Bahtiri: Ura e Ibrit do të hapet së shpejti dhe hapjen e saj nuk mund ta kushtëzoj askush

Hapja e Urës mbi Lumin Ibrit është temë e kahershme, por jo e lehtë për ta marrë përsipër Qeveria, pa pëlqim me ndërkombëtarët

Hapja e Urës mbi Lumin e Ibrit është temë e kahershme, por jo e lehtë për ta marrë përsipër Qeveria, pa pëlqim me ndërkombëtarët. Kjo nismë përkrahet nga pozita dhe opozita në vend, por Lista serbe në veri e kundërshton me forcë, meqë e konsideron kufirin e ardhshëm të Serbisë me Kosovën. Hapjen e urës së Ibrit e mirëpret edhe nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, por thekson nevojën e koordinimit me aleatët. Ura do ta  bashkonte Mitrovicën e Jugut të banuar me shqiptarë dhe Mitrovicën e Veriut, të banuar me serbë. Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, duke folur për këtë temë  ngreh dyshime se ky veprim po bëhet për agjenda elektorale. Pavarësisht kësaj, Tahiri kërkon koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për hapjen e urës, në mënyrë, siç thotë mos të ketë kthim prapa të këtij vendimi.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …