vipa
driloni com
Fillimi / Lajmet / Hoti: Vetëm kur listat e vërteta të bëhen publike, veteranët e UÇK-së do të marrin vlerësimin e merituar
Hoti: Vetëm kur listat e vërteta të bëhen publike, veteranët e UÇK-së do të marrin vlerësimin e merituar

Hoti: Vetëm kur listat e vërteta të bëhen publike, veteranët e UÇK-së do të marrin vlerësimin e merituar

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se asnjëherë nuk do të vendoset drejtësi për kategoritë e dala nga lufta, pa i nxjerrë Shtabi i Përgjithshëm dhe Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës,  listat e pjesëtarëve të vërtetë të UÇK-së. Sipas tij vetëm kur të publikohen këto lista, veteranët do të marrin vlerësimin e merituar. “Vetëm kur ato lista të bëhen publike, ushtarët e vërtetë do të marrin vlerësimin e merituar. Dhe do të dalin sheshit motivet kriminale e politike të fryrjes së numrit të veteranëve e invalidëve të luftës. Deri atëherë, taksat e qytetarëve të varfër të Kosovës do të shpenzohen padrejtësisht”, ka shkruar Hoti. Ai ka shtuar se LDK-ja mbështet fuqishëm ndriçimin e plotë të këtij procesi, në mënyrë që të garantohet paprekshmëria e pastërtisë së kauzës çlirimtare të luftëtarëve të UÇK-së.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Serwer

Server: Nëse ka ndarje Kosova do të mundet të bashkohet me Shqipërinë ose me pjesën shqiptare të Maqedonisë

Daniel Serwer, profesor në Universitetin, John Hopkins në Uashington në një intervistë për Radion Evropa ...