leoni

Ka vdekur dhe është varrosur ish i burgosuri politik, Rexhep Shaip Badallaj

Ka vdekur ish i burgosuri politik, Rexhep Shaip Badallaj. I ndjeri ka qenë pjesëmarrës në demonstratën e Zhurit të 28 marsit të vitit 1989, në kohën kur Serbia e Milosheviqit, Kosovës ia kishte suspenduar edhe autonominë. Atë ditë forcat serbe në oborrin e shkollës së Zhurit kishin vrarë: Xhemshit Badallajn, Xhylbehar Badallajn dhe Ajrim Badallajn, ndërsa kishin plagosur 52 të tjerë. Për pjesëmarrje në revoltë Rexhep Badallaj ishte dënuar  gjashtë vjet burg. Me  ishte edhe kushëriri i tij, Reshat Badallaj i cili qe dënuar tetë vjet burg të rëndë. (R.B)

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj: AAK po rritet në Gjermani, jemi bashkë në përkushtimin tonë për ta orientuar vendin drejt zhvillimit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka theksuar rëndësinë e bashkatdhetarëve në çdo proces për të …