tv dielli
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Forcat ruse në shërbim të kriminelit, Bashar Asad, bombardojnë Idlibin, pavarësisht marrëveshjeve të arritura më parë
Forcat ruse në shërbim të kriminelit, Bashar Asad, bombardojnë Idlibin, pavarësisht marrëveshjeve të arritura më parë

Forcat ruse në shërbim të kriminelit, Bashar Asad, bombardojnë Idlibin, pavarësisht marrëveshjeve të arritura më parë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryetari i Francës Emmanuel Macron biseduan në telefon me kryetarin e Rusisë, Vladimir Putin, njoftoi agjensia e lajmeve Anadolia. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert thotë se Merkel dhe Macron kanë diskutuar me Putinin lidhur me  përshkallëzimin e krizës në rajonin veriperëndimor sirian të Idlibit. Deklarata thotë  se udhëheqësit gjermanë dhe francezë i thanë Putinit se ata ishin jashtëzakonisht të shqetësuar për ngjarjet në Idlib dhe i bëri thirrje presidentit rus që të ndalë sulmet dhe përleshjet në atë zonë si çështje urgjente. Ata gjithashtu i kërkuan Putinit që të mos bllokojë korridoret humanitare në Idlib, duke u shprehur pro  gatishmërisë për t’u takuar me Putin dhe Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe për të diskutuar një zgjidhje politike për Idlibin. Turqia dhe Rusia në Shtator 2018 ranë dakord për ta kthyer Idlibin në një zonë de-përshkallëzimit në të cilën aktet e agresionit ishin të ndaluara. Sidoqoftë, forcat e regjimit të Bashar al-Asad me mbështetje ajrore ruse shkelin kushtet e armëpushimit, duke kryer sulme të shpeshta brenda zonës, duke vrarë të paktën 1.800 civilë pas marrëveshjes.

Kontrolloni gjithashtu

Veseli

Veseli: Do thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset private në vend

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim krerët e ...