KEK
Fillimi / Lajmet / Duda Bala: Deputetët serbë në Kuvend kushtëzojnë krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës
FSK

Duda Bala: Deputetët serbë në Kuvend kushtëzojnë krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Bala, përfaqësuese e Grupit 6 dhe zëvendës-kryetare e dytë e Komisionit parlamentar për mbikëqyrje të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, ka bërë të ditur se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë kushtëzuar shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, me një zëvendës-komandant të FSK-së dhe një drejtor të AKI-së. Këto kërkesa serbët si duket i  kishin  kushtëzuar edhe me rastin e votimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës. Deputetja, Duda Bala këto të dhëna i ka paraqitur në tryezën, “Monitorimi i sektorit të sigurisë së Kosovës: mars-korrik 2016”, e cila është organizuar nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave.

Kontrolloni gjithashtu

392 persona të infektuar, 222 të shëruar dhe 6 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në ...