Plaku i PD-së, në Shqipëri, Sali Berisha kërcënon Departamentin Amerikan të Shtetit i cili e ka shpallur non grata

Me Berishën kryetar, PD-ja do ketë raporte të pamundura me Amerikën, nuk do të bashkëpunojnë as kristian-demokratët gjermanë

Deputeti kristian-demokrat në Parlamentin Gjerman, Gunter Krihbaum për çështje të Bashkimit Evropian e bëri të qartë se nuk do të bashkëpunojnë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes, duke iu referuar ish-kryeministrit Sali Berisha. Deklarata e tij erdhi pak ditë para se Berisha të fitonte zgjedhjet dhe të merrte sërish drejtimin e së djathtës. Por demokrati Klevis Balliu e sheh qëndrimin e Krihbaum, si qëndrimin e tij personal. Rikthimi i tretë i Sali Berishës ashtu siç pritej, nuk u duartrokit nga ndërkombëtarët. Rruga e Elbasanit zgjodhi të flasë me heshtje duke lënë të kuptohet se porosia e Uashingtonit ka nisur të zbatohet: Me Berishën kryetar, Partia Demokratike do ketë raport të pamundur me Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …