28 Nëntori

Kudo ndër shqiptarë festohet Dita e Flamurit dhe e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë

Kudo ndër shqiptarë festohet Dita e Flamurit dhe e shpalljes  së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo datë shënon ditën kur  më 28 Nëntor të vitit 1912,  Ismail Qemali me bashkëluftëtarët e bashkëmendimtarët e tij, ngriti në Vlorë, Flamurin Kombëtar me shqiponjë të zezë dhe me fushën e kuqe, duke shpallur edhe Pavarësinë e Shqipërisë, pas sundimit shumë shekullor të Perandorisë Osmane.

Kontrolloni gjithashtu

Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij, Hillary Clinton, mbështesin kandidaturën e zonjës Kamala Harris për kryetare të Amerikës

Ish-kryetari Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij, Hillary Clinton, e cila garoi …