gjithë territorin e vendit

Mona Agrigoroaiei

Edhe pse propaganda e partive shqipfolëse e ka trumbetuar si një fitore të madhe, ligji për gjuhët avancon vetëm statuset e gjuhëve minoritare si turqishtja, gjuha rome, por jo të gjuhës shqipe! Kumtesa e LSDM tregon qartë se: “Ligji për përdorim të gjuhës shqipe nuk favorizon asnjë popull, por e …

Më shumë...

Mero Baze: Kah i mori 13 milionë euro kapteri ushtark në pension, Xhafer Isufi, vjehrri i Lulzim Bashës?

Mero Baze

Vjehrrit të Lulzim Bashës i takojnë 13 milionë euro për pallatin e prishur. Ndoshta vlera është rritur pak nga Gjykata e Strasburgut, por në mos 13 milionë, 11 milionë ai pallat vlen. Ishte mbi det, në një pozicion fantastik, edhe pse shkatërronte gjithë shëtitoren buzë detit të Vlorës dhe të …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Baton Haxhiu, ky “Sputnik” i Kosovës

Fidan Mustafa

Demagogjia nëpër debatet televizive në Kosovë nuk kanë të ndalur tash e sa vite, aty nuk zbardhet e vërteta e as nuk informohet opinioni, aty pastrohet krimi dhe pastrohen kriminelët ordiner duke dërguar një hap para agjendat e ndryshme kriminale e politike nga arteriet e krimit të organizuar në Kosovë, …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Disa medie të vendit në duart e manipuluesve dhe spekulanteve me origjine jugo-kosovare

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Sipas tyre Albin Kurti eshte “babai”, “diktatori”, “autoritari”… ne Levizjen Vetevendosje!!) Në Kosovën shqiptare shumica e medieve jane krijuar dhe perdoren (manipulohen) per propagande politike, ideologjike, fetare, partiake e qeveritare! Qellim themelor i tyre eshte manipulimi dhe spekulimi me genjeshtra, shpifje, trillime e gjysme te verteta per llogari te qarqeve …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: U bënë vite qe Gjykata Speciale po përdoret si gogol për t’i trembur shqiptarët

Xhevat Bislimi

U bene vite qe Gjykata Speciale po perdoret si gogol per t’i trembur shqiptaret qe guxuan dhe guxojne te aspirojne liri, pavaresi, sovranitet dhe shkeputje te plote nga Serbia! Edhe para themelimit te kesaj Gjykate, unikate ne bote, luftetaret e lirise, dalezotesit e Kosoves u ndoqen nga “drejtesia” nderkombetare qe …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Zonja Reshitaj, trego guximin dhe aftësinë për mbrojtje të Lumëbardhit të Deçanit

Adem Lushaj

Premtimi “i famshëm” i ministrisë së Mjedisit për marrjen e gjitha masave të duhura ligjore për mbrojtjen e mjedisit, ishin shpresëdhënëse, se një femër po del më  “e zonja”, e ish kolegët e saj, të cilët treguan aftësi të jashtëzakonshme, për shkatërrim të mjedisit deçanas. Kemi dëgjuar shumë të përfolët …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Tirana hesht kur kleri dhe diplomacia serbe edhe nga Shqipëria propagandojnë se Kosova është Serbi

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Kam shkruar dy shkrime kohë më parë me titull: Tiranë mjaft më me politikë antiKosovë. Mirëpo deklarata e  priftit malazez në Kishën ortodokse të Vrrakës, në Shkodër, me rastin e krishtlindjeve ortodokse si dhe pas tij dhe në sinkron me të edhe të ambasadorit serb, në Shqipëri, ku ai përsërit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Puçistët në Vetëvendosje si “Kali i Trojës”

Nebih Rexhepi

Gurë-gurë bëhët muri. Mur-mur ndërtohët Kalaja. Në të kaluarën e lashtë qytetërimi ka jetuar nëpër kala, mirë të fortifikuara për mbrojtje nga armiqët. Por e vetmja mundësi për ti pushtuar ka qenë nga brenda, siq është pushtimi i Kalasë së Trojës… Fillimisht Lëvizjen Vetëvendosje  e krijoi Albin Kurti me disa …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Uji i turbulltë është testuar, por gota nuk është thyer

Agim Vuniqi

Polarizimi në rritje rreth shfuqizimit te Gjykatës Speciale ripërtrijnë thirrjet e diplomatëve perëndimor për kujdes, dhe nuk janë aspak të favorshme për zyrtarët e krahut të luftës, siç i quajnë disa. Tash për tash “trio” në pushtet përfaqësojnë zbehtë politikën zyrtare të vendit, edhe për faktin se ata kanë lidhur …

Më shumë...